چهارشنبه, ۱۷ خرداد, ۱۴۰۲ / 7 June, 2023
مجله ویستا

تارزان مرد میمونی - TARZAN, THE APE MAN


تارزان مرد میمونی - TARZAN, THE APE MAN
سال تولید : ۱۹۳۲
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : مترو ـ گلدوین ـ مایر
کارگردان : و.س. وان‌دایک
فیلمنامه‌نویس : سیریل هیوم و آیور نوولو، بر مبنای شخصیت‌هائی کار ادگار رایس باروز
فیلمبردار : هارولد راسن و کلاید د وینا
هنرپیشگان : جانی وایزمولر، نیل هامیلتن، مارین اوسالی‌ون، ج. آبری اسمیت و دوریس لوید
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۹۹ دقیقه


ـ "جین پارکر" (اوسالی‌ون) همراه پدرش، "جیمز" (اسمیت) و محبوبش، "هاری هولت" (هامیلتن)، برای یافتن قبرستان فیل‌ها رهسپار جنگل‌های آفریقا می‌شوند. به زودی "جین" را مرد میمونی، "تارزان" (وایزمولر)، می‌رباید و به او دل می‌بندد. "جین" به "تارزان" حرف زدن می‌آموزد و "تارزان" لذت زندگی بدوی را به "جین" می‌چشاند. تا اینکه افرادقبیله کوتوله‌ها آن دو را اسیر می‌کنند و به جنگ میمون غول‌آسائی به‌نام "زومانگانی" می‌فرستند. اما سرانجام "تارزان" موفق به نجات خودش و "جین" می‌شود. سپس پدر "جین" می‌میرد و "هولت" بدون "جین"، "آقای پارکر" و حتی عاج به انگلستان بازمی‌گردد.
ـ نخستین تارزان ناطق و نخستین فیلم از مجموعه فیلم‌های تارزانی وایزمولر و اوسالی‌ون. اینجا وایزمولر بیست و هشت ساله (و قهرمان شنای المپیک‌های ۱۹۲۴ و ۱۹۲۸) یک شبه به شهرت می‌رسد. شاید بعضی از صحنه‌ها، امروز (مثلاً در مقایسه با کارهای استیون اسپیلبرگ) کهنه به‌نظر بیایند، اما بعضی دیگر از صحنه‌ها (که البته تعدادشان نیز کم نیست) عرق شرم بر پیشانی بسیاری از فیلمسازان آثار حادثه‌ای سال‌های اخیر می‌نشانند. در سال‌های ۱۹۵۹ (جوزف نومن) و ۱۹۸۱ (جان درک، با همکاری مایلز اوکیف) بازسازی می‌شود.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری برناخبرگزاری تسنیمسایت رویداد 24خبرگزاری تحلیل بازارروزنامه ایرانخبرگزاری ایسناسایت چیدانهخبرگزاری ایلناسایت تابناکسایت لنداسپا