شنبه, ۸ مهر, ۱۴۰۲ / 30 September, 2023
مجله ویستا

دروازه پاریس - Porte Des Lilas


دروازه پاریس - Porte Des Lilas
سال تولید : ۱۹۵۷
کشور تولیدکننده : فرانسه و ایتالیا
محصول : فیلم سونور و ریتزولی
کارگردان : رنه کلر
فیلمنامه‌نویس : ژان اورل و کلر، برمبنای رمانی نوشته رنه فاله.
فیلمبردار : روبر لوفاور
آهنگساز(موسیقی متن) : ژرژ براسن.
هنرپیشگان : پی‌یر براسور، براسن، هانری ویدال، دانی کارل و ریمون بوسی‌یر.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۹۶ دقیقه.


"ژوژو" (براسور) از اهالی به دردنخور محله دروازه گل یاس است که اوقاتش را به تنبلی و نوش‌خواری می‌گذراند. تنها دوست "ژوژو"، "آرتیست" (براسن)، در یک بیسترو کار می‌کند و مشتری‌ها را با نواختن گیتار و خواندن تصنیف به شوق می‌آورد. "ژوژو" با مادر و خواهرش زندگی می‌کند، اما "آرتیست" تنهاست. خلافکاری به‌نام "پی‌یر باربیه" (ویدال) که پلیس تعقیبش می‌کند به خانه "آرتیست" پناه می‌آورد و "ژوژو" و "آرتیست" هم او را می‌پذیرند. "باربیه " منتظر است تا گذرنامه و پولی فراهم کند و بگریزد. در این بین "ماریا" (کارل)، دختر صاحب بیسترو، از حضور "باربیه" در خانه "آرتیست" با خبر می‌شود، و به بهانه‌ای خود را به او نزدیک می‌کند. در حالی که "ژوژو"ی ساده‌دل به "ماریا" دل بسته است. سرانجام "ژوژو" گذرنامه خودش را در اختیار "باربیه" قرار می‌دهد. اما پس از این‌که می‌فهمد "باربیه"، "ماریا" را فریب دادهتا پول‌های پدرش را بدزدد، او را اتفاقی می‌کشد.
٭ فیلمی "کمدی ـ دراماتیک" که به‌دلیل لحنی تلخ، در آثار خود کلر نظیری ندارد. البته کار از بسیاری جهت‌ها آثار مارسل کارنه ـ ژاک پره‌ور در سال‌های پیش از جنگ جهانی دوم (مثل ماجرای مضحک، ۱۹۳۷) را به یاد می‌آورد. طراحی صحنه لئون بارساک خیره کننده است.


همچنین مشاهده کنید

سایت تابناکسایت فراروسایت زومیتروزنامه توسعه ایرانیسایت اکوایرانسایت عصرایرانخبرگزاری صدا و سیماسایت ساعدنیوزسایت پارسینهسایت سلام نو