چهارشنبه, ۳۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 19 June, 2024
مجله ویستا

واسطه - The Go - Between


واسطه - The Go - Between
سال تولید : ۱۹۷۰
کشور تولیدکننده : انگلستان
محصول : جان هیمن و نورمن پریگن
کارگردان : جوزف لوزی
فیلمنامه‌نویس : هارولد پینتر، بر مبنای رمانی نوشته ل. پ. هارتلی.
فیلمبردار : گری فیشر
آهنگساز(موسیقی متن) : میشل لوگران
هنرپیشگان : جولی کریستی، آلن بیتس، دامینیک گوارد، مارگارت لیتن، مایکل ردگریو، مایکل گوگ، ادوارد فاکس، ریچارد گیبسن و آماریلیس گارنت.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۶ دقیقه.


اوایل قرن بیستم پسر بچه دوازده ساله‌ای به‌نام «لیو کلستن» (گوارد) که برای گذراندن تعطیلات تابستان به ویلای همکلاسی‌اش، «مارکوس مادزلی» (گیبسن) دعوت شده، مبهوت شکوه و جلال اطرافش و جذابیت «ماریان» (کریستی)، خواهر بزرگتر «مارکوس» می‌شود. وقتی «مارکوس» به‌دلیل سرخک، قرنطینه می‌شود، «لیو» در پیاده‌روی‌هایش سر از «مزرعه سیاه» در می‌آورد و «تد برجس» (بیتس)، مزرعه‌دار، از او می‌خواهد تا نامه‌ای درباره مسائل «کار»ی را به «ماریان» برساند و در این باره با هیچ کس صحبت نکند. به‌زودی «لیو»ی ساده‌لوح از این که پستچی شخصی آن دو شده و در ازای آن لبخندهای «ماریان» را تحویل می‌گیرد، بسیار احساس خوشبختی می‌کند. همچنین او با «وایکُنت هیو تریمینگهام» (فاکس)، یک کهنه سرباز جنگ بوئرها که به ویلای «مادزلی‌ها» آمده، آشنا می‌شود. در اینجا وقتی می‌فهمد نامه‌هائی که ردوبدل می‌کرده، در اصل نامه‌هائی عاشقانه بوده‌اند و این که «خانواده مادزلی» قصد دارد به‌زودی نامزدی «ماریان» با «تریمینگهام» را اعلام کند، از آوردن و بردن نامه‌ها خودداری می‌کند و حتی زور و اجبار و چرب‌زبانی‌های «ماریان» نیز کارساز نیست. پس از اینکه «مارکوس» لو می‌دهد «ماریان» برای تولد سیزده‌سالگی «لیو» یک دوچرخه خریده، تا حدودی آرام می‌شود، ولی «ماریان» در مهمانی چای تولد شرکت نمی‌کند و «خانم مادزلی» (لیتن)، «لیو» را مجبور می‌کند تا او را به محل ملاقات عشاق ببرد و در آنجا «تد» و «ماریان» را با هم گیر می‌اندازد. «تد» خودکشی می‌کند... شصت سال بعد، «لیو» (ردگریو) که هنوز مجرد مانده، به ملاقات «لیدی ماریان تریمینگهامِ» بیوه می‌رود. «ماریان» از او می‌خواهد که باز هم نقش واسطه را بازی کند و او را با نوه‌اش که بسیار شبیه «تد» است، آشتی دهد.
* یکی از بهترین فیلم‌های لوزی با همان درون مایه مورد علاقه‌اش، زندگی نافرجام انسان‌هائی که متعلق به دو طبقه مختلف هستند. شکل روایتی فیلم حاصل فیلم‌نامه درخشان پینتر است. تمام نفرت لوزی از زندگی اشراف‌مأبانه انگلیسی در شخصیت نامزد «ماریان»، با بازی درخشان فاکس تجسم یافته است. زمانی که «لیو» پس از شصت سال به مزرعه می‌آید و آخرین نامه «ماریان» را که قرار بوده به «تد» برساند به او تحویل می‌دهد، شاهد یکی از تلخ‌ترین صحنه‌های سینمائی هستیم. موسیقی لوگران زیبا و سحرانگیز است.