پنجشنبه, ۱۱ خرداد, ۱۴۰۲ / 1 June, 2023
مجله ویستا

آشنایی با برنامه حسابداری شخصی Grisbi


آشنایی با برنامه حسابداری شخصی Grisbi
شاید امروزه یکی از برنامه های کاربردی پر استفاده بر روی سیستم های کامپیوتری، نرم افزارهای حسابداری شخصی باشد.
شاید امروزه یکی از برنامه های کاربردی پر استفاده بر روی سیستم های کامپیوتری، نرم افزارهای حسابداری شخصی باشد. در دنیای نرم افزارهای انحصاری، معروف ترین و پرکاربردترین نرم افزار در این حوزه نرم افزاری به نام Quicken است که بدلیل قدمت و توانایی هایش تا حدی تعیین کننده خط مشی و استانداردهای این گونه نرم افزارهاست.
در دنیای نرم افزارهای آزاد و بازمتن نیز در حال حاضر ابزار قدرتمند GNUCash دارای بیشترین امکانات و کاربر است. نرم افزار GNUCash دارای امکاناتی مانند توانایی حسابداری همزمان چند ارزی، انواع گزارشگیری های متنی و گرافیکی، توانایی مدیریت گروه های حسابی متنوع، Export داده ها و... می باشد.
یکی از نقطه ضعف های عمده GNUCash عدم پشتیبانی آن از زبان فارسی است. دلیل آن این است که GNUCash هنوز به GTK نسخه ۲.۰ و بالاتر منتقل (port) نشده و نسخه ۱.۲ کتابخانه GTK که فعلا GNUCash از آن استفاده می کند، فاقد پشتیبانی از utf-۸ است. دلیل این امر Widget های سفارشی نوشته شده برای GNUCash عنوان شده است.
▪ سایر نقطه ضعف های آن که شاید در درجات اهمیت پایین تر برای کاربران فارسی زبان باشند .
عبارتند از:
۱) حجم بالای فایل های داده ای ایجاد شده به همراه ضمائم فایلی فراوان برای گزارشات و... به طوری که ممکن است پس از یک یا دو سال ورود داده، حجم فایل های آن به ۲۰۰ مگابایت یا بالاتر برسد. دایرکتوری داده من با سه سال ورود داده، چیزی حدود ۳۰۰ مگابایت حجم دارد. البته فایل اصلی داده ها حدود ۳.۵ مگابایت بوده و بقیه فایل های زائد دائما باید پاکسازی شوند. همین فایل در Grisbi حجمی حدود ۸۷۰ کیلوبایت دارد.
۲) کندی سرعت اجرا و بارگزاری فایل ها. به دلیل اینکه GNUCash از ابزارهای بسیار متنوعی برای اجرا شدن استفاده می کند، زمان اجرا و بارگزاری این ابزارها حتی بر روی یک کامپیوتر سریع نسبتا طولانی است، حتی کندتر از مجموعه OpenOffice.org.
این دلایل ممکن است برای جایگزین کردن آن با ابزار دیگری کافی باشد! بهترین جایگزین فعلی GNUCash در دنیای نرم افزارهای آزاد و بازمتن، ابزاری است به نام Grisbi. این نرم افزار حسابداری شخصی نرم افزاری بسیار سریع و سهل الاستفاده بوده و یکی از بهترین قابلیت های آن پشتیبانی از زبان فارسی و همچنین خواندن بدون مشکل فایل های داده ای GNUCash و QIF است. مخصوصا اینکه داده های آنرا می توانید به فرمت های QIF و CSV نیز Export کرده و در محیط های دیگر مانند Quicken و OpenOffice.org Calc آنها را بخوانید.
● قابلیت ها
