پنجشنبه, ۱۰ آذر, ۱۴۰۱ / 1 December, 2022
مجله ویستا

عمق استراتژیک


عمق استراتژیک
رهبر معظم انقلاب چندی قبل در اجتماع دانشگاهیان، ملت های مسلمان را عمق استراتژیک جمهوری اسلامی خواندند و با اشاره به تبلیغات بی وقفه آمریکا برای ایجاد اختلاف بین ملت های مسلمان با ملت ایران فرمودند: «با وجود این تلاشها، ملت های مسلمان به جمهوری اسلامی به دیده احترام می نگرند چرا که حمایت از ملت های مسلمان از شاخص های هویت حقیقی نظام است.»
شاید وقتی عده ای از استراتژیست های غربی و نخبگان عالم سیاست در سالهای اول پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام(ره)، انقلاب ایران را یکی از وقایع مهم سیاسی در نیمه قرن بیستم می خواندند، برخی این نظریات را به حساب هیجانات ابتدایی ناشی از یک انقلاب بزرگ می گذاشتند. اما اکنون که نزدیک به سه دهه از انقلاب می گذرد می توان با نگاهی- هرچند گذرا- تاثیرات آن را در مسایل استراتژیک منطقه و بیداری ملت های مسلمان به سادگی درک کرد. این یادداشت درنگی برای اندیشیدن درباره ماهیت انقلاب اسلامی و آنچه که به واسطه آن، جهان اسلام و ملل آزاده جهان دچار دگرگونی شده اند، می باشد.
آموزه های انقلاب اسلامی در عرصه سیاست خارجی در قالب «هویت اسلامی» شکل یافته است. قبل از انقلاب و در عصر پهلوی هیچ نشانه ای از فرامنطقه گرایی با رویکرد ایدئولوژیک وجود نداشت. تمامی سیاست ها در عرصه خارجی و روابط بین الملل براساس ضرورتهایی که لزوما با مذهب و عقاید اسلامی سنخیتی نداشتند، طراحی و اجرا می شدند. طبعا در چنین شرایطی نمی توانستند از ارتباط «ایدئولوژی» و «هویت» که قادر بود در سیاست خارجی یک معادله رفتاری جدید ایجاد کند، بهره ببرند. یکی از اهداف انقلاب اسلامی و استراتژی صدور آن، هویت بخشی ایدئولوژیک به ملت های مسلمان و آزاده جهان بود. بیداری ملت ها و رشد حقایق اسلام و اخلاق اسلامی و انسانی میان آنان، مشی انقلاب ایران در روابط با کشورهای اسلامی بوده و خواهد بود. حضرت امام(ره) در این باره می فرمایند: «معنای صدور انقلاب ما این است که همه ملت ها بیدار شوند، همه دولت ها بیدار شوند و خودشان را از این گرفتاری هایی که دارند نجات دهند.»
واقعیت آن است که شعارهای انقلاب و آرمانهای آن در نقطه مقابل سیاست های سلطه آمیز جهانی بود؛ چیزی که آمریکا و شوروی (سابق) آن را در جهت منافع و حاکمیت دوقطبی خود بر جهان دنبال می کردند. به دنبال شکل گیری انقلاب اسلامی در ایران، با شعار استراتژیک «نه شرقی نه غربی» عملا بلوک جدیدی در منطقه و جهان با محوریت اسلام ناب محمدی(ص) شکل گرفت. امروز نیز که ۳۰سال از پاگیری نظام جمهوری اسلامی ایران می گذرد، صاحبان قدرت در تصمیم هایی که به خاورمیانه مربوط می شود و آن بخشی از عملکردی که در ارتباط با منافع جهان اسلام است، همواره ایران اسلامی و نقش تعیین کننده و محوری آن در معادلات منطقه ای و جهانی را مد نظر قرار می دهند. تبدیل شدن ایران به یک قدرت بزرگ منطقه ای و الگوبخشی به دیگران بدون تردید یکی از دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی است.
انقلاب اسلامی با هویت بخشی به ملت های مسلمان و کمک به رشد اعتماد به نفس میان آنان و تحت تاثیرگذاشتن جنبش های آزادیبخش در منطقه و جهان، توانست بر اهمیت بلوک سومی با محوریت اسلام تاکید کرده و به عنوان یک بازیگر جدید در نظام بین الملل، موازنه قدرت را به نفع بلوک جدید رقم بزند. بعد از فروپاشی شوروی، که حضرت امام(ره) با درایت پیامبرگونه خود آن را پیش بینی کرده و وقوع آن را حتمی دانسته بودند، بخشی از جهان اسلام با محوریت ایران اسلامی در مقابل نظم نوین جهانی به رهبری آمریکا ایستادند و در برابر زیاده طلبی ها و تجاوزات بازیگران این نظم توخالی، قد برافراشتند.
