سه شنبه, ۱ مرداد, ۱۳۹۸ / 23 July, 2019
مجله ویستا

آیا VPS را می شناسید ؟


آیا VPS را می شناسید ؟
Virtual Private Servers یا سرورهای تخصصی مجازی جزء سرورهای پیشرفته با آخرین تكنولوژی مجازی سازی هستند. اساس كار تقسیم كردن مجازی یك سرور قدرتمند فیزیكی به چندین سرور مجازی می باشد بطوریكه هر یك از سرورهای مجازی كاملا مانند یك سرور فیزیكی شبكه مشاهده شده و با همان ساختار اولیه و اسكریپت ها ، كاربران ، پردازش ها ، سیستم فایل و ... عمل می نماید.
● اساس سرور مجازی :
VPS درست مانند یك سرور مستقل شبكه عمل می نماید.این سرور پردازش ها، كاربران ، فایلها و دسترسی به Root مختص خودش را دارد.هر سرور آدرس شبكه ، شماره پورت ، جدول ها ، فیلترینگ و قوانین روتینگ مختص به خودش را دارد. هرسرور مجازی ساختار و تعاریف خاص خود را برای سیستم و نرم افزارهای كاربردی دارا می باشد. هر سرور مجازی دارای ورژن سیستم عامل و نرم افزار مختص خودش است.
هر سرور مجازی قادر به حذف ، اضافه ، تغییر فایل ها می باشد بطوریكه نرم افزارهای كاربردی متفاوتی روی آن ها قادر به نصب شدن هستند.
هر VPS از دیگر سرورهای مجازی مستقل می باشد. هریك می توانند نرم افزارهای كاربردی خود را داشته باشند و كاربر Root درست مانند سرور مادر حقوق دسترسی كاملی را به سرور خود اختصاص می دهد.
این سرور ها دارای قابلیت های فراوانی جهت نصب انواع نرم افزار و كاربری های متفاوت و متنوع هستند اما راه اندازی كلیه امكانات روی یك سرور مجازی باعث هرزرفتن منابع و كندی كار خواهد شد و دلیل آن اشغال منابع پردازشگر و حافظه است. برای جلوگیری از هرز رفتن منابع از یك سری قوانین جهت تخصیص منابع استفاده می شود كه بسته به نوع نرم افزارهای مورد نیاز (جهت نصب و كاربری آن ها ) متفاوت خواهد بود و توسط آن قادر خواهیم بود تا بیش از ۲۰ منبع اصلی سیستم مان را مدیریت كرده و برای آن ها حداكثر و حداقل درنظر بگیریم.
مدیریت منابع به ما اجازه می دهد تا حداقل حافظه RAM و CPUرا برای هر VPS تخصیص دهیم لذا از تاثیر سرورهای مجازی دیگر كاسته شده و سرور مجازی قادر به انجام وظایف خود به طور نرمال خواهد بود. همچنین مازاد منابع به سرورهایی كه به منابع بیشتری احتیاج دارند تخصیص داده خواهد شد.
سرورهای مجازی VPS فاصله ای را كه بین سرورهای به اشتراك گذارده شده و سرورهای اختصاصی وجود داشت پرنموده است و دارای كلیه فایده های یك سرور اختصاصی می باشد.
سرورهای مجازی یا VPS دارای پنج فایده عمده هستند :
▪ قیمت :
سرورهای مجازی قابلیت داشتن سرور عملیاتی كاملی را تنها با داشتن كسری از قیمت سرور مادر فراهم خواهند آورد.
▪ یكپارچگی اطلاعات :
با داشتن VPS قادر به تعریف نسخه پشتیبان از نوع Incremental روی Raid Array ۵ خواهید شد.
▪ مدیریت :
طبیعت یك سرور مجازی به معنی امكان اعمال مدیریت روی نرم افزارهای مختلف و نصب Patch ها و Update ها می باشد. نگران بروزرسانی بسته های نرم افزاری نباشید زیرا كه توسط خود ما قابل كنترل هستند.
▪ عملیاتی بودن :
یك سرور مجازی یا VPS كاملا عملیاتی بوده و مانند یك سرور مستقل عمل می كند.
▪ استفاده مؤثر از منابع :
شما قادر به دسترسی منابع مورد نیاز خواهید شد و درصورتیكه این احتیاج فزونی یافت می توانید به راحتی آن را مدیریت كرده و منابع لازم را به نرم افزار خود اختصاص دهید.
سرورهای مجازی دارای چهار فایده عمده در خصوص به اشتراك گذاری هستند :
▪ كنترل :
یك سرور اختصاصی مجازی دسترسی Root را به شما خواهد داد لذا امكان اعمال تغییرات در تنظیم و ساختار سیستم فایل را خواهید داشت. قادر خواهید بود نرم افزار نصب كرده ، آن را تغییر داده و یا آن را حذف نمایید. در محیط به اشتراك گذارده شده می توانید به ساختار اعتماد نمایید و بهترین كارایی را از سیستم انتظار داشته باشید.
▪ امنیت :
با سرور مجازی، سیستم فایل شما قابل مشاهده توسط سایر سرورهای مجازی نمی باشد. در سیستم های به اشتراگ گذاری دیگر كاربر با دسترسی Shell ، قادر به انجام هركاری در محیط به اشتراك گذارده شده است كه این امر در سرور های مجازی وجود نداشته و امنیت و اختصاصی بودن اطلاعات حفظ خواهد شد.
▪ ایزوله بودن :
در محیط های با اشتراك گذارده شده درصورت اجرا شدن چندین اسكریپت امكان خلل در كار و نقصان وجود دارد و دلیل آن این است كه منابع بطور كامل ایزوله نیستند. در VPS شما دارای منابع كاملا ایزوله هستید بطوریكه نرم افزارهای به اشتراك گذارده شده در روند كاری سرور خلل وارد نمی كند.
▪ كارایی :
در یك محیط به اشتراك گذاری منابع، امكان استفاده از حداكثر منابع توسط پردازشی خاص وجود دارد لذا این مهم از قابلیت و كارایی سیستم می كاهد. در یك سرور اختصاصی مجازی در واقع شما ظرفیتی از منابع را جهت كارهر سرور گارانتی می كنید لذا امكان استفاده از آن ها در صورت نیاز وجود خواهد داشت و كارایی فدای نوع استفاده از منابع توسط نرم افزارها نخواهد شد.
مطالب بالا در واقع دلایلی مستند و منطقی جهت استفاده از سرور های مجازی و پیاده سازی VPS در شبكه های كامپیوتری هستند هرچند استفاده از یك سرور مستقل در ظاهر آسان تر بوده و در صرفه جویی زمان مؤثر می باشد اما وقتی به فایده های سرور مجازی و صرفه جویی كه در هزینه می شود فكر كنیم، به استفاده بیش از پیش از آن تشویق خواهیم شد.
نویسنده : كیانوش مرادیان
منبع : مشورت مهندسی شبکه و راهبری تحقیقات همکاران سیستم
همچنین مشاهده کنید

 وبگردی
 مرور روزنامه‌ها


 گزارش / تحلیل

 از میان خبرها

 وبگردی


روزنامه ابتکارخبرگزاری مهرسایت همشهری‌آنلاینروزنامه ایرانروزنامه دنیای اقتصاد