پنجشنبه, ۱۱ خرداد, ۱۴۰۲ / 1 June, 2023
مجله ویستا

جان قهوه‌چی (۱۹۵۳-)


جان قهوه‌چی (۱۹۵۳-)
جان قهوه‌چی سیزدهمین فرمانده ارتش لبنان در سال ۱۹۵۳ در منطقه عین ابل از شهرستان بنت جبیل واقع در جنوب لبنان به دنیا آمد.
وی مسیحی است و در صربا از شهرستان جونیه اقامت دارد و دارای زن و ۳ فرزند می‌باشد.
جان قهوه‌چی به ۳ زبان انگلیسی، فرانسه و ایتالیایی تسلط دارد و داوطلبانه به عنوان دانش‌آموخته وارد ارتش شد و از سال ۱۹۷۳ در مدرسه جنگ مشغول تحصیل شد، سپس در سال ۱۹۷۶ به درجه ستوان ارتقا یافت.
وی به ترتیب در ارتش ارتقای رتبه یافت و در سال ۲۰۰۲ به سمت سرتیپی ارتقا درجه گرفت و سرانجام در سال ۲۰۰۸ به سمت سرلشگری رسید و به عنوان فرمانده ارتش لبنان تعیین شد.
فرمانده جدید ارتش لبنان دوره‌های آموزشی را در داخل و خارج از کشور فراگرفت که مهم‌ترین آن در سال ۱۹۸۰ در آمریکا، در سال ۱۹۹۵ در سوئد و در سال ۱۹۹۹ در ایتالیا بود و در سال ۲۰۰۳ نیز در دوره‌ای به عنوان دیپلماسی دفاعی در انگلیس شرکت کرد. در سال ۲۰۰۶ هم در دوره مبارزه با تروریسم در آلمان حضور یافت.
ژنرال قهوه‌چی در عین حال مدال‌ها و تشویق‌نامه‌ها و لوح‌هایی را در طول مدت حضورش در ارتش به دست آورده است.
لبنان پس از پایان یافتن دوره ریاست جمهوری امیل لحود از ۲۴ نوامبر ۲۰۰۷ بدون رئیس‌جمهوری اداره می‌شد و جلسه انتخاب رئیس جمهوری ۱۹ بار به تعویق افتاد، اما بالاخره ۲۵ مه ۲۰۰۸ ژنرال میشل سلیمان فرمانده سابق ارتش برای یک دوره ۶ ساله به ریاست جمهوری برگزیده شد و تا انتخاب جان قهوچی، ارتش لبنان فرمانده نداشت.
منبع : همشهری آنلاین


همچنین مشاهده کنید

سایت انتخابسایت جمارانسایت فرازدیلیسایت ساعدنیوزسایت انصاف نیوزسایت فراروسایت بیتوتهسایت برترینهاسایت مشرقسایت آفتاب نیوز