چهارشنبه, ۱۵ آذر, ۱۴۰۲ / 6 December, 2023
مجله ویستا

جیک بزرگ - Big Jake


جیک بزرگ - Big Jake
سال تولید : ۱۹۷۱
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : مایکل وین
کارگردان : جرج شرمن
فیلمنامه‌نویس : هاری جولیان فینک و ریتا م. فینک.
فیلمبردار : ویلیام کلوتیر
آهنگساز(موسیقی متن) : المر برنستاین
هنرپیشگان : جان وین، ریچارد بون، مورین اوهارا، پاتریک وین، کریس میچم، بابی وینتن، بروس کابوت، هاری کاری جونیر، جان ایگار و جان ایتان وین.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۰ دقیقه.


سال 1909. «جان فین» (بون) و افرادش، «جیک مَکِندلزِ» جوان را از گاوداری خانواده‌اش در تکزاس می‌ربایند، بیشتر شاهدان ماجرا را می‌کشند، و یک میلیون دلار باج می‌خواهند حالا مادر بزرگِ «جیک»، «مارتا» (اوهارا) دنبال پسرانش، «جیمز» (پاتریک وین) و «مایکل» (میچم)، و شوهرش، «جیکوب» (جان وین) - که او را هم «جیک» صدا می‌زنند - می‌فرستد که سال‌ها قبل از او جدا شده است. «جیک» به نقشه رنجرهای تکزاس برای غافلگیر کردن آدم‌رباها چندان امیدوار نیست و تنهائی با پول باج در مسیری که در یادداشت آدم‌رباها ذکر شده است به‌راه می‌افتد. «فین» و گروهش، رنجرها را نیز درهم می‌کوبند و دو پسر «جیک» و دوست آپاچی‌اش، «سام» (کابوت)، به او می‌پیوندند. «فین» برای اخطار به «جیک» به اردوی او می‌آید و «جیک» گروهش راا به شهر مکزیکی اسکوندرا می‌برد. در آنجا، صندوق پول را از چنگ دزدها نجات می‌دهند، اما معلوم می‌شود که پولی در کار نیست، چون «مارتا» و «جیک» تصمیم گرفته‌اند که باج را ندهند. در میعادگاه، «جیک» به کمک پسرانش گروه آدم‌رباها را شکست می‌دهد و نوه‌اش را - که تا به‌حال ندیده - آزاد می‌کند.
* بار دیگر نمونه‌ای از اینکه جان وین می‌تواند عملاً به تنهائی بار یک فیلم را به دوش بکشد. اگرچه اینجا گروهی بازیگر قابل اطمینان معمول فیلم‌های او حضور دارند و نیز بعضی از اعضای خانواده‌اش هم دست‌اندرکارند، در واقع شخصیت وین است که مایه بیشتری تفریح را فراهم می‌آورد . اوهارا که تنها در آغاز فیلم ظاهر می‌شود، معرفی درخشانی از قهرمان اصلی به‌عمل می‌آورد: کلی طنز و شوخی میان پدر و پسرها در جریان است و به‌رغم مقداری خشونت غیرضروری هیچ‌گاه فیلم چندان تنشی برنمی‌انگیزد. شرمن که وین را در سال‌های پیش از شهر تش با دلیجان (جان فورد، 1939) کارگردانی می‌کرد و بعداً تهیه کننده کومانچیروها (مایکل کورتیز، 1962) هم بود، از محیط حوادث و سبک بازیگری «مطمئنِ» وین خوب استفاده کرده است. این پنجمین و آخرین فیلم زوج وین و اوهار است.


همچنین مشاهده کنید

سایت اعتماد آنلاینسایت اقتصاد 24سایت عصرایرانروزنامه ایرانسایت فرادیدخبرگزاری فارسروزنامه شرقسایت خبرآنلاینروزنامه شهروندسایت فرازدیلی