یکشنبه, ۱۳ آذر, ۱۴۰۱ / 4 December, 2022
مجله ویستا

تاراس بولبا - Taras Bulba


تاراس بولبا - Taras Bulba
سال تولید : ۱۹۶۲
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : هارولد هکت
کارگردان : جان لی تامپسن
فیلمنامه‌نویس : والدو سالت و کارل تونبرگ، برمبنای رمانی نوشته نیکلای گوگول.
فیلمبردار : جوزف مک‌دانلد.
آهنگساز(موسیقی متن) : فرانتس واکسمن
هنرپیشگان : یول براینر، تونی کورتیس، کریستین کوفمان، سام وانامیکر، گای رولف، براد دکستر، پری لوپز، جرج مک‌ریدی و ولادیمیر سوکولوف.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۴ دقیقه.


شاهزاده لهستان، "گریگوری" (رولف)، می‌خواهد قزاق‌ها را به اطاعت خود درآورد؛ اما رهبر قزاق‌ها، "تاراس‌بولبا" (براینر) با مردانش به استپ‌ها می‌گریزد، پسران او، "آندری" (کورتیس) و "اوستاپ" (لوپز)، در دانشگاه کیف تحصیل می‌کنند و "آندری" به دختر فرماندار، "ناتالیا" (کوفمان) دل می‌بندد، اما در دفاع از خود، برادر "ناتالیا" را می‌کشد و همراه "اوستاپ" می‌گریزد. "تاراس بولبا" که تشنه انتقام است، سرانجام ارتش لهستان را در هم می‌‌شکند و شهر دوبنو را محاصره می‌کند. "آندری" که "ناتالیا" را در شهر طاعون‌زده دیده، برای نجات او از مرگ، به "شاهزاده گریگوری" قول آذوقه می‌دهد. "تاراس بولبا"، "آندری" را خائن می‌داند و می‌کشد، ارتش لهستان را شکست می‌دهد و پسرش را در جائی که حالا سرزمین قزاق‌ها به حساب می‌آید، به خاک می‌سپارد.
٭ نمونه‌ای از حماسه‌های پرآب و تاب و میان تهی هالیوودی به کارگردانی لی تامپسن پرکار و اغلب فاقد ظرافت وهویت. این‌بار منبع ادبی معتبر ـ اثر پرآوازه گوگول ـ مستمسک صحنه‌های معمول خشونت فیزیکی و عشق نافرجام شده است. براینر یکی از نقش‌های دیگری را که بر سر تراشیده نیاز داشته است، بازی می‌کند و کورتیس، چیزی برای مباهات کردن ندارد. با این حال هدایت سیاهی لشکرها و معرکه‌های شلوغ جالب و دیدنی است. پیش از این، رمان گوگول در فرانسه (۱۹۳۶) و انگلستان (با نام پسر یاغی، به کارگردانی اکلسیس گرانووسکی، ایدریان برونل و آلبرت دو کورویل، ۱۹۳۹) نیز به فیلم درآمده بود.


همچنین مشاهده کنید

سایت دیدبان ایرانخبرگزاری ایرناروزنامه دنیای اقتصادسایت خبرآنلاینسایت رکناخبرگزاری ایسناروزنامه آرمان ملیسایت برترینهاخبرگزاری ایلناسایت عصرایران