دوشنبه, ۲۰ آذر, ۱۴۰۲ / 11 December, 2023
مجله ویستا

شوگرلند اکسپرس - The Sugarland Express


شوگرلند اکسپرس - The Sugarland Express
سال تولید : ۱۹۷۴
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : یونیورسال
کارگردان : استیون اسپیلبرگ
فیلمنامه‌نویس : هال باروود و ماتیو رابینز، برمبنای داستانی نوشته باروود، رابینز و اسپیلبرگ.
فیلمبردار : ویلموش ژیگموند
آهنگساز(موسیقی متن) : جان ویلیامز
هنرپیشگان : گلدی هاون، بن جانسن، مایکل ساکس، گریگوری والکات، استیو کانالی و ویلیام آترتن.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۰ دقیقه.


«لوجین پاپلین» (هاون) که پس از مدت کوتاهی حبس به خاطر دزدی آزاد شده به دیدار شوهرش، «کلاویس» (آترنن) در زندان دیگری می‌رود و به او خبر می‌دهد که مقامات، پسر کوچک‌شان را به خانواده‌ای دیگر سپرده‌اند و قانعش می‌کند تا بگریزد و با هم به شوگرلند بروند و بچه‌ را پس بگیرند. ابتدا نقشه‌شان خوب پیش می‌رود اما به‌زودی مجبور می‌شوند یک پلیس، «ماکسول اسلاید» (ساکس)، را در جاده گروگان بگیرند و اتوموبیلش را بدزدند. نیروهای پلیس به تعقیب آنان می‌پردازند و «سروان تانر» (جانسن) که دریافته زن و شوهر تبهکار حرفه‌ای نیستند. قول می‌دهد در صورت تسلیم اجازه یابند بچه را پس بگیرند. با این همه اوضاع چندان در کنترل او نیست چرا که اتوموبیل‌های پلیس جاده را پُر کرده‌اند، جمعیت کنار جاده «لوجین» و «کلاویس» را تشویق می‌کنند و واحدهای سیار تلویزیونی نیز در پی پوشش خبری ماجرا هستند. «تانر» با اکراه رضایت می‌دهد تا مأموران در خانه ناپدری و نامادری بچه و شوگرلند در کمین زوج گریز پا بنشینند؛ بچه در واقع آن جا نیست، ولی «لوجین» تصور می‌کند که هست. سرانجام «کلاویس» تیر می‌خورد و کشته می‌شود.
* پس از دوئل (1971) که نشانگر ذوق واستعداد وافر اسپیلبرگ در تبدیل اتوموبیل به یک شخصیت اثر بود، او در شوگرلند اکسپرس می‌کوشد با تعمیم فرمول قبلی، از قابلیت‌های بصری جاده و اتوموبیل‌های سریع‌السیر استفاده کند. اما در دوئل انگیزه درونی نیرومندی برای خلق هیجان و تنش بصری وجود داشت در حالی که این جا همه چیز، از فیلم گرفته تا شخصیت‌های اصلی، خود آگاهانه، پیش‌بینی پذیر و فاقد عمق پرداخت شده‌اند و تعقیب و گریز طولانی هیاهوی بسیار برای هیچ است. اگرچه فیلم برمبنای داستانی واقعی است، نمی‌تواند روانه شدن این همه پلیس را به دنبال دو سبک‌سر بی‌دست و پا توجیه کندو... شکست تجاری می‌خورد.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری تحلیل بازارروزنامه ایرانسایت اعتماد آنلاینسایت زومیتخبرگزاری تسنیمسایت تجارت نیوزسایت فراروسایت مشرقروزنامه شهروندسایت سلام نو