دوشنبه, ۲۵ تیر, ۱۴۰۳ / 15 July, 2024
مجله ویستا

بلوط


بلوط
▪ Quercus robur
چوب بلوط فشره و محکم است و نماد قدرت و استقامت می‌باشد و از گذشته‌ی خیلی دور یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی در اروپای شرقی بوده است. در گذشته علاوه بر مصرف انبود الوار بلوط در ساختمان‌سازی، از چوب بلوط برای ساختن کشتی‌های بازرگانی و جنگی استفاده گسترده می‌شده است .
درخت بلوط در میان مردم کشور‌های اسکاندیناوی، یونان و روم و همچنین در اسطوره‌شناسی سلتها، محل سکونت الهه‌ی باروری و نشان دهنده‌ی قدرت و باروری بوده است. در میان وایکینگ‌ها، درخت بلوط درخت مورد علاقه &#۰۳۹;&#۰۳۹;تور&#۰۳۹;&#۰۳۹; (رب‌النوع رعد و برق)‌بوده؛ از اینرو زیر درخت بلوط مکان امنی برای دوری از خشم رعد و برق بوده است. در زمان رومیان قدیم، درخت بلوط در نزد ژوپیتر- خدای خدایان رومیان- عزیز و مقدس بوده است و هر کسی که در جنگ شجاعتی از خود نشان می‌داده و موجب نجات جان سربازی می‌شده است، به اخذ تاجی از برگ‌های بلوط که بزرگترین نشان نظامی آن زمان بوده، مفتخر می‌شد. در بریتانیای عصر سلتها، درخت بلوط پرستش می‌شده است. بعدها که مسیحیت مذهب رسمی شد، کشیشان در زیر سایه‌ی همین درخت به موعظه‌ی مردم می‌پرداختند. سلتها برای مرزبندی و تعیین حدود محله‌های مختلف از درخت بلوط استفاده می‌کردند. هنوز هم یک محله در شمال لندن وجود دارد که به نام محله‌ی بلوط انجیل معروف است .
بلوط درخت خدایان بوده و به طور طبیعی دارای خواص شفادهندگی بیشماری است. روزگاری از تمام قسمت‌های درخت، استفاده‌های پزشکی به عمل می‌آمده است. در افسانه‌های عامیانه قرون وسطا آمده که تماس یک میخ با قسمت صدمه‌ دیده‌ی بدن و سپس فرو کردن همان میخ در درخت بلوط سبب می‌شده است که بیمار شفا یابد. زمانی برگ‌های بلوط را بر روی زخم و بریدگی‌های بدن می‌گذاشتند تا زخم التیام پیدا کند، اما امروزه گیاه پزشکان تنها از پوست درخت بلوط استفاده داروئی می‌کنند. خاصیت قابض‌کنندگی پوست بلوط، عامل قطعی درمان اسهال‌های شدید می‌باشد و خاصیت گندزدایی و ضد میکروبی آن برای مداوای عفونت‌های گلو تجویز می‌شود. چای پوست بلوط یک تقویت‌کننده است و مخلوط پوست و میوه‌ی درخت بلوط یک پادزهر را بوجود می‌آورد. میوه‌ی درخت بلوط معمولا برشته و آسیاب می‌شود و از آن قهوه تهیه می‌نمایند .
● زیستگاه طبیعی :
درخت بلوط در خاک پر رس مرطوب رشد می‌کند، ولی خاک‌های شنی را نیز تحمل می‌نماید. این درخت در مناطق جنگلی و پست یافت می‌شود. بلوط سفید یک گیاه بومی آمریکای شمالی است که از آن استفاده‌های دارویی می‌شود .
● مشخصات ظاهری :
درخت بلوط، درختی آشنا و تنومند است که برگ‌هایش در زمستان می‌ریزد و طول آن تا چهل متر می‌رسد و شاخ و برگ‌های آن دورا دور تنه‌ی درخت را که پوستی صاف و خاکستری رنگ دارد و با گذشت سالیان شکافهایی بر می‌دارد، می‌پوشانند. برگ‌های دوک مانند آن در هر طرف ۳ تا ۷ لوب دارند و گل‌های شاتوتی – ماند بلوط در کار آنها ظاهر می‌شوند. در فصل پاییز گل‌های بارور درخت ماده، میوه‌های بلوط به رنگ قهوه‌ای مایل به سبز را تولید می‌کنند .
منبع : iran۴me