جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

خاموش کردن ویندوز XP در زمانی معین ، بدون نیاز به نرم افزار


خاموش کردن ویندوز XP در زمانی معین ، بدون نیاز به نرم افزار
مدتی قبل دنبال روشی بودم تا بتونم کامپیوتر خودم رو در سر ساعت به خصوصی خاموش کنم .
حتما اطلاع دارید که در این زمینه نرم افزارهای متعددی ارائه شده است که این کار را انجام می دهد و شاید تا به حال با نمونه ای از این نرم افزارها نیز کار کرده باشید .
البته من قبلا به جای نصب یک نرم افزار جداگانه برای این کار از ، JetAudio استفاده می کردم که خودش چنین قابلیتی رو داره .
اما عیب تمامی این گونه نرم افزارها اینه که هیچ وقت به صورت ۱۰۰ درصد این اطمینان رو نمی تونید پیدا کنید که سیستم حتما خاموش بشه . حتما شما نیز با پیغام معروف به End Task برخورد کرده اید که نرم افزاری به صورت معمول بسته نشده و منتظر جواب شما برای بسته شدن است و می بایست با کلیلک بر روی دکمه End Task به روند اجرای نرم افزار پایان دهید .
معمولا چنین پنجره ای در هنگامی که شما قصد دارید ویندوز خود را به صورت اتوماتیک خاموش کنید ، زیاد دیده میشه و باعث میشه که سیستم شما خاموش نشه !
عیب دیگر این گونه نرم افزارها اینه که همیشه برای انجام چنین کاری به یک یک رابط نرم افزار نیاز دارید و مثلا نمی توانید بر روی یک کامپیوتر این عمل را انجام دهید تا وقتی که نرم افزار مخصوص این کار را نصب کنید .
مشکلات مربوط به کرک کردن نرم افزار نیز از دیگر مشکلات قابل ذکر است .
مدتی دنبال روشی راحت تر و بدون مشکلات ذکر شده ، برای این کار بودم ، تا بالاخره روشی را از این سایت خارجی پیدا کردم که با استفاده از آن قادرید تا ویندوز خود را راس زمانی مشخص ShutDown یا Restart کنید .
از مهمترین قابلیتهای این روش اینه که دیگه هیچ گاه با پنجره End Task مواجه نخواهید شد و می تونید مطمئن باشید که سیستمتان حتما خاموش یا ریستارت میشه .
همچنین دیگه مشکلی برای نصب نرم افزار و یا کرک کردن اون ندارید ، چون ویندوز XP خودش این قابلیت رو داره !
برای انجام این کار ابتدا بر روی منوی start کلیک کرده و سپس بر روی RUN کلیک کنید .
حال کافی است در پنجره Run عبارت زیر را بنویسید :
Shutdown -s -t ۰۱
حال به توضیح پارامترهای مختلف این دستور می پردازیم :
کلمه shutdown که معرف دستور ماست و چه برای shutdown کردن و چه برای restart کردن سیستم به کار می رود ، پس این گزینه همیشه ثابت است .
سوئیچ s- اولین حرف کلمه shutdown است . پس هنگامی که قصد داریم سیستم را shutdown کنیم می بایست از این سوئیچ استفاده کنیم .
همچنین برای restart کردن کامپیوتر می توانید از سوئیچ r- استفاده کنید .
سوئیچ بعدی t- است که اولین حرف کلمه time هست و برای مدت زمانی است که قصد دارید پس از آن رایانه خود را restart یا Shutdown کنید و این زمان بر حسب ثانیه هست . مثلا برای یکساعت = ۳۶۰۰
http://computerengineer.parsiblog.com/Archive۳۹۶۱۱.htm
منبع : مطالب ارسال شده