یکشنبه, ۲۷ مرداد, ۱۳۹۸ / 18 August, 2019
مجله ویستا

نقش ویتامین ها در بدن


نقش ویتامین ها در بدن
اگر به مفهوم استرلیزه خوب بیندیشیم پی خواهیم برد كه یك غذای استرلیزه مانند زمینی بایر است كه هیچ چیز زنده ای برای ادامه حیات و زندگی در آن رشد و نمو نمی كند، این گونه از غذاها بدون داشتن خاصیت یك غذای معمولی ظاهری بسیار شیك دارند. هنگامی كه غذایی فاسد شود از بوی بد آن می توان این قضیه را فهمید اما در صورت استرلیزه بودن غذا به دلیل داشتن بو و طعم این امر غیرممكن است.به همین دلیل دانشمندان توصیه می كنند كه اگر مجبور به استفاده از غذاهای كنسرو شده هستید حتماً آن را با غذای تازه تركیب كرده و سپس استفاده نمایید و برای كودكی كه از شیر مادر محروم است، پس از اضافه كردن مقداری آب پرتقال و یا آب میوه تازه به شیر خشك، آن را به كودك بدهید.
● چند نوع ویتامین وجود دارد؟
تعداد ویتامین هایی كه براساس حروف الفبا تعیین شده، با پیشرفت علم و توسعه فناوری روز به روز در حال كامل شدن است اماویتامین های معروف را می توان به صورت زیر بیان كرد.
▪ ویتامینA
كمبود این ویتامین سبب توقف رشد بدن می شود و همچنین بر استحكام استخوان ها اثر منفی دارد، كمبود ویتامینA در بدن سبب بیماری اگزوفتالمی می شود. این بیماری نوعی بیماری چشمی است كه نهایتاً موجب ضعیف شدن چشم و سرانجام سبب كوری خواهد شد. به علاوه كمبود این ویتامین سبب بروز بیماری راشیتیسم در كودكان خواهد شد. ویتامین A را می توان در نان، جوانه گندم، شیر، سرشیر، پنیر، زرده تخم مرغ، قلوه، دل، مغز، ماهی، عسل و سبزی ها یافت.
▪ ویتامین B
كمبود این ویتامین سبب كم خونی، لاغری، اختلالات خون و بروز بیماری بری بری می شود. وجود این ویتامین در بدن سبب تحریك اشتها شده و عمل هضم و جذب را آسان می كند. این ویتامین را می توان در نان، جوانه گندم، جوانه غلات، سبزی ها، شیر، پنیر، زرده تخم مرغ، گوشت های بدون چربی و میوه ها یافت.
▪ ویتامین C
كمبود ویتامین C در بدن سبب بیماری اسكوربوت خواهد شد كه از علائم آن سستی و بی حالی، لق شدن دندان ها، خونریزی دهان و لثه، ریزش مو و شل شدن ناخن هاست.این ویتامین را می توان در شیر، جگر، سرشیر، شیره انگور، سبزی ها، میوه های تازه و آجیل یافت.
▪ ویتامینD
همانند سایر ویتامین ها وجود این ویتامین نیز در بدن از اهمیت بسزایی برخوردار است. این ویتامین را می توان از هوای آزاد، نور خورشید و اشعه ماوراءبنفش نیز به دست آورد و این عوامل در برابر چربی طبیعی پوست بدن تولید ویتامین D كرده و به همین جهت نوزادی كه در برابر هوای آزاد و نور آفتاب قرار نمی گیرد. با وجود تغذیه خوب ممكن است كه به راشیتیسم مبتلا شود، منبع این ویتامین در جوانه گندم، شیر، مرغ، ماهی، زرده تخم مرغ و پنیر است. پس از خوردن لبنیات و میوه های تازه هیچ گاه غفلت نكنید.
منبع : روزنامه ایران
همچنین مشاهده کنید


 مرور روزنامه‌ها

 گزارش / تحلیل وبگردی
 از میان خبرها
سایت الفسایت ارانیکوخبرگزاری اسپوتنیکروزنامه اعتمادسایت 55 آنلاین