یکی از شاخص ترین و مهمترین جریاناتی که در این باره می توان به آن اشاره کرد «حزب الله لبنان» است. بطور حتم یکی از دلایل بنیادین تفکر تاسیس «حزب الله» و «جنبش مقاومت» ریشه در ایدئولوژی فراگیر انقلاب اسلامی دارد که در میان شیعیان لبنان به بار نشست. پس از تجاوز نظامی اسرائیل غاصب به لبنان در سال ۶۱ و بی اثر بودن طرحهای مسالمت جویانه در برخورد با تجاوز رژیم صهیونیستی که با پشتوانه آمریکا صورت می گرفت، اصل تایید شده و تجربه شده توسط انقلاب اسلامی ایران، یعنی مقاومت و ایستادگی در برابر ظلم و تجاوز، در لبنان مقبولیت یافت. رویه انقلاب اسلامی، اتکا به توان خود برای سرکوب دشمن بود و حزب الله لبنان به خوبی آن را دریافت و در مبارزه و جنگ با دشمن صهیونیستی آن را استراتژی مقاومت قرار داد؛ چیزی که در جنگ ۳۳روزه پیروزی غرورآفرین آنان را رقم زد.
فلسطین و حمایت از مردم مظلوم آن و آرمان قدس نیز همواره یکی از نقاط محوری در جریان انقلاب اسلامی است. حضرت امام(ره) همیشه به مساله فلسطین، آزادی قدس شریف و نابودی رژیم غاصب صهیونیستی تاکید می کردند. «انتفاضه فلسطین» نیز تحت تاثیر انقلاب ایران به موفقیت های چشمگیری دست یافت و با الگو قراردادن حرکت های مردمی در انقلاب ایران، توانست با اتکا به توان خود، رژیم اشغالگر قدس را به زانو درآورد.
مقاومت مردم مظلوم این سرزمین در حماسه غزه که این روزها رقم می خورد پایه های شکننده حاکمان غاصب را به لرزه درآورده و چیزی به فروپاشی خانه شیطان باقی نگذاشته است. بی جهت نیست که «موشه دایان» وزیر جنگ وقت اسرائیل در همان روزهای آغازین انقلاب، اعلام می کند؛ انقلاب اسلامی ایران زلزله ای است که خاورمیانه را سخت تکان داده و اسرائیل را با خطر جدی مواجه کرده است.
تجاوز آمریکا به افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسمی که خود آن را سردمداری می کند و همین طور حمله به عراق و ساقط کردن دولتی که دست نشانده غرب بود، نشان می دهد که آمریکا و غرب خاورمیانه و دنیای اسلام را تحت تاثیر و نفوذ انقلاب اسلامی برنمی تابند. آمریکا و متحدانش دنبال خاورمیانه ای هستند که مانند گذشته دولت هایی مطیع، احزاب سیاسی وابسته و ملت هایی خاموش و زبان بسته داشته باشد. انقلاب اسلامی این معادله و محاسبات استکباری را به هم ریخت و استقلال طلبی، آزادیخواهی، مطالبه حقوق ملت ها و حیات مجدد اسلام را به میان ملت های مسلمان منطقه آورد.
بدون تردید، جهان امروز، تشنه معنویت و عدالت و آبستن انقلابهای دینی است. اسلام جهان شمول که دین رحمت و وحدت و عقلانیت و معنویت بر پایه عدالت گستری است، الگوی نوینی برای رسیدن انسانها به آزادی و عدالت است. شاید علت اصلی حمله به پیامبر رحمت و عطوفت(ص) آگاهی نسبت به همین موضوع باشد. سکولارها اراده مبتنی بر معنویت و عدالت خواهی اسلامی را در بین ملت ها احساس کرده اند، هرچند واهمه آنان تاثیری در موج اسلام خواهی و سوق جهان به سوی معنویت ندارد.
علیرغم تمام تلاشی که دشمنان می کنند تا انقلاب اسلامی را برهم زننده نظم و آرامش و حاکمیت ملت های منطقه و جهان معرفی کنند، انقلاب ایران توانست حس جدیدی از همنوع طلبی و وحدت بین خود و سایر ملت ها ایجاد کند. موج بیداری و استکبارستیزی سالهاست که به برکت انقلاب اسلامی، نه تنها مرزهای جهان اسلام بلکه مرزهای سایر ممالک مثل آمریکای لاتین را نیز درنوردیده است. این راه، راهی روشن و افق پیروزی چه بسا نزدیک است.
مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند: «هدف از مبارزاتی که ملت مسلمان ایران به رهبری امام بزرگوار و با همت و اراده نیرومند آن شخصیت عظیم انجام داد، تشکیل حیات طیبه اسلامی برای سعادت و کمال انسانها بوده است و دشمنان بشریت و طواغیت نیز همواره بر دور ساختن بشر از این حیات طیبه اهتمام داشته اند.
ما در پایگاه اسلام تلاش داریم تا راه نجات ملت هایی را که در زیر سایه سنگین و خبیث حاکمیت استکبار بر عالم رنج می برند و روز به روز به بدبختی نزدیکتر می شوند، نشان دهیم.»
حمید امیدی
منبع : روزنامه کیهان


همچنین مشاهده کنید

سایت دیپلماسی ایرانیسایت انصاف نیوزسایت تابناکسایت اقتصادآنلاینسایت تجارت نیوزسایت الفسایت مشرقسایت اقتصاد 24روزنامه همشهریسایت مجله شبکه