چهارشنبه, ۲۹ خرداد, ۱۳۹۸ / 19 June, 2019
مجله ویستا

وعده گاه کنکوری ها


وعده گاه کنکوری ها
بیرون ساختمان چند پسر ۱۷ ۱۸،ساله توجه ام را جلب كردند. آنها گرد هم جمع شده بودند و به آرامی صحبت می كردند. یكی از آنها سیگاری به دست داشت. از نوع پك زدنش معلوم می شد هنوز كشیدن سیگار را یاد نگرفته است. وارد كه شدم، چند نفری پراكنده در محوطه بیرونی مشغول قدم زدن بودند. سكوت آنچنان حاكم بود كه گویی هیچ كسی در آنجا پرسه نمی زد. یكباره صدایی سكوت محوطه را شكست؛ «محمود! بیا بریم دیگه، دیر می شه، امشب هیچی نخوندیم! داریم از برنامه عقب می افتیم» .
طنین صدای پسرجوان، نه تنها دوستش، بلكه افراد دیگر حاضر در محوطه را به خود جلب كرد. تقریباً همه آنها كتاب به دست وارد سالن كتابخانه شدند. در سالن بسته شد و سكوت بار دیگر حكمرانی كرد. ساعت۱۲‎/۳۰ دقیقه شب را نشان می داد. ساختمانی قدیمی در یكی از محلات نارمك، اكنون به كتابخانه شبانه روزی تبدیل شده است. در تهران چند سالی است كه كتابخانه های عمومی شبانه روزی در مناطق مختلف راه اندازی شده است.
مهمترین هدف از شبانه روزی كردن كتابخانه ها، ترغیب و افزایش مطالعه در میان آحاد مردم بود. اكنون با نزدیك شدن به امتحانات آخر ترم دانشگاه ها و همچنین فرارسیدن كنكور، اینگونه كتابخانه ها رونق بیشتری به خود گرفته است. مسئول كتابخانه به این نكته اذعان دارد.
علیرضا سنایی می گوید: معمولاً در اردیبهشت، خرداد و تیرماه، داوطلبان كنكور اینجا را قرق می كنند. البته گه گاه دانشجویان هم در بین مراجعه كنندگان شب پیدا می شود.
راه اندازی كتابخانه های شبانه روزی یكی از اقدامات مهم شهرداری محسوب می شود؛ همگان در این باره اتفاق نظر دارند.
سنایی می افزاید: در هفته سه شب شیفت شب هستم. دو سالی می شود كارم اینطوری است. خب، كارمندی است و هزار درد!
چرخ زندگی نمی گردد. باید اینجا و آنجا كار كرد تا بتوان از عهده مخارج زندگی برآمد. او افراد مراجعه كننده در طول شب را اینچنین توصیف می كند: در طول مدتی كه من شب ها شیفت بوده ام، اغلب دانش آموزان و دانشجویان از محیط آرام كتابخانه برای مطالعه دروس خود استفاده می كنند. البته در این میان كسانی هم هستند كه كتابخانه های شبانه روزی را پاتوق می كنند! ما در محیط كتابخانه چنین اجازه ای به آنها نمی دهیم اما این قانون فقط در چارچوب كتابخانه است. متأسفانه نمونه هایی داشته ایم كه كتابخانه را بهانه ای برای از خانه بیرون آمدن كرده بودند. برای مثال جوانی به همراه دوستانش هر شب به بهانه مطالعه در كوچه های اطراف كتابخانه برای اهالی محل مزاحمت ایجاد می كرد.
به گفته اهالی محل با گذشت هر شب بر تعداد دوستانش هم می افزود! او عضو كتابخانه بود. از این رو برای پدر و مادر خود توجیه قانع كننده ای داشت. بعد از مدتی اهالی محل از دست سروصدای آنها در طول شب عاصی شدند.
ما موضوع را فهمیدیم و به سرعت از طریق مشخصات وی كه در دفتر ثبت نام كتابخانه موجود بود، با والدین این پسر سركش تماس گرفتیم. بالاخره كار به خوبی و خوشی خاتمه یافت. البته چنین مواردی در طول این مدت، كم بوده است. همانطور كه قبلاً اشاره كردم، اغلب مراجعه كنندگان به قصد مطالعه، به دنبال محیطی آرام می گردند كه این خواسته آنان در كتابخانه های شبانه روزی مرتفع می شود.
بنا به گفته سنایی، تعداد مراجعه كنندگان پسر در طول ساعات شب به مراتب بیشتر از دخترهاست.
رضا صبوری، دانش آموزی است كه خود را برای ورود به دانشگاه آماده می كند. به گفته خودش، یك سال و اندی است كه به طور مرتب درس می خواند. او می گوید: آنقدر در طول این مدت به خصوص امسال درس خوانده ام كه دیگر تحمل درس خواندن در خانه را نداشتم. بعد از عید احساس كردم بازدهی قبلی را ندارم. از این رو تصمیم گرفتم محلی جدید برای درس خواندن پیدا كنم.
یكی از دوستانم قبل از من در كتابخانه درس می خواند. او گفت بیا عضو كتابخانه شو! تازه شب ها هم می توانی به كتابخانه بیایی و تا هر وقت كه دوست داری درس بخوانی. این دانش آموز از مطالعه شبانه در كتابخانه احساس رضایت دارد. او معتقد است: اصولاً مطالعه در شب برای من دلپذیر است. حال از زمانی كه به اینجا می آیم این احساس، مضاعف شده است. از سوی دیگر مطالعه در كتابخانه های شبانه روزی چند حسن دارد؛ اول اینكه محیطی است بسیار آرام. از مزاحمت های احتمالی كه ممكن است در خانه برایم پیش آید، فارغ هستم. دوم اینكه چون كتابخانه محلی است و در نزدیكی منزل و مدرسه مان قرار دارد، اغلب دوستان دیگر من هم برای مطالعه به اینجا می آیند.
