یکشنبه, ۹ مهر, ۱۴۰۲ / 1 October, 2023
مجله ویستا

چرخ - LA ROUE


چرخ - LA ROUE
سال تولید : ۱۹۲۳
کشور تولیدکننده : فرانسه
محصول : پاته
کارگردان : آبل گانس
فیلمنامه‌نویس : آبل گانس
فیلمبردار : ل.هـ . بورل، بوژار و دورژه
هنرپیشگان : ایوی کلوز، سورن مارس و گابریل دوگراوون
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۳۷۸۰ فوت (در اصل، ۳۴۴۵۰ فوت)، صامت


ـ "نورما" (کلوز) که در کودکی بر اثر حادثه‌ای پدر و مادرش را از دست داده، در خانواده "سیسیف" لوکوموتیوران (مارس) و با پسر او، "الی" (دوگراوون) بزرگ می‌شود. اما هیچ‌کدام از حقیقت ماجرا خبر ندارند. "نورما" که به سن بلوغ می‌رسد، احساسات "سیسیف" رنگ عوض می‌کنند و او به نادختری‌اش علاقه‌مند می‌شود. اما بر کشمکش درون خود غالب می‌شود و اجازه می‌دهد تا با نامزدش ازدواج کند و به شهر برود. "الی" مدتی بعد که درمی‌یابد "نورما" خواهر واقعی‌اش نبوده، آرام و قرار خود را از دست می‌دهد، به سراغش می‌رود و با شوهرش درگیر می‌شود. سرانجام هر دو از پرتگاهی به پائین پرت می‌شوند و "نورما" نزد "سیسیف" که نابینا شده بازمی‌گردد تا از او پرستاری کند..
ـ گانس با این ملودرام عظیم و طولانی (که در اصل بیش از ۶ ساعت بود) تصویری از جهان در عصر تکنولوژی مدرن ارائه می‌دهد و با ترکیب عناصری برگرفته از تمام هنرها، یک تراژدی رمانتیک و یک سنفونی موزیکال با پایانی بلندپروازانه تصویر می‌کند که در تاریخ سینما ثبت می‌شود. اما به‌جز صحنه مشهور حرکت قطار، نغمه‌های ناهماهنگ در آن (صحنه‌های خام، نمادهای کودکانه و کنایه‌های متظاهرانه)، فیلم را به شاهکار همه "شاهکارهای شکست‌خورده" سینما بدل می‌کنند.


همچنین مشاهده کنید

روزنامه آرمان ملیروزنامه شرقسایت مثلث آنلاینسایت تابناکسایت دیپلماسی ایرانیسایت تاپ نازسایت اعتماد آنلاینسایت رویداد 24سایر منابعسایت دیدبان ایران