جمعه, ۱۹ خرداد, ۱۴۰۲ / 9 June, 2023
مجله ویستا

بررسی مرورگر فایرفاکس ۳


بررسی  مرورگر فایرفاکس ۳
نخستین نگارش آزمایشی از مرورگر موزیلا فاریرفاکس ۳ روز گذشته توسط بنیاد موزیلا جهت دانلود بر روی سرورهای این سایت بارگذاری شد. هر چند که این نسخه هنوز تا رسیدن به لحظه طلایی خود نیاز به تغییرات دارد اما مانند بسیاری دیگر از کاربران، بررسی آنکه آیا این نسخه تنها با هدف برطرف کردن برخی ایرادهای کوچک و بعضاً امنیتی منتشر شده است و یا تیم توسعه دهندگان فایرفاکس دست به یک خانه تکانی اساسی زده اند امری کنجکاوانه بود. خبرهای گوشه و کنار حکایت از آن داشت که فایرفاکس۳ Beta دچار تغییرات مهمی شده است چه از نظر هسته مرکزی و چه از نظر محیط ظاهری و باید شاهد مرورگری بسیار بهتر از گذشته باشیم. بطور نمونه در یکی از موارد بنیاد موزیلا اعلام کرده است: «هسته مرکزی فایرفاکس ۳ مجهز به Gecko ۹.۱ شده است و تقریباً نزدیک به ۲ میلیون خط کد در آن تغییر کرده اند که منجر به برطرف شدن ۰۰۰.۱۱ مشکل برنامه نویسی شده است. همچنین ۳۰۰ عامل پنهان که در فایرفاکس ۰.۲ که می توانست به مصرف بیش از اندازه حافظه سیستم منجر شود برطرف شده اند.» به عقیده برخی منتقدان در سال های گذشته فایرفاکس مسیر توسعه خود را به اشتباه رفته است. علت استفاده از فایرفاکس آن است که مرورگری است بر پایه دو اصل کارایی (Performance) و امنیت (Security) اما در این اواخر پرداختن به موضوعاتی مانند اضافه شونده ها (Extention)، مبارزه با تبلیغات مزاحم و داشتن محیط ظاهری جذاب اولویت های اول برنامه نویسان آنرا تشکیل داده اند. با تمام این احوال آیا فایرفاکس ۳ می تواند مرورگری بهتر باشد؟ با توجه به نسخه آزمایشی جدیدی که اکنون منتشر شده است جواب این سؤال از نظر من «بله» است. چرا ؟ زیرا آنچنان که شواهد نشان می دهد فایرفاکس رویکردی به اهداف قدیمی و پایه خود داشته است و آن چیزی نیست بجز امینت، سرعت و راحتی استفاده.
● سرعت
هر چیزی در Firefox ۳ Beta ۱ سریع کار می کند. از بسته نصب شونده گرفته که باید دانلود کنید و دارای حجم کمی است تا خود مراحل نصب که در چند ثانیه پایان می یابد. مرورگر پس از نصب شدن و با کلیک بر روی آیکون آن که بر روی صفحه دیسکتاپ شما قرار گرفته است به سرعت اجراء می شود و شما خود را در برابر محیط همیشگی آن می بینید، صفحات وب و همچنین Tab ها با سرعت بیشتری نسبت به گذشته باز می شوند، حتی وقتی دکمه قرمز رنگ مرورگر را برای بسته شدن کامل آن کلیک می کنید با سرعت بسته می شود. اکنون مرورگر را از روی سیستم خود Uninstall نمایید قطعاً تفاوت سرعت را نسبت به نسخه های قدیمیتر احساس خواهید کرد. بدین ترتیب مرورگر فایرفاکس ۳ نسخه آزمایشی اول را مرورگی سریع در همه جوانب نام گذاری می کنیم. محیط ظاهری، قابلیت دسترسی، راحتی در استفاده بدون شک تلاش های بسیاری برای ایجاد تغییر در محیط ظاهری (UI) فایرفاکس ۳ انجام شده است تا در سیستم عامل های ویندوز ویستا، Mac OS X و Gnome Desktop زیباتر باشد و به همین دلیل است که شما با دکمه ها و آیکون های شفاف تر از گذشته مواجه هستید. در مقایسه با فایرفاکس ۲ در این نسخه جدید همه چیز شفاف تر است، منظم تر و دسترسی به آن آسان تر می باشد. امکاناتی مانند Bookmark نمودن صفحات وب، ذخیره سازی کلمات عبور و یافتن یک کلمه یا جمله در کل متن یک صفحه وب اکنون آسان تر از گذشته انجام می شوند. قابلیت بزرگ نمایی و کوچک کردن یک صفحه وب بسیار عالی عمل می کند و گزینه جدید بارگزاری مجدد فایل های در حال دانلود (Resumes Interrupted Downloads) خیره کننده است.
● امنیت، امنیت، امنیت
فایرفاکس ۳ در زمینه امنیت نیز بهبود بسیار خوبی یافته است. البته این زمان است که به ما می گوید آیا هسته مرکزی فایرفاکس نیز از نظر امنیتی بهبود داشته است یا خیر. اما آنچه واضح است آن است که فایرفاکس ۳ راه نفوذگران (Hackers) دسترسی به سیستم شما را بسیار سخت تر خواهد کرد. نه تنها در مدیریت پروتکل SSL تغییراتی در رفتار فایرفاکس جدیدی مشاهده می شود بلکه روش مبارزه با Maiware ها و اسناد جعلی موجود در اینترنت نیز به روز رسانی شده است. امینت پیرامون اضافه شونده ها و Plugin ها نیز تقویت شده است. اما فرارتر از تمام موارد ذکر شده آن است که از این پس فایرفاکس با نرم افزار آنتی ویروس شما یکپارچه می شود و همخوانی کاملی با سیستم مدیریت امنیت در ویندوز ویستا برای آن در نظر گرفته شده است. تجربه استفاده از فایرفاکس ۰.۳ تاکنون ما را پشیمان نکرده است!
itworld.ir
منبع : روزنامه ابرار اقتصادی


همچنین مشاهده کنید

سایت رکناسایت جهان صنعت نیوزسایت لنداسپاسایت فرازدیلیسایت همشهری‌آنلاینسایت ساعدنیوزسایت نورنیوزروزنامه تعادلسایت انتخابروزنامه دنیای اقتصاد