چهارشنبه, ۳ مرداد, ۱۴۰۳ / 24 July, 2024
مجله ویستا

بارسلونا در اندیشه فتح قله های بیشتر


بارسلونا در اندیشه فتح قله های بیشتر
بارسلونا در میان تیم های اسپانیایی یکی از قدرتمندترین ها محسوب می شود و آنها امیدوارند برای بار دوم طی ۳ فصل اخیر به جمع ۸ تیم برتر لیگ قهرمانان اروپا راه یابند و این در حالی است که برای سومین بار در فصل جاری خود را با نمایندگان فوتبال اسکاتلند رودررو می بینند. فصل پیش یعنی فصل ۲۰۰۵- ۲۰۰۴ زمان آخرین نبرد ۲ تیم بارسا و سلتیک، دکو با هنرنمایی خود ۳ بر یک باعث پیروزی بارسا شد. یک فصل پیش تر در جدال سلتیک و بارسا در دور چهارم جام یوفا، سلتیک سبب حذف آبی واناری ها شد.
● وقتی بارسا به دنیا آمد
بارسلونا شهری در ایالت باسک واقع در نیمه شرقی کشور اسپانیا است. این قسمت از کشور اسپانیا همیشه مشکلات زیادی برای دولتمردان این کشور به وجود آورده است. کاتالان ها هیچ کدام از حکومت های اسپانیایی را نمی پذیرند و به دنبال استقلال هستند. بنابراین دشمن اصلی سلطنت اسپانیا محسوب می شوند. سال ۱۸۹۹ کاتالان ها تصمیم گرفتند با تأسیس یک تیم فوتبال، عقاید و نظریات خود را به این سبک مطرح کنند. به دلیل همان فشارهای سیاسی، بارسلونا ابتدا مشکلات زیادی داشت. این تیم ۲ رنگ آبی و اناری را به عنوان نماد کاتالان ها برگزید و در اولین بازی خود در یک دیدار دوستانه به مصاف یک تیم محلی انگلیسی رفت و با یک گل شکست خورد اما چیزی به آغاز روزهای طلایی مردان کاتالان باقی نمانده بود.
بارسا در اولین حضور در جام اسپانیا به عنوان بهترین تیم معرفی شد. مردان بارسا اولین برگ از تاریخ افتخارات خود را در همان اولین جام قهرمانی باشگاه های اسپانیا ورق زدند. اناری ها در سال ۱۹۲۹ این جام را به خانه بردند تا اقتدار خود را در فوتبال اسپانیا به اثبات برسانند. بارسلونا مجموعاً ۱۵ بار دیگر این عنوان را به دست آورد.
آخرین قهرمانی این تیم در رقابت های لالیگا در سال ۱۹۹۹ بود. بارسا که ۲۴ بار جام حذفی باشگاه های اسپانیا را به دست آورده است، در صحنه رقابت های اروپایی نیز افتخارات کم سابقه ای داشته و هیچ گاه در مراحل انتخابی جام های اروپایی ناکام نبوده است. این تیم فقط یک عنوان قهرمانی جام یوفا را در کارنامه خود ندارد. بارسلونا سال ۱۹۶۱ اولین فینال اروپایی خود را تجربه کرد. فینالی که با شکست مردان کاتالان حکم نایب قهرمانی آنها را صادر کرد. آبی و اناری ها در سال های ۱۹۸۶ و ۱۹۹۴ نیز در فینال جام قهرمانان اروپا شکست خوردند اما قهرمانی آنها در جام ۱۹۹۲ همه چیز را تغییر داد. بارسا ۳ بار در سال های ۱۹۷۹ ، ۱۹۸۲ و ۱۹۸۹ عنوان قهرمانی جام برندگان باشگاه های اروپا را نیز به دست آورده است. این تیم چندین بار به دلیل بدشانسی از راهیابی به جام های اروپایی باز مانده است.
● وقتی نوکمپ ستاره باران شد
تاریخ بارسلونا شاهد حضور بازیکنان بسیار بزرگی بوده است. شاید کاتالان ها از این حیث پرافتخارترین باشگاه اروپا محسوب شوند. دیه گو آرماندو مارادونا، اسطوره بی همتای آرژانتین از جمله بازیکنانی بوده که با پیراهن اناری بارسا در ورزشگاه نوکمپ به میدان رفته است.
به غیر از او چهره هایی همچون یوهان کرایف ستاره افسانه ای فوتبال هلند، رونالد کومان، فیگو از پرتغال،هریستو استویچکف بلغار، روماریو و رونالدوی برزیلی در زمان های مختلف زمانی پیراهن این تیم را بر تن داشته اند. ریوالدو هم نوکمپ را به مقصد میلان ترک کرده بود.با حضور این ستارگان که روح تهاجمی خاصی به بارسا بخشیده است هواداران این تیم علاقه خاصی به پیروزی های پرگل دارند. آنها حاضرند تیمشان به اندازه انگشتان ۲ دست گل بخورد اما بیش از گل های خورده موفق به گلزنی شوند.
● هواداران متعصب کاتالان
در حقیقت می توان گفت نه تنها کاتالان ها بلکه همه ساکنان منطقه باسک، جان خود را فدای اناری ها می کنند. بارسا همیشه به داشتن بیشترین و متعصب ترین هواداران مشهور بوده است؛ هوادارانی که شاید پیش از علاقه به بارسا، از تیم های شهر مادرید متنفرند، بخصوص رئالی که در این چند سال حقیقتاً مزاحم بارسلونا بوده است.
منبع : روزنامه ابرار ورزشی