چهارشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۴۰۲ / 31 May, 2023
مجله ویستا

آرامش کامل - Dead Calm


آرامش کامل - Dead Calm
سال تولید : ۱۹۸۹
کشور تولیدکننده : استرالیا
محصول : تری هیز، داگ میچل و جرج میلر
کارگردان : فیلیپ نویس.
فیلمنامه‌نویس : هیز، برمبنای رمانی نوشته چارلز ویلیامز
فیلمبردار : دین سملر
آهنگساز(موسیقی متن) : گریم رول
هنرپیشگان : سام نیل، نیکول کیدمن، بیلی زین، راد مولینر، جاشوآ تیلدن، جرج شوتسوف و مایکل لانگ.
نوع فیلم : رنگی، ۹۶ دقیقه.


زوجی جوان، «ری» (کیدمن) و «جان اینگرام» (نیل)، برای به فراموشی سپردن ضایعه مرگ نابه‌هنگام کودک خردسال‌شان، با قایقی تفریحی راهی سفری در اقیانوس می‌شوند. در میانه سفر، بیگانه‌ای جوان، سرگردان در آّب‌ها از آنان تقاضای کمک می‌کند و سوار قایق‌شان می‌شود. «جان» برای تحقیق به کشتی‌اش که جوان، «هیوئی» (زین) از آن آمده است، می‌رود اما در آنجا خود را با چندین جنازه روبه‌رو می‌بیند. در این فاصله جوان که روان‌پریشی خطرناک است، قایق و همسر او را می‌رباید. «جان» با ناامیدی آنان را تعقیب می‌کند. پس از ماجراهائی، هوشمندی و موقع‌شناسی «ری»، باعث نجات‌شان می‌شود.
* این تریلر خوش‌ساخت که زمینه‌ساز و ورود نویس استرالیائی به سینمای آمریکا شد، هنوز بهترین ساخته او نیز به شمار می‌آید. تعلیق مداوم حاکم بر فیلم، مانع توجه به ظرایفی مثل استفاده نمادین از رنگ قرمز به نشانه برحذر بودن و عاملی برای معرفی شخصیت روان‌پریش فیلم، یا درون مایه جنسی پیچیده اثر نمی‌شود. کیدمن به‌عنوان شخصیت مرکزی، که در مقابله با شخصیت منفی، نقشی به مراتب پُررنگ‌تر از همسرش می‌یابد، با فریفتن او در واقع اقتدار مردانه‌اش را به مبارزه می‌طلبد و به‌عنوان یکی از قابل قبول‌ترین شخصیت‌های زن در تریلرهای سال‌های اخیر، رخ می‌نماید. سهم سوسیقی تنش‌زای رول در موفقیت فیلم، و همچنین تأثیر حضور فیلم‌ساز هم‌وطن نویس، یعنی میلر، در مقام تهیه کننده را نمی‌توان از نظر دور داشت. فیلم اقتباس از رمانی نوشته ویلیامز است، که پیش از این اورسن ولز کوششی ناموفق برای ساخت فیلمی به نام ژرفنا بر مبنای آن، به عمل آورده بود.


همچنین مشاهده کنید

روزنامه ابتکارسایت نامه نیوزسایت ورزش سهسایت تجارت نیوزسایت اصلاحات نیوزسایت پارسینهخبرگزاری ایلناسایت چیدانهسایت جمارانسایت نی نی بان