چهارشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۴۰۲ / 31 May, 2023
مجله ویستا

زنی تحت تأثیر - A Woman Under The Influence


زنی تحت تأثیر - A Woman Under The Influence
سال تولید : ۱۹۷۴
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : چهره‌ها
کارگردان : جان کاساوتیس
فیلمنامه‌نویس : جان کاساوتیس
فیلمبردار : میچ بریف
آهنگساز(موسیقی متن) : بو هاروود.
هنرپیشگان : پیتر فالک، جینا رولندز، ماتیو کاسل، ماتیو لابورتوکس، اُ. جی. دان، کریستینا گریسانتی و کاترین کاساوتیس.
نوع فیلم : رنگی، ۱۵۵ دقیقه.


«میبل» (رولندز) که از کم‌توجهی‌های همسرش، «نیک» (فالک) خسته شده، با مرد دیگری (دان) رابطه برقرار می‌کند. اما هنگامی که اصرار می‌کند مرد را «نیک» بنامد، او ترکش می‌کند. سپس «نیک» گروهی از همکارانش را دعوت می‌کند اما رفتار «میبل» با یکی از آنان باعث می‌شود «نیک» برسر «میبل» فریاد بزند. کمی بعد «میبل» دوستان بچه‌هایش را به یک مهمانی دعوت می‌کند ولی پدر یکی از بچه‌ها به‌خاطر رفتار غیر طبیعی «میبل» جرأت نمی‌کند که بچه‌اش را به او بسپارد. «نیک» تصمیم می‌گیرد «میبل» را به آسایشگاهی روانی بفرستد. شش ماه بعد به مناسبت مرخص شدن «میبل»، «نیک» مهمانی‌ای در خانه برپا می‌کند و از «میبل» می‌خواهد که رفتاری طبیعی داشته باشد. اما «میبل» بر روی مبل می‌رود و آهنگی را زمزمه می‌کند. «نیک» او را تهدید به کتک زدن می‌کند و «میبل» می‌کوشد تا خودکشی کند. حالا مهمانان مجلس را ترک می‌کنند. «نیک» دست خونین «میبل» را پانسمان می‌کند. سپس با یکدیگر خانه را مرتب می‌کنند و آماده خواب می‌شوند. تلفن نیز زنگ می‌زند ولی آنان توجهی نمی‌کنند.
* در دهه 1970 زمانی که در آمریکا موجی از آثار انتقادی - سیاسی، با انتخاب مضامین سیاسی و اجتماعی و تاریخ مصرف‌دار به مقابله با سینمای هالیوود می‌پرداختند، کاساوتیس از معدود فیلم‌سازانی بود که این اعتراض را در قالب سینمای متفاوتی بیان کرد. رآلیسم کاساوتیس در این فیلم از بازنمائی صِرف محیط و آدم‌ها فراتر می‌رود و برخلاف رآلیسم مرسوم، با حذف محیط و تأکید بر خانه و چند آدم، تصویری دقیق از بحران آدم‌های معاصر ارائه می‌کند.


همچنین مشاهده کنید

سایت اقتصاد 24سایت باتوسایت انصاف نیوزسایت نورنیوزسایت پارسینهخبرگزاری ایسناسایت رکناسایت اعتماد آنلاینخبرگزاری ایرناسایت دیپلماسی ایرانی