دوشنبه, ۲ خرداد, ۱۴۰۱ / 23 May, 2022
مجله ویستا

ده دقیقه سرنوشت ساز در مصاحبه شغلی


ده دقیقه سرنوشت ساز در مصاحبه شغلی
این ده دقیقه برای شما که قرار است در مصاحبه ای شرکت کنید به چه معناست؟ شاید شما هم شنیده اید که غالبا می گویند: اولین برخورد، مهمترین تاثیر را دارد. مصاحبه شغلی شاهد مهمی برای اثبات این جمله است. مسئولین استخدام در یک سازمان اغلب پس از دست دادن و گفتگوی ابتدایی می دانند که این فرد را انتخاب خواهند کرد یا نه؟ تنها ده دقیقه طول می کشد تا آنها پیشنهاد کاری یک جوینده کار را ارزیابی کنند و به نتیجه برسند. البته به طور متوسط کل زمان مصاحبه با یک جوینده کار در رده کارکنان ۵۵ دقیقه و در منتخبان مدیریت ۸۶ دقیقه طول می کشد.
در این مطالعات که در آوریل سال ۲۰۰۷ منتشر و توسط Robert Half Finance & Accounting تکمیل شده است از میان ۱۵۰ مدیر ارشد و ۱۰۰۰ شرکت تصادفی تحقیق به عمل آمده.
این ده دقیقه برای شما که قرار است در مصاحبه ای شرکت کنید به چه معناست؟
مصاحبه دقیقا همان لحظه ای که شما وارد می شوید شروع شده است، پس جوینده کار از همان ابتدا باید چهره ای مشتاق و اعتماد به نفس داشته باشد. اولین دقایق گفتگو غالبا لحن و آهنگ بقیه بحث را مشخص می کند، و زمینه را برای پرسیدن اولین سئوالات فراهم می کند.
در اینجا راهکارهایی برای ده دقیقه اول مصاحبه تان به شما پیشنهاد می شود:
۱- ۴ سئوال مهم را در نظر داشته باشید. توجه خاصی به پاسخ این ۴ سئوال نشان دهید:
۱) چرا به اینجا آمده اید؟
۲) برای ما چه کاری قادرید انجام دهید؟
۳) آیا شما می توانید با معیارها و فرهنگ اینجا هماهنگ شوید؟
۴) چه توانایی ویژه ای دارید؟ چه چیزی شما را از بقیه مصاحبه شوندگان متمایز می کند؟
پاسخ هایتان را به شیوه خودتان تمرین کنید (نه یک شیوه ایده آل و کلیشه ای). این پاسخها قادرند عکس العمل شما را در هنگام غلبه بر یک بحران، رهبری یک تیم، برخورد با یک ضرب العجل و به دست گرفتن مجدد یک پروژه شکست خورده در بوته ارزیابی قرار دهند.
سئوالات مشابه دیگری که ممکن است با آن روبرو شوید به این شرح خواهند بود:
▪ کمی درباره خودت به ما بگویید (مشابه سئوال ۲)
▪ چه چیزی راجع به ما می دانید؟ (مشابه سئوال ۱)
▪ امروز چرا اینجایید؟ (مشابه سئوال ۱)
▪ چرا قصد تغییر شغل دارید؟ (مشابه سئوال ۲)
▪ مهمترین پیشرفت شما تا به امروز چه بوده است؟
▪ چرا باید شما را انتخاب کنیم؟(مشابه سئوال ۴)
۲) درباره شرکت مورد نظر تحقیق کنید. همیشه قبل از رفتن به مصاحبه درباره آن شرکت پرس و جو کنید. چه کسانی هستند؟ چه می کنند؟ مهمترین تولیدات و خدمات آنها چیست؟ رقبایشان کیستند و اخبار مهم جاری مربوط به آنها چیست؟
▪ دلیل این کار چیست؟
- اولین دقایق مصاحبه زمان تعریف و تمجید از آنهاست. سئوال اول را به یاد بیاورید. به آنها نشان دهید که درباره شان تحقیق کردید و با اطلاعات جزیی نیامده اید، اما دلایل زیادی برای مشتاق بودن نسبت به کار آنجا دارید.
۳) نقش خود را بشناسید.
در این ده دقیقه مثل این است که شما وارد سکوی نمایش شده اید و باید جوری نقش خود را بسازید که عناصر اصلی شخصیت شما مشخص شود. نقشی که شما بازی می کنید یک رفع کننده مشکل است نه یک جوینده کار. در این نقش شما می دانید چرا به آنجا آمده اید، نسبت به این شرکت اشتیاق دارید و شما می دانید که قادرید آنها را برای رسیدن به هدفشان یاری دهید. با این عوامل شما قادرید به سمت سئوالات نشانه رفته و برگ برنده ای به دست می آورید که ثابت می کند هوش و اشتیاق لازم برای کار را دارید.

news.yahoo.com
منبع : سایت فریا


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری تسنیمسایت آفتاب نیوزخبرگزاری ایسناسایت فرادیدسایت تجارت نیوزخبرگزاری صدا و سیماسایت مثلث آنلاینسایت اعتماد آنلاینسایت خبرآنلاینخبرگزاری اسپوتنیک