جمعه, ۱۹ خرداد, ۱۴۰۲ / 9 June, 2023
مجله ویستا

ستاره‌ای متولد می‌شود - A Star Is Born


ستاره‌ای متولد می‌شود - A Star Is Born
سال تولید : ۱۹۵۴
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : سیدنی لوفت
کارگردان : جرج کیوکر
فیلمنامه‌نویس : ماس هارت برمبنای فیلم‌نامه هارت، آلن کامبل و رابرت کارسن از داستانی نوشته ویلیام ولمن و کارسن، برای فیلم قیمت هالیوود چقدر است؟ (جرج کیوکر، ۱۹۲۳).
فیلمبردار : سام لیویت
آهنگساز(موسیقی متن) : هارولد آرلن
هنرپیشگان : جودی گارلند، جیمز میسن، جک کارسن، چارلز بیکفورد، تامی نونان، لوسی مارلو، آماندا بلیک، اروینگ بیکن و جیمز براون.
نوع فیلم : رنگی، ۱۷۶ دقیقه.


ستاره سینما، "نورمن مین" (میسن) که الکلی است، آرام‌آرام محبوبیت خود را از دست می‌دهد. تا این‌که باخواننده جوانی به‌نام "استربلاجت" (گارلند) آشنا می‌شود و تصمیم می‌گیرد که به او برای ورود به عالم سینما کمک کند. به‌زودی "استر" با نام "ویکی لستر" نقش اول را در یک فیلم موزیکال معظم به عهده می‌گیرد. اما هرچه که "ویکی" در کارش به موفقیت بیشتری می‌رسد، "نورمن" رو به نزول بیشتری می‌گذارد. آن دو زندگی مشترک شاد و البته کوتاه مدتی را تجربه می‌کنند. با این همه، پس از این‌که کمپانی‌ای که "نورمن" با آن قرارداد دارد او را اخراج می‌کند، اوضاع به شکل وخیم سابق باز می‌گردد. تا جائی که در جریان مراسم اسکار و اهدای جایزه بهترین بازیگر به "ویکی"، "نورمن" روی صحنه می‌رود و همه چیز را بر هم می‌ریزد...
٭ بازسازی فیلم ویلیام ولمن که در واقع آن هم الهام گرفته از فیلم قبلی‌تر کیوکر، قیمت هالیوود چقدر است؟ (۱۹۳۲) بود. ستاره‌ای متولد می‌شود نه تنها شاهکاری از ظرافت طبع و حساسیت‌های نادر کیوکر است (که استاد روایت‌های مربوط به دنیای نمایش و بازیگری بود)، بلکه فرصتی است برای یکی از عالی‌ترین بازی‌های تاریخ سینما: گارلند یک‌بار و برای همیشه قابلیت خود را در نقشی جدا از چهره آشنای فیلم‌های موزیکال قبلی ثابت کرد، که در واقع دلالتی صریح بر شخصیت‌ واقعی خودش داشت. نقش شخصیتی پراحساس و تلخ‌کام که باید میان مسئولیت‌های حرفه‌ای و رابطه زناشوئی تعادل برقرار کند. گارلند با اجرای یکی از ترانه‌های آرلن / آیرا گرشوین ("مردی که گریخت") ثابت می‌کند که قدرت و تسلط خواننده می‌تواند چه طنین دراماتیک نیرومندی به یک آواز بدهد، همان‌طور که کیوکر ثابت کرد قالب موزیکال را می‌توان برای بیان جان‌گدازترین داستان‌ها به کار برد. کمپانی برادران وارنر فیلم را برای نمایش اولیه مثله کرد ولی سال‌ها بعد با جست‌وجو و پی‌گیری، نسخه اصلی احیا شد، هرچند کیوکر یک شب پیش از نمایش نسخه کامل شاهکارش در ۱۹۸۳ جان سپرد. در سال ۱۹۷۶ به کارگردانی فرانک پی‌یرسن و هم‌کاری باربارا استرایسند و کریس کریستوفرسن بازسازی می‌شود.


همچنین مشاهده کنید

روزنامه تعادلسایت برترینهاسایت جهان صنعت نیوزخبرگزاری تحلیل بازارسایت خبرآنلاینروزنامه ابتکارروزنامه توسعه ایرانیسایت نامه نیوزسایت تجارت نیوزسایت عصرایران