چهارشنبه, ۶ مهر, ۱۴۰۱ / 28 September, 2022
مجله ویستا

کاظمیان فرشته نجات تیم ملی


کاظمیان فرشته نجات تیم ملی
یك نیمه بسیار ضعیف و یك نیمه متوسط باعث شد تا تیم ملی فوتبال كشورمان در اولین دیدار خود در چارچوب رقابت های جام ملت های آسیا به سختی با نتیجه دو بر یك ازبكستان را شكست دهد.دو تیم در شرایطی در برابر هم صف آرایی كردند كه قلعه نویی ترجیح داده بود با شیوه ۳-۳-۴ پا به میدان بگذارد. استفاده از سه مهاجم یعنی هاشمیان، عنایتی و خطیبی این نوید را می داد كه تیم ملی با یك بازی هجومی دروازه ازبك ها را مورد تاخت و تاز قرار دهد. اما وقتی عنایتی و خطیبی به جای حضور در هجده قدم حریف تبدیل به پیستون های تیم ملی شدند عملا قدرت هر گونه حركت از تیم گرفته شد.
ایران در طول نیمه اول نه قدرت نفوذ از راست را داشت و نه توان حركت از چپ، در حالی كه بازی سردرگم ملی پوشان ایران ادامه داشت رحمان رضایی و حسن رودباریان دست به دست هم دادند تا ازبك ها یك بر صفر جلو بیفتند، ضربه سر رو به عقب رضایی و خروج بی موقع رودباریان باعث شد توپ از فراز دستان دروازه بان اول تیم ملی به قعر دروازه ایران فرستاده شود و این اتفاق در دقیقه ۱۶ افتاد.چند دقیقه بعد ازبكستان می توانست اختلاف را دو برابر كند، یك سانتر تند و تیز و باز هم خروج بد رودباریان با ضربه سر مهاجم آبی پوشان می رفت تا دروازه را باز كند كه این ضربه با فاصله بسیار كم به اوت رفت.
در ادامه نیمه اول بازی بسیار ضعیف تیم ملی و به خصوص هافبك های لژیونر آن این فرصت را به حریف داد تا با حفظ توپ نتیجه را به سود خود دراین نیمه تمام كند.در این نیمه و حتی در نیمه دوم جواد نكونام و تیموریان به همراه علی كریمی بسیار كند، پراشتباه و كم رمق ظاهر شدند، هر چند كه كریمی در نیمه دوم قدری بهتر ظاهر شد. از طرفی اشتباه قلعه نویی در بازی گرفتن از چند بازیكن در پست های غیر تخصصی باعث شد تا ایران در نیمه اول هیچ حرفی برای گفتن نداشته باشد.با شروع نیمه دوم امیر قلعه نویی كاظمیان را جانشین خطیبی كرد و این كار موتور سمت راست تیم ملی را روشن كرد.
نفوذ های جواد كاظمیان باعث شد تا دفاع ازبكستان انسجام خود را ازدست بدهد. به جرات می توان گفت كه اگر حضور به موقع كاظمیان نبود معلوم نبود چه نتیجه ای عاید تیم ملی می شد.دقیقه ۵۵ ایران مزد برتری خود در نیمه دوم را گرفت، كرنر ارسالی بی نقص مهدوی كیا را سید جلال حسینی كه بهترین بازیكن ایران در طول بازی بود با یك ضربه سر تماشایی تبدیل به گل تساوی كرد.در ادامه باز هم ایران بود كه سوار بر بازی برای پیروزی به دروازه حریف حمله می كرد. جواد كاظمیان چند دقیقه بعد از گل با نفوذ عالی عنایتی را صاحب موقعیت كرد اما مهاجم گل نزن تیم ملی این موقعیت خوب را از دست داد.
در دقیقه ۷۲ بازی ازبكستان می رفت تا از تك موقعیت خود در نیمه دوم صاحب گل پیروزی شود اما واكنش عالی رودباریان در مصافی تك به تك با مهاجم حریف دروازه ایران را نجات داد.دقیقه ۷۸ جواد كاظمیان بازی خوب خود را با گلزنی كامل كرد، تیموریان تنها پاس سالم خود را در عمق دفاع به كاظمیان داد تا این یكی با یك ضربه دقیق ایران را صاحب گل پیروزی كند.بعد از این گل، عنایتی كه با بیرون رفتن هاشمیان تك مهاجم ایران بود یك موقعیت عالی دیگر را از دست داد تا در نهایت تیم ایران در یك روز نه چندان درخشان با كسب ۳ امتیاز آماده رویارویی با چین شود.
● تساوی مدعیان قهرمانی
دیدار حساس و نفس گیر دو تیم مدعی قهرمانی یعنی كره جنوبی و عربستان با نتیجه مساوی یك، یك به پایان رسید.
نكته قابل توجه این دیدار قطع برق ورزشگاه جاكارتای اندونزی بود كه حاكی از ضعف میزبانی و اشتباه AFC در برگزاری جام چهاردهم در چهار كشور است.
فریدون حسن
منبع : روزنامه جوان


همچنین مشاهده کنید

روزنامه ایرانسایت رکناسایت انتخابروزنامه تعادلروزنامه شهروندسایر منابعسایت زومیتخبرگزاری برناروزنامه توسعه ایرانیخبرگزاری باشگاه خبرنگاران