جمعه, ۱۲ خرداد, ۱۴۰۲ / 2 June, 2023
مجله ویستا

پاتر پانچالی - Pather Panchali


پاتر پانچالی - Pather Panchali
سال تولید : ۱۹۵۵
کشور تولیدکننده : هند
محصول : دولت بنگال غربی
کارگردان : ساتیاجیت ری، برمبنای رمانی نوشته بیبوتی بانرجی.
فیلمنامه‌نویس : ساتیاجیت ری، برمبنای رمانی نوشته بیبوتی بانرجی.
فیلمبردار : سوبراتا میترا.
آهنگساز(موسیقی متن) : راوی شانکار
هنرپیشگان : کانو بانرجی، کارونا بانرجی، سوبیر بانرجی، اوما داس گوپتا و چونیبالی دوی.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۱۲ دقیقه.


خانواده‌ای بنگالی با فقر دست به گریبان است. پدر (کانوبانرجی) که قصد دارد در نویسندگی به موفقیت برسد، همسر (کارونا بانرجی) و بچه‌هایش را در روستا می‌گذارد و برای تأمین معاش به شهر می‌رود. طی غیبت طولانی او وضع خانواده رو به وخامت می‌گذارد، دختر نوجوان خانواده در اثر بیماری می‌میرد و خانه‌شان با توفانی ویران می‌شود. پدر سرانجام باز می‌گردد و همسر و پسر کوچکش، "آپو" (سوبیر بانرجی)، را به شهر می‌برد.
٭ نخستین فیلم ری و نخستین قسمت از شاهکار سه‌گانه (دو قسمت بعدی: آپاراجیتو، ۱۹۵۶ و دنیای آپو، ۱۹۵۹) که وقایع سال‌های کودکی "آپو" را روایت می‌کند و نیز نخستین فیلمی که چهره‌ای جدی از سینمای هند را در جشنواره‌های جهانی به نمایش می‌گذارد. ری و اکثر هم‌کارانش در این فیلم تجربه سینمائی قبلی نداشتند و مشکلات مالی بارها باعث وقفه در کار فیلم‌برداری شد. با این حال سادگی و صیقل نیافتگی تصاویر، خود مکمل داستان زندگی محقر خانواده "آپو" شد و پاتر پانچالی را به شعری درباره تنگدستی و بقا بدل ساخت. فیلمی که صرب آهنگ جانکاه روزمرگی منطقه دورافتاده را به چنگ می‌آورد و به تجلیلی غمگنانه از پایداری احساسات و آرزوهای انسانی، برابر ناگوارترین شرایط می‌پردازد.


همچنین مشاهده کنید

سایت پارسینهخبرگزاری ایلناسایت بیتوتهسایت فرادیدسایت رکناسایت ساعدنیوزروزنامه ابتکارسایت همشهری‌آنلاینسایت سلام نوسایت اقتصاد 24