یکشنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۲ / 10 December, 2023
مجله ویستا

مرجع - THE REF


مرجع - THE REF
سال تولید : ۱۹۹۴
کشور تولیدکننده : امریکا
محصول : تاج استون
کارگردان : تد دمی
فیلمنامه‌نویس : مری وایس و ریچارد لاگراونز، بر مبنای داستانی نوشتهٔ وایس
فیلمبردار : آدام کیمل
آهنگساز(موسیقی متن) : دیوید استوارت
هنرپیشگان : دنیس لیری، جودی دیویس، کوین اسپیسی، رابرت استاین‌میلر جونیر، گلینیس جانز، ریموند باری و ریچارد برایت
نوع فیلم : رنگی، ۹۳ دقیقه


ـ شهرکی بسیار دلپذیر در شب کریسمس. ̎ گاس̎ (لیری) و رفیقش، ̎مورای̎ (برایت) در حال دزدی جواهرات از خانه فرد ثروتمند شهرک هستند. ̎کارولاین̎ (دیویس) و ̎لوید̎ (اسپیسی)، زن و شوهری که با هم اختلاف دارند، در مطب دکتر روانکاو هستند. در وسط دزدی آژیر خطر به صدا در می‌آید و ̎گاس̎ به هنگام فرار، سوار اتوموبیل ̎کارولاین̎ و ̎دیوید̎ می‌شود که همان شب در منزلشان مهمان دارند و آن دو را به گروگان می‌گیرد و به منزل آنان می‌رود و خیلی زود متوجه اختلاف شدیدشان می‌شود. در آنجا او مادر ̎لوید̎ ـ که خانه در اصل مال او است و پسر را در انقیاد کامل خود دارد ـ برادر ̎لوید̎ و همسرش را با طناب می‌بندد. آرام آرام همهٔ مهمانان را به گروگان می‌گیرد. سرانجام ̎لوید̎ با کمک ̎گاس̎ برای نخستین بار رودرروی مادر می‌ایستد و ̎کارولاین̎ هم راز دلش را بر ملا می‌کند. آنان ̎گاس̎ را فراری می‌دهند و خود با یکدیگر آشتی می‌کنند و شکل زندگی به کلی عوض می‌شود.
ـ ̎مردی که می‌آید، می‌رود و در فاصلهٔ ماندنش همه چیز را سر و سامان می‌دهد و درست می‌کند ...̎ از مضامین همیشه جذاب، رمانتیک و پر کاربرد سینماست، اما اینبار ̎مرد̎ یک دزد جواهر کمی ساده‌لوح و خوش قلب است و بستر حادثه‌ها، رابطهٔ پرتنش یک خانواده در متن روابط سادهٔ یک شهرک مرفه است. این کمدی ـ درام اندکی کهنه و نخ‌نما، هیچ فکر تازه‌ای، طرح جدید و پرداخت بدیع یا اجرائی جذاب را ارائه نمی‌دهد. در متن فیلمنامه‌ای که در نهایت تعجب حتی بی‌غلط نیست، نه شخصیت دزد شیرین، نه رابطهٔ پر سوء تفاهم زن و شوهر، نه پسر بچهٔ دزد و حق‌السکوت بگیر، نه پلیس‌های دست و پا چلفتی شهر، نه آن بابانوئل فضول، نه مادر شوهر و عروس و ... هیچ‌‌کدام تازه و بدیع نیستند. فیلم در مجموعه‌ای از کلیشه‌های رایج، سنت‌های قدیمی و جا افتاده، شخصیت‌های همیشگی، روابط قابل پیش‌بینی و پایانی منتظره پیش می‌رود. بازی‌های خوب (دیویس، دور از درخشش کارش برای وودی آلن)، ضرباهنگ یکدست، لحن نسبتاً هموار یک کمدی سبک موقعیت در سرتاسر فیلم ... در یک اثر متوسط هالیوودی چیز تازه‌ و مهمی به شمار نمی‌آید. تد دمی، برادرزادهٔ جاناتان دمی کارگردان است.


همچنین مشاهده کنید

سایت باتوسایت پارسینهخبرگزاری فارسسایت اقتصاد 24روزنامه ابتکارسایر منابعسایت اصلاحات نیوزسایت رویداد 24سایت نورنیوزروزنامه تعادل