دوشنبه, ۱۰ بهمن, ۱۴۰۱ / 30 January, 2023
مجله ویستا


نواهایی برای خانه دار شدن موسیقی


نواهایی برای خانه دار شدن موسیقی
بزرگان موسیقی ایران امسال برای نهمین بار در جشن یک هفته ای خود در خانه موسیقی کنار هم قرار می گیرند تا هر کدام با ساز و آواز خود، هنر فاخرشان را به مخاطبان ارائه کنند. امسال قرار است نهمین جشن خانه موسیقی به دبیری «داریوش پیرنیاکان» به مدت یک هفته از ۲۵تا۳۰مهر در تالار بزرگ کشور برگزار شود، و بر همین اساس بزرگان موسیقی به منظور حمایت از این نهاد مدنی و بخاطر کمک در خرید ملک خانه موسیقی هر کدام آمادگی خود را برای اجرا در این یک هفته اعلام کرده اند.
● «شجریان» و اجرا در جشن خانه موسیقی
«محمدرضا شجریان» اولین کسی بود که آمادگی خود را برای اجرا در این جشن اعلام کرد. او در سومین نشست شورای عالی خانه موسیقی که با حضور هیئت مدیره این خانه برگزار شد برای اجرا در این جشن موافقت کرد. او در این نشست گفته بود که هنرمندان موسیقی باید با یکدیگر باشند و به برکشاندن خانه موسیقی بعنوان نهاد مدنی و صنفی خود همت بگمارند. او همچنین از دیگر هنرمندان هم خواست که در این امر مشارکت کنند و در آمدهای حاصل از این کنسرت را به تملک کامل ملک در اختیار خانه موسیقی بگذارند. البته هنوز مشخص نشده که استاد آواز ایران با کدامیک از گروه های خود در جشن نهم خانه موسیقی به صحنه می آید. اما شجریان قبل از اجرا در جشن خانه موسیقی از ۱۸تا۲۲مهر با گروه شهناز کنسرت خود را در تالار بزرگ کشور برگزار می کند.
● تکنوازی تار «علیزاده» در تالار کشور
«حسین علیزاده»، نوازنده تار نیز که سال گذشته در تالار بزرگ کشور به روی صحنه رفت از دیگر هنرمندانی است که در یکی از روزهای جشن خانه موسیقی به روی صحنه می رود. در این اجرا که به پیشنهاد خود علیزاده برگزار می شود، او به تکنوازی تار خواهد پرداخت. البته احتمال دارد که در این برنامه یک نوازنده نیز او را همراهی کند. بنابراین گزارش، «حسین علیزاده» بعد از جدایی از شجریان سال گذشته با گروه «هم آوایان» در تالار وحدت به روی صحنه رفت. وی علاوه بر اجرا با گروه «هم آوایان»، اجراهایی را نیز با گروه «ضربانگ» برگزار کرده و می کند، بطوریکه قرار است او از اول آبان تور موسیقایی خود را با این گروه در اروپا برگزار کند.
● «کامکارها» بدون بیژن
گروه موسیقی کامکارها که چندی پیش اجرایی را در شهرهای مختلف آلمان داشته در یکی از شب های جشن یک هفته ای خانه موسیقی به اجرای برنامه می پردازد. این گروه همانند اجراهای سابق خود، قطعات فارسی و کردی را اجرا خواهد کرد که البته قطعات جدید در کنار قطعات قدیمی گروه اجرا خواهند شد. به نوشته فارس; با توجه به بستری بودن «بیژن کامکار» در بیمارستان به احتمال زیاد این نوازنده دف و خواننده گروه در کنار خانواده موزیسین خود قرار نخواهد گرفت.
● ارکستر ملی با «سالار عقیلی»
ارکستر موسیقی ملی به رهبری «فرهاد فخرالدینی» و خوانندگی «سالار عقیلی» از جمله ارکسترهایی است که برای کمک به خرید ملک خانه موسیقی در تالار بزرگ کشور به روی صحنه می رود. «فخرالدینی» در این باره گفته: «ارکستر موسیقی در نخستین شب های جشن یک هفته ای خانه موسیقی در تاریخ های ۲۵و۲۶مهر در تالار بزرگ کشور کنسرت خود را برگزار می کند. در این اجرا قطعاتی را که با سالار عقیلی در کنسرت گذشته اجرا کردیم را دوباره خواهیم نواخت.» این آهنگساز همچنین با اشاره به برنامه های آتی ارکستر ملی بیان داشته: «پس از اجرا در جشن خانه موسیقی، ۲۹و۳۰آبان و اول آذر با «علیرضا قربانی» در تالار وحدت به روی صحنه می رویم.
● غایبان نهمین جشن خانه موسیقی
برخلاف حضور بزرگانی که در جشن نهم خانه موسیقی به روی صحنه می روند، بزرگانی همچون «شهرام ناظری»، «پرویز مشکاتیان» و «محمدرضا لطفی» در این جشن اجرایی نخواهند داشت. البته از همان ابتدای برنامه ریزی برای نهمین جشن خانه موسیقی «شهرام ناظری» آمادگی خود را برای حضور در این برنامه با گروه مولوی اعلام کرده بود اما متاسفانه وی به دلیل اینکه در زمان برگزاری این جشن در فستیوال موسیقی اسپانیا اجرایی را خواهد داشت از لیست هنرمندان برای اجرا در این جشن حذف شد. همچنین در بین بزرگان موسیقی سنتی ایران تنها «محمدرضا لطفی» و «پرویز مشکاتیان» در نهمین جشن خانه موسیقی اجرایی نخواهند داشت.
البته در نیمه اول سال «محمدرضا لطفی» به همراه گروه های سه گانه شیدا به روی صحنه رفت و این در حالیست که «پرویز مشکاتیان» بعد از اجرای گروه عارف در آذرماه سال گذشته دیگر کنسرتی را در تهران برگزار نکرده است. گفتنی است; نهمین جشن سالگرد خانه موسیقی ۲۵تا۳۰مهر با هدف تامین بودجه خرید ملک خانه موسیقی به مدت یک هفته با برگزاری کنسرت هایی به نفع این نهاد صنفی در تالار بزرگ کشور برگزار می شود که در پایان کنسرت های خانه موسیقی و در شب آخر، جوایز خانه موسیقی به بهترین آثاری که در طول سال گذشته منتشر شده اند، اهدا خواهد شد.
منبع : روزنامه ابتکار


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت الفسایت پارسینهروزنامه توسعه ایرانیوبگردیخبرگزاری ایرناسایت زومیتروزنامه آرمان ملیخبرگزاری تسنیمسایت انصاف نیوز