جمعه, ۷ مهر, ۱۴۰۲ / 29 September, 2023
مجله ویستا

تاکر: مرد و رویای او - Tucker: The Man And His Dream


تاکر: مرد و رویای او - Tucker: The Man And His Dream
سال تولید : ۱۹۸۸
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : لوکاس فیلم
کارگردان : فرانسیس فورد کوپولا.
فیلمنامه‌نویس : آرنولد شولمن و دیوید سیدلر.
فیلمبردار : ویتوریو استورارو.
آهنگساز(موسیقی متن) : جو جکسن و کارمینه کوپولا
هنرپیشگان : جف بریجز، جون آلن، مارتین لندا، فردریک فارست، ماکو، الیاس کاتیس، کریستیان اسلیتر، لوید بریجز، نینا سیماسکو، آندرس جانسن و کورکی نِمِک.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۱ دقیقه.


یپسیلانتی میشیگان، سال 1945. «پرستن تاکر» (جف بریجز)، جوان مبتکر و خیال‌پرداز، طرح تولید اتوموبیلی بدیع به‌نام «تورپیدو» را کامل کرده است و در یک انباری نزدیک خانه‌اش، مراحل ساخت نمونه اولیه را دنبال می‌کند. او تاجری به نام «ایب کاراتس» (لندا) را ترغیب به سرمایه‌گذاری مالی می‌کند و با بهره‌گیری از تسهیلات دولتی، خط تولید را به یک کارخانه متروکه از زمان جنگ منتقل می‌سازد. اما «سناتور فرگوسن» (لوید بریجز) به نمایندگی از سه کمپانی بزرگ اتوموبیل‌سازی دیترویت، در کار «تاکر» اخلال ایجاد می‌کند و با تمهیدات مختلفی سعی در از میدان به در کردن او دارد. «ورا» (آلن)، همسر «تاکر»، به او هشدار می‌دهد که مراقب تغییر و تحولات باشد. در این میان، «کاراتس» کنار می‌کوشد و پرونده‌های مالی «تاکر» به دادگاه فرستاده می‌شود. «تاکر» ابتدا محکوم و سپس، تبرئه می‌شود؛ اما شش سال بعد می‌میرد و اختراعاتش در اختیار کمپانی‌های دیترویت قرار می‌گیرد.
* کوپولا همیشه سوژه فیلم‌هایش را با شرایط تولید وفق می‌دهد. اهل باران (1969) فیلمی جاده‌ای و اینک آخرالزمان (1979) درباره جنگ ویتنام بود، و تاکر: مرد و رویای او روایت انسانی صنعتگر است. اما این فیلم با تصاویر سیاه و سرگیجه آوری که از تبانی دنیای تجارت و سیاست برای نابودی شخصیت اصلی داستان ارائه می‌دهد، مطمئناً خوش‌بینانه‌ترین فیلم کوپولاست و ساختار سرزنده، پُرزرق و برق و تقریباً موزیکال آن، شاید نمایانگر این باشد که کوپولا از صمیم قلب آن را ساخته است. همین موضوع بر جذابیت فیلم افزوده و آن را به یک نمایش اخلاقی دنیای مدرن تبدیل کرده است، که حالا در قالب شرح حال تصویری پرستن تاکر، فضیلتِ «نیت خیر» را روی پرئه ترسیم می‌کند. سبک شلوغ کوپولا و توسل او به فرهنگ مرسوم دهه 1940 برای پس زمینه روایت داستان نیز آن را تا حدودی به همشهری کین (اورسن ولز، 1941) نزدیک کرده است. جف بریجز با شوخ‌طبعی و روحیه‌ای دوست‌داشتنی که به نقش «تاکر» می‌دهد، مناسب‌ترین انتخاب میان بازیگران است.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری تسنیمسایت اکوایرانروزنامه همشهریسایت پارسینهسایت تجارت نیوزروزنامه ایرانروزنامه شهروندسایت مجله شبکهسایت الفسایت دیدبان ایران