سه شنبه, ۴ مهر, ۱۴۰۲ / 26 September, 2023
مجله ویستا

سرگئی ایوانف


سرگئی ایوانف
▪ سرگئی ایوانف (۱۹۵۳- )
سرگئی ایوانف در سال ۱۹۵۳ در شهر لنینگراد(سن پترزبورگ ) روسیه متولد شد.
سرگئی بورسوویچ ایوانف معاون اول نخست وزیر روسیه و وزیر دفاع سابق این کشور(از ماه مارس ۲۰۰۱ تا فوریه ۲۰۰۷) بوده است، پیشتر نیز در مقام دبیرکل شورای امنیت ملی روسیه انجام وظیفه می‌کرده است.
او همچنین در مقام مشاور بوریس یلتسین رییس جمهوری سابق روسیه و ولادیمیر پوتین رییس جمهوری کنونی روسیه از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۰۱ به ایفای وظیفه پرداخته است.
ایوانف، که مسلط به زبان انگلیسی است، پیش از پیوستن به دولت فدرال روسیه در مسکو، در سرویس خارجی اطلاعات اتحاد شوروی و بعدها روسیه، طی سال‌های ۱۹۷۰ تا سال‌های ۱۹۹۰ فعالیت می‌کرد. حوزه ماموریت او نیز دو قاره اروپا و آفریقا را در برمی‌گرفت.
ایوانف متخصص حقوق و زبان است و از دانشکده زبان شناسی دانشگاه دولتی لنینگراد سابق(اکنون سن پترزبورگ) در رشته‌ای زبان انگلیسی و سوئدی فارغ‌التحصیل شده است.
او پس از آن نیز در دانشگاه مینسک به تحصیل درشته حقوق پرداخت و همزمان نیز در زمینه فعالیت‌های ضد اطلاعاتی نیز آموزش دید.
در سال ۱۹۷۶ او فعالیت خود را در اداره کا.گ.ب. لنینگراد آغاز کرد و از همان زمان با ولادیمیر پوتین آشنا شد. این دو سال‌ها در کا.گ.ب. همکار یکدیگر بودند.
از ژوئیه ۱۹۹۸ تا اوت ۱۹۹۹ ایوانف در مقام معاون ولادیمیر پوتین به انجام وظیفه پرداخت و سپس به ریاست سرویس امنت فدرال روسیه منسوب شد.
در نوامبر ۱۹۹۹، بوریس یلتسین رییس جمهوری وقت روسیه، ایوانف را به سمت دبیر کل شورای امنیت روسیه منسوب کرد، شورای امنیت روسیه در زمینه مسائل امنیتی این کشور به رییس جمهوری مشاوره می‌دهد.
ایوانف در مارس ۲۰۰۱ به عنوان اولین وزیر دفاع غیر نظامی روسیه تعیین شد. در فوریه ۲۰۰۷ ایوانف از سمت وزیر دفاع استعفا داد و به سمت معاون نخست‌وزیر منصوب شد.
منبع : همشهری آنلاین


همچنین مشاهده کنید

سایت مجله شبکهسایت اکوایرانخبرگزاری ایلناسایت دیپلماسی ایرانیسایت جمارانسایت سلام نوسایت انرژی پرسسایت الفسایت فرادیدسایت اعتماد آنلاین