Grisbi نرم افزاری بسیار سریع بوده دارای رابط کاربری بخش بندی شده توسط tabهای مختلف است که سهولت دسترسی به اطلاعات و استفاده از آنرا دو چندان می کند. اگر پیش از این با نرم افزارهای مالی و حسابداری شخصی کار کرده باشید، برای تسلط نسبی بر Grisbi به بیش از نیم ساعت زمان نیاز نخواهید داشت. Grisbi نیز از حسابداری همزمان چند ارزی پشتیبانی کزده و می توانید حساب های مختلفی را با واحد های پولی مختلف در آن تعریف کنید. خلاصه بخش های مختلف Grisbi به قرار زیر می باشد:
۱) صفحه خلاصه وضعیت
نمایش دهنده خلاصه وضعیتی از تمامی حساب های فعال و دارایی های تعریف شده بر روی سیستم می باشد.
۲) مدیریت تبادلات (Transactions)
ورودی تبادلات مالی جدید تماما از این بخش و بصورت متمرکز برای هر حساب انجام می گیرد. Grisbi دارای قابلیت پرکردن خودکار فرم تبادل مالی برای ورود آسان تبادلات مالی تکراری یا قبلا وارد شده است.
۳) زمان بند (Scheduler)
با سیستم زمان بند Grisbi می توانید پرداخت های تکراری ماهیانه یا زمان بندی شده را تعریف و وارد کنید.
۴) مدیریت حساب ها
تمامی حساب های بانکی، حساب های نقدی، وام و بدهی ها، دارایی ها و ... در این بخش تعریف می شوند. امکان تعریف و اختصاص موسسه مالی و بانک به هر حساب وجود دارد.
۵) ردیف های پرداختی (Third Party)
می توانید ردیف های پرداختی خود را در این بخش تعریف کنید. مثلا در صورتی که به صورت روزانه ردیف های پرداختی مانند "هزینه تاکسی” و مانند آن دارید، از این بخش قابل تعریف هستند. در هنگام وارد کردن تبادلات مالی، ردیف هایی که جدید هستند، بطور خودکار به این بخش اضافه می شوند.
۶) طبقه بندی ها (Categories)
از این بخش می توانید کلیه طبقه بندی ها و زیر طبقه بندی های درآمدی و هزینه ای خود را وارد کنید.
۷) بودجه
از این بخش می توانید خطوط بودجه درآمدی یا هزینه ای تعریف کرده و در هنگام ورود تبادلات مشخص نمایید که هر تبادل مالی خاصی از چه خط بودجه ای استفاده می کند.
۸) گزارش گیری
بی شک یکی از بخش های بسیار مهم هر برنامه مالی، سیستم گزارش گیری آن است. Grisbi امکانات بسیار خوبی برای تعریف انواع و اقسام گزارشات متنی سفارشی در اختیار کاربر خود قرار می دهد. تنها چیزی که نسبت به GNUCash در Grisbi موجود نیست، گزارشات گرافیکی و رسم نمودار است. اگر کمی زمان برای کار کردن با این بخش صرف کنید، گزارش های مالی بسیار جالبی می توانید از اطلاعات خود استخراج کنید. Grisbi دارای تعدادی الگو برای گزارش های مالی است که می توانید برای شروع و سفارشی کردن از آنها استفاده کنید.
● اطلاعات بیشتر
Grisbi نرم افزاری آزاد بوده و تحت مجوز GNU/GPL منتشر می شود. حدود ۵ سال از آغاز توسعه آن گذشته و جدیدترین نسخه آن در زمان نگارش این متن یعنی ۰.۵.۸، در ۱۸ ژانویه ۲۰۰۶ منتشر شده است. بر روی سیستم های مبتنی بر دبیان می توانید به راحتی آنرا با استفاده از دستور apt-get install grisbi نصب کنید.
منبع : سایت طالبی


همچنین مشاهده کنید

سایت ورزش سهسایت رکناسایت همشهری‌آنلاینسایت آفتاب نیوزسایت مثلث آنلاینسایت باتوسایت اقتصاد 24سایت تابناکخبرگزاری مهرسایت فرارو