چهارشنبه, ۱۹ بهمن, ۱۴۰۱ / 8 February, 2023
مجله ویستا

پینکی - Pinky


پینکی - Pinky
سال تولید : ۱۹۴۹
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : فاکس قرن بیستم
کارگردان : الیا کازان
فیلمنامه‌نویس : فیلیپ دان و دادلی نیکولز، برمبنای رمان کیفیت نوشته سید ریکتس سامنر.
فیلمبردار : جوزف مک‌دانلد.
آهنگساز(موسیقی متن) : آلفرد نیومن.
هنرپیشگان : جین کرین، اتل باریمور، اتل واترز، ویلیام لوندیگان و کنی واشینگتن.
نوع فیلم : سیاه ، سفید، ۱۰۲ دقیقه.


"پاتریشا جانسن" (کرین)، زنی جوان سیاه‌‌پوستی است که در نیوانگلند پرستاری می‌خواند، و به‌دلیل پوست بسیار روشنش (که با سفیدپوستان اشتباه گرفته می‌شود) به او "پینکی" می‌گویند. دکتر سفیدپوستی به‌نام "آدامز" (لوندیگان) به او دل می‌بندد، اما "پینکی" به ازدواج با مردی از نژاد دیگر بدبین است و نمی‌خواهد جذب دنیای سفیدپوستان شود. اونیوانگلند را ترک می‌کند و به شهر جنوبی زادگاهش، نزد مادربزرگ پیرش باز می‌گردد که برای بیوه ثروتمندی به‌نام "ام" (باریمور) کار می‌کند. به‌زودی نیز خودش به پرستاری از "ام" می‌پردازد. تا این‌که "ام" می‌میرد و املاکش را به "پینکی" می‌بخشد، اما خانواده‌اش به‌دلیل سیاه‌پوست بودن او به دادگاه شکایت می‌کنند و مدعی می‌شوند که او "ام" را پیش از مرگ فریفته تا اموالش را بالا بکشد. سرانجام دادگاه به نفع "پینکی" رأی می‌دهد و او در املاک "ام" یک مهدکودک و دبستان مخصوص سیاهان به راه می‌اندازد.
٭ زانوک وکازان که پیش از این فیلمی (قرار شرفتمندانه، ۱۹۴۷) در حمله به یهودستیزی ساخته بودند، حالا نژادپرستی سفیدپوستان آمریکا را مورد انتقاد قرار می‌دادند. فیلم، بازی‌های خوبی دارد و در زمان خود "شجاعانه" نیز خوانده می‌شود؛ در حالی که آن‌قدر فاقد کزندگی هست که محافظه کاری کارگردانش را نتوان تشخیص داد! ابتدا کارگردانی راجان فورد به عهده داشت (زانوک تصور می‌کرد استاد می‌تواند شخصیت‌های سیاه‌پوست قابل قبولی خلق کند)، اما پس دو هفته فیلم‌برداری جایش را به کازان سپرد.


همچنین مشاهده کنید

وبگردیخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت بیتوتهسایت اعتماد آنلاینسایت اقتصاد 24روزنامه دنیای اقتصادروزنامه همشهریسایت رکناسایت اقتصادنیوزروزنامه ابتکار