یکشنبه, ۳۰ تیر, ۱۳۹۸ / 21 July, 2019
مجله ویستا

پای سرطان را به دهانتان باز نکنید


پای سرطان را به دهانتان باز نکنید
سرطان دهان از جمله سرطان‌های خطرناک بدن انسان است که درصد بالایی از مرگ و میر را به همراه دارد و معمولا در افراد بالای ۴۰ سال دیده می‌شود. سابق بر این درصد شیوع این سرطان در مردان بیشتر بود اما امروزه، با افزایش رفتارهای پرخطر نظیر مصرف سیگار و الکل در بین خانم‌ها، این سرطان تقریبا با شیوع بیماری مساوی در بین مردان و زنان دیده می‌شود...
اغلب سرطان‌ها با پیشرفت و نفود به غدد لنفاوی به نواحی دیگر بدن دست‌اندازی می‌کنند و به دلیل نزدیکی محیط دهان به غدد لنفاوی گردن، احتمال انتشار آن به کل بدن زیاد است اما در کنار تمام این نکات خطرناک در مورد سرطان‌ دهان، یک نکته بسیار خوب و آرامش‌بخش وجود دارد و آن نکته این است که سرطان‌های دهان از زخم‌ها و لکه‌های سفید یا قرمزی در دهان که معمولا نیز بدون درد هستند، شروع می‌شود. محیط دهان به خوبی قابل دیدن و مشاهده است. ما می‌توانیم مراحل ابتدایی شروع سرطان را دردهان تشخیص دهیم. درمان سرطان دهان در مراحل اولیه بسیار آسان، کم‌هزینه بوده و با شانس بسیار خوب زنده ماندن همراه است. به عبارتی اگر زود دست به کار شده باشیم، می‌توانیم بر سرطان دهان پیروز شویم.
● نمی‌خواهم سرطان بگیرم
عامل ایجاد سرطان در بدن انسان کاملا شناخته شده نیست بنابراین شما نمی‌توانید صد در صد جلوی ایجاد آن را در بدنتان بگیرید اما با رعایت این نکات، شانس ایجاد این سرطان را تا حد زیادی برای خود پایین می‌آورید. این قواعد برای تمام سرطان‌ها و مخصوصا سرطان دهان صادق است.
▪ چه‌قدر در روز از میوه و سبزی تازه و غلات سبوس‌دار استفاده می‌کنید؟
مصرف بیش از ۵ واحد میوه و سبزی در روز بسیار مفید است. غلات را به‌طور کامل مصرف کنید. از گوشت قرمز پرچرب کمتر استفاده کنید.
▪ فعالیت روزانه شما چه قدر است؟
شما باید هفته‌ای ۵ بار در هر وعده ۳۰ تا ۴۵ دقیقه فعالیت فیزیکی متوسط تا شدید داشته باشید.
▪ وزن شما چه‌قدر است؟
چاقی و اضافه وزن شما را درمعرض خطر سرطان‌ قرار می‌دهد.
▪ آیا شما درگیر عادات پرخطر هستید؟
مصرف مداوم انواع فرآورده‌های تنباکو و الکل، به خصوص اگر هم‌زمان باشند، شما را به شدت در معرض انواع سرطان‌ها به خصوص سرطان دهان قرار می‌دهد.
● منو بشناس!
آنچه گفته شد، قواعد کلی درباره تمام سرطان‌ها بود اما به طور خاص در مورد سرطان دهان توجه به چند نکته مهم است. سرطان دهان معمولا از زخم‌ها، لکه‌ها و برجستگی‌های خاموش، بدون علامت و بدون درد آغاز می‌شود. سیگاری‌ها و مصرف کنندگان سایر فرآورده‌های تنباکو از جمله پیپ، قلیان و تنباکوهای جویدنی و مصرف کننده‌هایی مواد مخدر استنشاقی، معمولا در صف اول مبتلایان به سرطان دهان قرار می‌گیرند.
زخم‌هایی که بیش از ۱۴ روز (دو هفته) در دهان باقی بمانند، مشکوک هستند و پیگیری بیشتر این زخم‌ها بسیار ضروری است. سرطان دهان ممکن است در ناحیه حلق یا حنجره نیز ایجاد شود بنابراین به تغییرات بلع و یا صدای خود حساس باشید و این تغییرات را دست کم نگیرید.
● دهان خود را بیازمایید
ماهی یک بار، فقط چند دقیقه کوتاه وقت بگذارید و دست به کارشوید. جلوی آینه بایستید و در یک نور خوب دهان خود را معاینه کنید. برجستگی‌‌ها، زخم‌هایی که بیش از ۲ هفته پایدار بمانند، لکه‌های سفید، لکه‌های قرمز و زخم‌های خون‌ریزی دهنده، ممکن است از ضایعات پیش سرطانی باشند که باید برای برسی بیشتر آنها اقدام شود. در آینه دنبال این ضایعات بگردید و ناحیه دهان و گردن خود را به این ترتیب معاینه کنید:
▪ لب خود را با دست بگیرید و به بیرون بکشید. داخل لب‌ها را نگاه کنید و گونه و لب‌های خود را بین دو انگشت لمس کرده دنبال توده‌های سفت بگردید. تمام نواحی لثه خود را به دقت بررسی کنید. به کمک یک پارچه خشک، نوک زبان خود را نگه داشته و تمام سطوح بیرونی، داخلی و کناری زبان را بررسی کنید. مشاهده کف دهان را فراموش نکنید. زبان خود را با دو انگشت معاینه کرده و به دنبال توده‌های سفت بگردید.
▪ گردن و زوایای فک پایین را با دست لمس کرده معاینه کنید. توده‌های سفت لمس شده قابل تامل‌اند. اختلال در بلع و تکلم، بی‌حسی زبان و ناحیه‌‌ای از دهان و اشکال در حرکت‌های زبان و فک را پیگیری کنید.
▪ سقف دهان و ناحیه کام نرم (زبان کوچک) را به خوبی بررسی کنید.

فرین میزانیان
منبع : روزنامه سلامت
همچنین مشاهده کنید

 مرور روزنامه‌ها


 گزارش / تحلیل

 از میان خبرها

تعمیر مانیتور/ال سی دی/مانیتور صنعتی/TV/تلویزیون

سایت آفتاب نیوزسایت سخت‌افزارمگسایت شفقناسایت فراروسایت 55 آنلاین