دوشنبه, ۲۰ آذر, ۱۴۰۲ / 11 December, 2023
مجله ویستا

امنیت و ظاهر زیبا در Office۱۲


امنیت و ظاهر زیبا در Office۱۲
حتما اگر این روزها پیگیر اخبار IT خارجی بوده‌اید، خبر عرضه چندین نرم‌افزار جدید توسط مایكروسافت را شنیده‌اید كه می‌توان در بین آنها به ویندوز Vista و نرم‌افزار office۱۲ كه مهم‌ترین آنها نیز به شمار می‌روند، اشاره كرد. مایكروسافت در این نرم‌افزار نیز سعی كرده تا بیش از پیش امكانات در office را گسترده‌تر و ساده‌تر كند. چند روز پیش نیز سایت‌های خبری خارجی مایكروسافت را بزرگ‌ترین عامل پیشرفت كارهای اداری در ایالات متحده دانستند.
حال مایكروسافت با عرضه نسخه جدیدی از نرم‌افزارهای office قصد دارد تا تحول بزرگی در بازار نرم‌افزارهای اداری ایجاد كند. طبق گفته مایكروسافت، این شركت سعی كرده تا بیشترین و پیشرفته‌ترین امكانات را به صورتی كاملا ساده و دوست‌داشتنی در اختیار كاربران قرار دهد. مایكروسافت این اقدام خود را بهترین و بزرگ‌ترین كار خود در این زمینه اعلام كرد، مایكروسافت مدت زیادی بود كه امكانات جدید خود را به صورت فایل‌های تكمیلی از طریق اینترنت در اختیار كاربران قرار می‌داد.مایكروسافت این نرم‌افزارها را كه شامل‌ word، power point ، outlook و excel است را در یك بسته نرم‌افزاری به نام office۱۲ عرضه خواهد كرد. این محصول قرار است مدت كوتاهی پس از سال ۲۰۰۶ در دسترس كاربران قرار گیرد.
بیل گیتس، سه‌شنبه در لس‌آنجلس طی یك كنفرانس خبری در مورد این سری نرم‌افزار توضیحاتی ارائه كرد. پیش‌بینی می‌شودoffice۱۲ برای مایكروسافت ۸ تا ۱۱میلیارد دلار سود مالی در پی داشته باشد. از امكانات جدیدی كه به این نرم‌افزار افزوده شده است می‌توان به امكانات جدید امنیتی آن اشاره كرد.
●Office۱۲ وvista
در این میان سوالی برای كاربران ویندوز مطرح می‌شود كه آیا office۱۲ یك تولید اجباری برای ویستا خواهد بود یا خیر؟ مایكروسافت به این سوال پاسخ مستقیمی نداده اما امكانات این نسخه از office در ویستا بهتر در دسترس كاربران قرار خواهد داشت. در میان این امكانات می‌توان به نمایش زیبای منوها روی مانیتور اشاره كرد، در vista امكانات ویدئویی و تصویری بسیار پیشرفته‌ای به كار رفته است كه منوهای office نیز شامل آنها می‌شود. لازم به ذكر است هنوز هیچ كدام از مقامات مایكروسافت از سخت‌افزارهای مورد نیاز برای استفاده كامل از این امكانات سخنی نگفته‌اند. در این میان می‌توان به این سوال كه آیا office۱۲ برای vista تولید شده است پاسخ مثبت داد. امكانات office۱۲ فقط در vista می‌تواند به طور كامل در اختیار كاربر قرار گیرند.
●office۱۲ و پاسخ به تمامی سوالات‌
از امكانات دیگر office۱۲ می‌توان به قابلیت مطرح كردن سوالات شما در اینترنت و جست‌وجو برای پاسخ آن اشاره كرد، البته این امكانات در نسخه‌های xp و ۲۰۰۳ از office نیز عرضه شده بود اما این امكانات درoffice۱۲ با تحولات بسیار زیادی عرضه خواهند شد.
مایكروسافت در حال حاضر در تحلیل‌های خود اعلام كرده كه با ورود این محصول به بازار یكی از بزرگ‌ترین تحولات نرم‌افزاری اداری در دنیا اتفاق خواهد افتاد. مایكروسافت همچنین اعلام كرد، این نرم‌افزار در vista و برنامه SQL server نیز امكاناتی را در اختیار كاربران قرار خواهد داد. این شركت افزود تا سال ۲۰۰۸ نرم‌افزار office جدیدی عرضه نخواهد كرد. در این میان شركت‌های رقیب كه بیشتر در زمینه نرم‌افزارهایی با كد باز فعالیت دارند، مانند IBM از عرضه این نرم‌افزار ابراز نگرانی كردند. این شركت‌ها همچنین عرضه office۱۲را مغایر با اهداف خود می‌دانند.
office۱۲ همچنین نرم‌افزارهای تحت شبكه را نیز به دلیل با همخوان بودن با SQL server تهدید می‌كند. نسخه آزمایشی این نرم‌افزار خوشبختانه هنوز به دست شركت‌های ایرانی نرسیده است در غیر این صورت این نرم‌افزار نیز تعداد فروش بسیاری نسبت به فروش در آمریكا داشت. لازم به ذكر است به دلیل بالا بودن تدابیر امنیتی در این نرم‌افزارها تا سال۲۰۰۶ و عرضه نسخه كامل این نرم‌افزار، در هیچ صورتی اقدام به خریداری آن از بازار نكنید. این تدابیر امنیتی در صورت نصب غیر مجاز در یك سیستم، آن را كاملا از كار انداخته و برای ادامه كار از كاربر كد امنیتی مایكروسافت را می‌خواهد كه هزینه دریافت این كد حدود ۳۰۰دلار است. البته ایران به دلیل قرار داشتن در تحریم نرم‌افزاری نمی‌تواند این كارها را در اختیار داشته باشد
مرجع : آی تی ایران
منبع : سایت اطلاع رسانی امنیت اطلاعات ایران


همچنین مشاهده کنید

سایت ورزش سهخبرگزاری ایرناسایر منابعسایت مثلث آنلاینسایت چی بپوشمخبرگزاری برناسایت دیدارنیوزسایت باتوخبرگزاری ایسناسایت انتخاب