شنبه, ۲۸ دی, ۱۳۹۸ / 18 January, 2020
مجله ویستا

نگهداری نوت بوک


نگهداری نوت بوک
بهترین روش برای نگهداری نوتبوک مراجعه به سایت شرکت سازنده و یا دفترچه‌های راهنمای همراه دستگاه است لیکن به صورت کلی میتوان با رعایت نکات زیر کارکرد و عمر دستگاه را افزایش داد و با لذت و اطمینان از این ابزار پیشرفته استفاده کرد.
بهترین روش برای نگهداری نوتبوک مراجعه به سایت شرکت سازنده و یا دفترچههای راهنمای همراه دستگاه است لیکن به صورت کلی میتوان با رعایت نکات زیر کارکرد و عمر دستگاه را افزایش داد و با لذت و اطمینان از این ابزار پیشرفته استفاده کرد.
▪ باتری: یکی از مهمترین دلایل تهیه نوتبوک توسط شما خاصیت قابل حمل بودن و داشتن عمر باتری زیاد است برای اینکه باتری بهترین کارکرد و عمر را داشته باشد باید اولین بار که نوتبوک را روشن میکنید آن را صد در صد شارژ کرده (بین یک تا سه ساعت)، سپس اجازه دهید، باتری کار کرده تا تخلیه شود به طوریکه حداقل به ۱۰ درصد برسد این کار را ۲ الی ۳ مرتبه تکرار کنید تا کلیه سلولها قابلیت نگهداری شارژ خوب را بدست آورند. چنانچه همیشه از برق برای روشن بودن دستگاه استفاده می کنید باتری را ۱۰۰ درصد شارژ کرده، آنرا از دستگاه جدا و هفتهای ۱ الی ۲ بار آنرا شارژ کنید . هر چه تعداد به برق خوردن باتری کمتر باشد عمر باتری بیشتر خواهد بود.
چنانچه از باتری استفاده می کنید اجازه دهید تا به حداقل شارژ ۱۰ درصد برسد ( هنگامی که Low Battery ظاهر گردید) سپس آن را شارژ کنید. در ضمن جهت روشن کردن دستگاه همیشه ابتدا آداپتور را به برق سپس آن را به دستگاه متصل کنید. دقت کنید کارکرد باتری بستگی به فرکانس پردازنده - نور LCD و کارکرد درایوهای دستگاه دارد و زمانی که جهت کارکرد باتری ذکر میشود برای بهترین شرایط (Standby) بوده و کارکرد واقعی باتری بر اساس آمپر ساعت (mAh) و تعداد سلولهای آن مشخص میشود.
▪ درایوها: لنز (Optic) درایوها بسیار حساس میباشند درایو نوتبوک برای خواندن (DVD/CD)های اصل طراحی شدهاند بنابراین اصراری در خواندن هر گونه (DVD/CD) که به صورت غیر استاندارد و روی (DVD/CD) را به صورت پیدرپی انجام ندهید و حتما فواصل کوتاهی بین آنها قرار دهید. چنانچه از درایو استفاده نمی کنید داخل آن (DVD/CD) قرار ندهید.
▪ LCD و Keyboard: برای تمیز کردن فقط از مایعات مخصوص و یا یک دستمال بدون پرز کمی مرطوب باشد استفاده کنید سپس آن را با دستمال دیگر خشک کنید. از هیچگونه اسپری (حتی خشک) استفاده نکنید. دقت کنید مایعات و گردو غبار به سرعت موجب خراب شدن Keyboard میشود. در صورتیکه مایعی روی دستگاه شما ریخت سریعا آن را خاموش کرده و باتری را جدا کنید، آن را با باد سرد خشک و سریعا به مرکز خدمات مراجعه کنید.
▪ بازیابی (Recovery): نوتبوکها دارای سیستم عامل اصل شرکت مایکروسافت میباشند که نشانه آن زیر دستگاه نصب است که همراه درایورهای مربوطه خاص آن دستگاه بر روی آن نصب گردیده و چنانچه به هر علتی از بین بروند نصب آن، بسیار مشکل است. به همین دلیل در دستگاههای جدید، در یک قسمت از هارد دستگاه که معمولا ۱۰ درصد ظرفیت آن بوده ( به همین علت مقدار ظرفیت هارد کمتر از مقدار اسمی آن مشاهده میگردد) و به طور مخفی می باشد. قسمتی به نام Recovery وجود دارد که کل سیستم عامل، درایورها و برنامههای کاربردی در آن میباشد. این برنامه در All Program و Control Panel وجود دارد. جهت تهیه نسخه پشتیبان از آن Recovery را اجرا، سپس گزینه اول که Create Recovery Disk است را باز کنید. چنانچه دستگاه دارای DVD RW بوده با تهیه یک یا دو دیویدی خام و چنانچه دارای CD RW بوده و با تهیه حداقل شش سیدی خام (تعداد در هر دستگاهی ذکر میگردد) به ترتیبی که اعلام میشود از Recovery یک نسخه پشتیبان تهیه کنید و آن را در آرشیو خود نگاه دارید. این کار باید همان روزهای ابتدای خرید دستگاه انجام گردد. هرگاه به هر علتی ویندوز از بین رفت یا مشکل پیدا کرد میتوانید از آن استفاده کنید و دقت کنید که هیچگاه هارد را نباید فرمت کرد چون پارتیشن Recovery از بین میرود و در ضمن قبل از Recovery دستگاه، از اطلاعات شخصی خود حتما نسخه پشتیبان تهیه کنید.
▪ محافظت در برابر ویروس: لپتاپها مانند سیستمعامل دارای برنامه ضدویروس اصل شرکتهای Norton یا McAfee میباشند، همواره آنها را به روز نگهدارید.
ز نکته: هنگام استفاده از بلندگوی خارجی بهتر است صدا حداکثر تا دو سوم باز گردد. در ضمن روشنایی دستگاه نیز در مواقع عادی تا دو سوم باشد و در آخر هنگام کار کردن هارد، دستگاه را حرکت ندهید.
منبع : ایده پویا

همچنین مشاهده کنید
 وبگردی


 از میان خبرها
سایت تابناکخبرگزاری ایرناسایت عصرایرانسایت شفقناسایت مشرقروزنامه شهروندروزنامه اعتمادروزنامه آرمان ملیسایت همشهری‌آنلاینخبرگزاری ایسنا