چهارشنبه, ۱۵ آذر, ۱۴۰۲ / 6 December, 2023
مجله ویستا

بتمن - Batman


بتمن - Batman
سال تولید : ۱۹۸۹
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : برادران وارنر
کارگردان : تیم برتن
فیلمنامه‌نویس : سام هام و وارن سکارن، برمبنای داستانی نوشته مام از شخصیت‌هائی خلق شده توسط باب کین.
فیلمبردار : راجر پرات
آهنگساز(موسیقی متن) : دانی الفمن.
هنرپیشگان : مایکل کیتن، جک نیکلسن، کیم بیسینگر، رابرت وول، پت هینگل، بیلی دی ویلیامز، مایکل گوگ، جک پالانس، جری هال و لی والاس.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۶ دقیقه.


«بروس وینِ» میلیونر (کیتن) برای اجرای عهدی که پس از قتل والدینش به دست عده‌ای اوباش با خود بسته، شب‌ها در لباس نقابدار شیاه‌پوشی معروف به «بتمن» به مبارزه با جنایتکاران می‌پردازد. در یکی از این درگیری‌ها او باعث مقوط گنگستری به نام «جک ناپیر» (نیکلسن) به درون دیگی محتوی محلول‌های شیمیائی و تغییر شکل او می‌شود. «ناپیر» بعدتر در قالب دلقکی به نام «جوکر» به حیات باز می‌گردد و رهبری جنایتکاران گاتهمم سیتی را بر عهده می‌گیرد. عکاسی به نام «ویکی ویل» (بیسینگر) در پی یافتن هویت واقعی «بتمن» و «وین» مشکوک می‌شود و با او طراح دوستی می‌ریزد که این امر به شکل‌گیری رابطه‌ای عاطفی میان‌شان می‌انجامد. «وین» که فهمیده قاتل والدینش کسی جز «جوکر» نبوده، در نبرد نهائی او را که در تدارک نابود ساختن تمام‌اهالی شهر است، از پا درمی‌آورد.
* برتن در بتمن با دریافتی از مقوله داستان‌های مصور با ظرافت میان دو حیطه فیلم «زنده» و نقاشی متحرک حرکت می‌کند. دنیای بی‌زمان او (با خبیث‌هائی که لباس گنگسترهای دهه 1930) را بر تن دارند، درگیری‌های خیابانی خاص جامعه امروز آمریکا بناهائی که با شکل معماری‌شان به آینده‌ای نامعلوم تعلق می‌یابند) خالی از دلالت‌های سیاسی / اجتماعی معاصر نیست: «شر» را در لباس دلقکی «سپید» در مقابل «خیر»ی قرار می‌دهد که نماینده‌اش به اشکال مختلف با «سیاهی» مربوط است. در حالی که عمده شهرت متولد چهارم ژوئیه (آلیور استون، 1989) به خاطر اثری است که در پایان عصر رانلد ریگان به جمع‌بندی و نقد این دوره تاریخی (البته به شکل سطحی) می‌پردازد، بتمنِ برتن در همان سال این کار را به شکلی به مراتب عمیق‌تر و منسجم‌تر انجام می‌رساند. ترانه‌های فیلم کار پرینس است. دنباله‌ها: بتمن باز می‌گردد (برتن، 1992)؛ همیشه بتمن (جوئل شوماکر، 1995) با همکاری وال کیلمر در نقش «بتمن»؛ بتمن و رابین (شوماکر، 1997) با همکاری جرج‌کلونی در نقش «بتمن».


همچنین مشاهده کنید

سایت آفتاب نیوزسایت اقتصاد 24سایت دیدارنیوزسایت فرازدیلیسایت رویداد 24سایت مجله شبکهخبرگزاری تسنیمسایت انتخابسایت اصلاحات نیوزروزنامه ابتکار