سه شنبه, ۱ مرداد, ۱۳۹۸ / 23 July, 2019
مجله ویستا

امواج صوتی


● امواج صوتی غیر مسموع در پزشکی
جراحان ارتوپد روسی اغلب اوقات به جای استفاده از چاقو و اره از دستگاهی که مانند چاقوی الکتریکی است و نیروی محرکه آن امواج مافوق می‌باشد استفاده می‌کنند و در نتیجه هیچ وقت تکه استخوانی در داخل زخم نمی‌ماند. برش به‌وسیله امواج مافوق به حدی ظریف است که کوچکترین سوراخی باقی نمی‌ماند و بدین ترتیب زخم به‌سرعت بهبودی می‌یابد.
استخوان آسیب دیده نیز به‌وسیله مافوق صوت به آسانی بخیه زده می‌شود. تحت‌تٲثیر این ابزار یک ماده چسبنده به‌سرعت استخوان را التیام می‌دهدو این امر به هیچ وجه عوارض نامطلوبی ندارد و به تدریج جذب شده و نسج سالم جایگزین می‌شود.
برحسب آمار سال‌های اخیر، اولتراساوند (مافوق صوت) اثرات بی‌حس کننده، ضد عفونت و تقویت کننده در بدن دارد. و به همین علت است که اولتراساوند در درمان بیماری‌هائی مانند آرتروز، آرتریت، نورالژی و بمباگری مؤثر است و تجویز توأم اولتراساوند و فراورده‌های داروئی موجب می‌شود که دارو بهتر وارد بدن شود و بدین ترتیب سلول‌ها را به خوبی ماساژ دهد این میکروماساژ (ماساژ ریز) موجب تشدید فعالیت آنزیمی متابولیسم داخل سلولی شده و موجب بهبود جریان لمف و خون می‌شود.
اولتراساوند در درمان بیماری‌های قلبی نیز مؤثر است. قبل از استعمال Echocardiography برای تشخیص دگرگونی‌های بافتی قلب می‌بایست آزمایشات متعدد انجام شود تا علائم بیماری مشخصی یافت شود ولی الان به کمک ماوراء صوت این امر آسان صورت می‌گیرد به علاوه این امتیاز را دارد که بیمار در حین مطالعه اصلاً دردی احساس نمی‌کند.
ماوراء صوت در حل مسائل بغرنج دیگری نیز کمک می‌کند. متخصصان روسی متدی به‌کار می‌برند که اطلاعات دقیق مربوط به شنیدن (سخنرانی، موسیقی) را به شنونده می‌رسانند و یک دستگاه ماوراء صوت که کانون آن در لابرنت گوش است کار گذاشته می‌شود و مسائل لاینحل را آسان می‌سازد.
منبع : مطالب ارسال شده
همچنین مشاهده کنید

 وبگردی
 مرور روزنامه‌ها


 گزارش / تحلیل

 از میان خبرها

 وبگردی


سایت همشهری‌آنلاینخبرگزاری فارسروزنامه همشهریخبرگزاری مهرروزنامه سازندگی