سه شنبه, ۱ فروردین, ۱۴۰۲ / 21 March, 2023
مجله ویستا

شرایط استفاده از سلاح توسط مأمورین


شرایط استفاده از سلاح توسط مأمورین
مأمورین انتظامی و اطلاعاتی و سایر مأمورینی که به موجب قانون اجازه حمل و استفاده از اسلحه را دارند برای بکارگیری اسلحه تابع مقررات و شرایطی هستند که در صورت عدم رعایت آنها دارای مسئولیت مدنی و کیفری می شوند و در دادگاه ها و مراجع ذی صلاح قابل تعقیب هستند.
شرح مطلب به این قرار است که مأمورین مسلح برای استقرار نظم و امنیت و جلوگیری از فرار متهم یا مجرم و یا در مقام ضابط قوه قضائیه تحت شرایط زیر مجاز به استفاده از اسلحه هستند:
۱) دارای سلامت روحی و جسمی که متناسب با مأموریت محوله است، باشند.
۲) آموزش های لازم را دیده باشند.
۳) تسلط کامل به اسلحه ای که در اختیارشان قرار گرفته داشته باشند.
۴) با مقررات مربوط به بکارگیری اسلحه آشنا باشند.
مأمورین مسلح تحت چه شرایطی اجازه بکارگیری سلاح را دارند
در صورتی که برای دفاع از خود در برابر کسی که با سلاح سرد یا گرم به آنان حمله کند یا بدون سلاح به او حمله می کند ولی شرایط و اوضاع و احوال به نحوی است که بدون بکارگیری اسلحه دفاع شخصی امکان نداشته باشد یا در موردی که مأمور مشاهده می کند که دیگری مورد حمله واقع شده و جانش در خطر است یا برای دستگیری سارق و کسی که اقدام به ترور و تخریب یا انفجار می کند یا در مورد شخص بازداشت شده یا زندانی که فرار می کند و اقدامات دیگری برای دستگیری و توقف او ثمر بخش نباشد، مورد استفاده قرار دهد.
همچنین اگر برای حفظ اماکن و تأسیسات و تجهیزات انتظامی، نظامی و امنیتی یا حفظ سلاحی که در اختیار مأمور قرار می گیرد یا برای حفظ اماکن مهم و حساس در مقابل هر گونه هجوم و حمله جهت ترور و تخریب، آتش سوزی و غارت اسناد و اموال و گروگانگیری و اشغال و همچنین برای جلوگیری و مقابله با اشخاصی که از مرزهای غیر مجاز قصد ورود و یا خروج را داشته و به اخطار مأمورین مرزی توجه نشود، مجبور به استفاده شود.
در صورت وجود شرایط قانونی برای بکارگیری اسلحه آیا مأمور حق تیراندازی دارد
مأمورین هنگامی مجاز به استفاده از اسلحه هستند که چاره ای جز بکارگیری از آن نداشته باشند و در صورت لزوم استفاده از اسلحه، باید قبل از شلیک به طرف مقابل اخطار کنند و سپس اول تیرهوایی و بعد تیراندازی کمر به پائین، در آخر امر و مؤثر نبودن مراتب گفته شده از تیراندازی به کمر به بالا استفاده کنند. در مورد تظاهرات غیر قانونی و برای فرو نشاندن شورش و بلوا و ناآرامی هایی که بدون بکارگیری اسلحه مهار آن ها امکان پذیر نباشد اولاً بکارگیری اسلحه باید با دستور فرمانده عملیات باشد، ثانیاً قبلاً از وسایل دیگری برای خاتمه ناآرامی استفاده شده و مؤثر واقع نشده باشد، ثالثاً قبل از بکارگیری سلاح با اخلالگران و شورشیان نسبت به بکارگیری سلاح اتمام حجت شده باشد.
چه نهادی مسئول تشخیص ناآرامی است
این امر بر عهده رئیس شورای تأمین استان و شهرستان و در غیاب او بر عهده معاون وی است و اگر فرماندار معاون سیاسی نداشته باشد این مسئولیت به یکی از اعضای شورای تأمین محول خواهد شد.
در صورت عدم توجه به فرمان توقف برای بازرسی از اتومبیل آیا مأموران حق بکارگیری اسلحه را دارند
برابر قانون تیراندازی به وسایل نقلیه هنگامی مجاز است که:
۱) بر مبنای دلایل و منابع اطلاعاتی صحیح و معتبر بدست بیاید که وسیله نقلیه مسروقه یا حامل افراد متواری یا اموال مسروقه یا کالای قاچاق یا مواد مخدر یا سلاح و مهمات به صورت غیر مجاز است.
۲) در صورتی که از وسیله نقلیه برای تهاجم عمدی به مأمورین و یا مردم استفاده شده باشد.
ضمناً مأموران مکلفند در ایستگاه های بازرسی از وسایل هشدار دهنده از قبیل چراغ گردان، تابلو و ‎/‎/‎/ استفاده کنند و علاوه بر این با صدای رسا و بلند به راننده وسیله نقلیه ایست دهند و اگر راننده به اخطار ایست آنان توجه نکرد از اسلحه استفاده کنند. هنگام استفاده از اسلحه مأمورین باید مواظب باشند که تیراندازی آنان به شخص ثالث ضرر و آسیب وارد نکند.
اگر مأمور با رعایت شرایط قانونی از اسلحه استفاده کرد و عمل او منجر به فوت یا آسیب بدنی دیگری شد ولی ثابت شود که متوفی یا مصدوم بی گناه بوده چه کسی مسئولیت دارد
نخست آنکه مأمورینی که با رعایت مقررات قانون از اسلحه استفاده می کنند هیچ گونه مسئولت جزایی و مدنی ندارند اما اگر ثابت شود که شخص متوفی یا مصدوم بی گناه بوده پرداخت دیه و جبران خسارت وارده به این اشخاص بر عهده سازمانی است که مأمور در آن انجام وظیفه می کند. اما اگر مأمور بر خلاف مقررات قانون از اسلحه استفاده کرده باشد علاوه بر تحمل مجازات قانونی عملش، خسارات وارده را نیز باید جبران کند.‎/
منبع : روزنامه ایران


همچنین مشاهده کنید

سایت دیپلماسی ایرانیسایت مشرقسایت ساعدنیوزخبرگزاری ایلناخبرگزاری تسنیمخبرگزاری ایرناسایت اعتماد آنلاینخبرگزاری فارسخبرگزاری صدا و سیماسایت فرارو