چهارشنبه, ۱۲ بهمن, ۱۴۰۱ / 1 February, 2023
مجله ویستا

دوسان بوگدانویچ


دوسان بوگدانویچ
دوسان بودانویچ به‌عنوان یك آهنگ‌ساز، تنظیم كننده و نوازندهٔ حرفه‌ای گیتار كلاسیك (موسیقی فلامنكو)
در جهان موسیقی مطرح است. وی سبك‌های خاصی در موسیقی كلاسیك جاز و بومی بنا نهاد.
وی به‌عنوان سولیست در گروه‌های مختلف در سرتاسر جهان موسیقی اجرا كرده است. وی با گروه‌های بسیار حرفه‌ای و رسمی با انواع مختلف موسیقی همكاری كرده است. تریو، دْوِت و موسیقی‌های جاز با آهنگسازان و نوازنده‌های مشهور.
وی آثار ضبط شده و استودیویی زیادی برای شركت‌های مختلف تهیه‌كرده است كه می‌توان از این شركت‌ها به سونی/ گلوبال پاسیفیك، ام‌ای ركوردینگ و ... اشاره كرد.
نوع این آثار از باز اجرای آثار باخ تا موسیقی‌های كاملاً مدرن تنوع زیادی دارد. آثار مكتوب او و قطعات نوشته شده توسط او، توسط شركت‌های معتبر چاپ و نشر در سرتاسر جهان به چاپ رسیده‌اند. از آثار جدید و قابل توجه وی می‌توان موسیقی باله Crow اشاره كرد كه توسط او در مركز نمایش لوس‌آنجلس اجرا شد. یك سكستت با نام سودالینكا كه باری دْوِت گیتار نومن- اولتمن و كوارتتت ترتل آی لند نوشته شده است.
دوسان آثار زیادی را برای نوازندگان و آهنگسازان نوشته است. ازجمله آن‌ها می‌توان به آلوار و پی‌ری. دیوید استاد وبین ، ادوارد ایساك و ... اشاره كرد.
بوگدانویچ در سال ۱۹۵۵ در یوگسلاوی به دنیا آمد. او در زمینهٔ آهنگسازی و تنظیم موسیقی و گیتار كنسرواتوار موسیقی جنوا تحصیل كرده است. در ابتدای فعالیت حرفه‌اش در سال ۱۹۷۷ جایزه اول رقابت‌های موسیقی جنوا و برنده لوح تقدیر در مؤسسه كارنگی ایالات متحده گردید. وی در دانشگاه كالیفرنیای جنوبی نیز تحصیل كرده است و درحال حاضر در كنسرواتوار و پولی متریك است. همچنین وی كتاب‌هایی درخصوص كونترپوان سه صدایی برای گیتار و همچنین بداهه نوازی همراه با بررسی ساختاری تغییرات مهم در آهنگسازی و بداهه‌نوازی نوشته است.(انتشارات بربن) وی همچنین علاوه بر موسیقی در زمینه روانشناسی فلسفه و هنرهای زیبا نیز فعالیت كرده است.
منبع : رسانه هنر و موسیقی


همچنین مشاهده کنید

سایت نامه نیوزخبرگزاری صدا و سیماسایت ساعدنیوزسایت دیدبان ایرانخبرگزاری ایرناسایت دیدارنیوزسایت مشرقسایت برترینهاسایت بیتوتهسایت مثلث آنلاین