در طول شب خستگی ناشی از مطالعه و خواب آلودگی را به راحتی می توان با كمی گپ زدن با دوستان به فراموشی سپرد.
حسن دیگر اینكه اگر احتیاج به كتاب یا جزوه پیدا كنم می توانم از مرجع كتابخانه برخی از آنها را پیدا كنم.
حتی برخی از اشكالات درسی را می توان با مشورت دوستان به سرعت برطرف كرد.
كمی آنطرف تر، دو پسر جوان مشغول گفت و گو با یكدیگر بودند. هر دو بسیار خسته به نظر می رسیدند.
-گویی درس خواندن بسیار خسته تان كرده؟
یكی از آنها پاسخ داد: پارسال قبول نشدیم. داریم می خونیم شاید امسال فرجی بشه! دیگری ادامه داد: از ۱۸سالگی كه دیپلم گرفتم در تراشكاری كار می كنم، در واقع كار می آموزم، در خانواده ما تحصیل اهمیت ویژه ای دارد. نمی توانم دیپلمه بمانم، متأسفانه در طول این ۴ سال فرصت كافی برای مطالعه پیدا نكردم، اما فكر می كنم امسال خوب درس خوانده ام. امیدوارم در كنكور قبول شوم. افشین سالاركیا می گوید: روزها چندان فرصت درس خواندن ندارم. به همین جهت مجبورم شب ها جبران مافات كنم. سال سختی بود اما تا یك ماه دیگر تمام می شود. امیدوارم زحماتم نتیجه دهد. او كتابخانه های شبانه روزی را نعمتی بزرگ برای خود می داند و می گوید: ما خانه ای كوچك داریم، من فرزند دوم خانواده هستم. ۳برادر و خواهر كوچك تر از من وجود دارند كه همگی در سنین ابتدایی و راهنمایی اند. آنها تا ساعات پایانی شب مشغول بازی یا تماشای تلویزیون هستند. وقتی هم قرار باشد بخوابند، تمام چراغ ها خاموش می شود. متأسفانه اتاق اضافه نداریم. برای همین سال گذشته تصمیم گرفتم تا در كتابخانه شبانه روزی ثبت نام كنم.
دخترها نیز همانند پسرها از مطالعه در كتابخانه های شبانه روزی احساس مطلوبی دارند، گرچه بنا به گفته مسئول یكی از كتابخانه های شبانه روزی، آمار موجود تعداد مراجعه كنندگان دختر، به مراتب كمتر از پسرهاست، اما وجود اینگونه كتابخانه ها تأثیر به سزایی در افزایش مطالعه آنها داشته است.
سمانه حسینی دانش آموزی است كه در روزهای مختص دخترها به كتابخانه شبانه روزی می رود. او با اینكه به قول خود اتاق اختصاصی هم در منزل دارد اما ترجیح می دهد در كتابخانه درس بخواند. پدرش شب ها او را به كتابخانه می آورد و در هنگام بازگشت نیز او را همراهی می كند. حسینی می گوید: با اینكه منزلمان از كتابخانه دور نیست اما پدرم اجازه تنها بیرون آمدن در شب را به من نمی دهد. بنده خدا شب ها از خوابش می زند تا مرا همراهی كند.
زارع نژاد- مسئول یكی از كتابخانه های شبانه روزی در مركز پایتخت- معتقد است: هم اكنون كلیه كتابخانه های شبانه روزی برای استفاده دانش آموزان و دانشجویان آنچنان مهیاست كه بسیاری مطالعه در كتابخانه را نسبت به خانه ترجیح می دهند.
البته مراجعه كنندگان تنها سه شب در هفته می توانند در كتابخانه مطالعه كنند. با این وجود، به اعتقاد من محیط كتابخانه، محیطی امن و قابل قبول برای مطالعه است.
وقتی صحبت از مشكلات كتابخانه ها برای دانش آموزان مراجعه كننده پیش می آید، در یك مورد اتفاق نظر دارند. كتاب های موجود درسی كارآمد نیستند و كتاب های درسی همگی قدیمی اند. معمولاً كتاب های مورد نظر را نمی توانیم در كتابخانه پیدا كنیم.دانش آموزان و داوطلبان كنكور معتقدند كتاب های هیچ یك از كتابخانه های عمومی در سطح شهر نمی تواند پاسخگوی نیاز ما باشد. اغلب كتاب ها چاپ قدیم است. زارع نژاد این واقعیت را قبول دارد. او می گوید: كتابخانه های عمومی نمی تواند پاسخگوی تمامی سلایق باشد. از جهاتی آنان با كمبود بودجه هم مواجهند. گرچه دانش آموزان هم نباید توقع داشته باشند در یك كتابخانه عمومی دروس تخصصی آنها یافت شود. به هر حال كتابخانه عمومی، تعریف خود را دارد.
به هر حال این شب ها كتابخانه های شبانه روزی پایتخت محل رفت و آمد كسانی است كه به زودی در یك روز، رقابت سختی با هم خواهند داشت. به احتمال فراوان بعد از كنكور، كتابخانه های شبانه روزی، كمتر مهمانی در خود می بینند.
وحید شریفی
منبع : روزنامه همشهری
همچنین مشاهده کنید

 مرور روزنامه‌ها

روزنامه تعادلسایت سخت‌افزارمگسایت اعتماد آنلاینروزنامه همشهریسایت زومیت