دوشنبه, ۲۰ آذر, ۱۴۰۲ / 11 December, 2023
مجله ویستا

دانشکده - COLLEGE


دانشکده - COLLEGE
سال تولید : ۱۹۲۷
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : جوزف م. شنک
کارگردان : جیمز و هورن
فیلمنامه‌نویس : کارل هاربا و برایان فوی
فیلمبردار : دو جنگینز و برت هینز
هنرپیشگان : باستر کیتن، آن کورن وال، هارولد گودوین، اسنیتس ادواردز و فلورنس ترنر
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۸۰۳ متر. صامت


ـ "رانلد" (کیتن)، جوانی درس‌خوان و بچه‌ننه، به محبوب‌ترین دختر دبیرستان، "مری" (کورن‌وال)، دل بسته است. اما "مری"، "جف براون" (گودوین) را ترجیح می‌دهد که توجهی به درس ندارد و در عوض ورزشکار است. زمانی‌که "مری" و "جف" برای ادامه تحصیل به دانشکده می‌روند، "رانلد" که مادرش (ترنر) قادر به تأمین هزینه تحصیل او نیست ناچار می‌شود تا به ‌کار در نوشگاه یک رستوران بپردازد. و از طرف دیگر به ورزش نیز روی بیاورد تا نظر "مری" را جلب کند. سرانجام، پس از ماجراهائی "رانلد" با عملیات قهرمانانه "مری" را از دست "جف" بدذات نجات می‌دهد و به هدفش می‌رسد.
ـ فیلم از بهترین آثار استاد نیست و (شاید به‌دلیل فضای معاصر و آشنای آن) بیشتر مناسب کمدینی مثل هارولد لوید می‌نماید. در واقع نیز ساختاری اپیزودیک دارد که به‌ واسطه شوخی‌های مربوط به رشته‌های مختلف ورزشی اعمال شده و قصه عملاً از اهمیتی بسیار کمتر از عرف فیلم‌های کیتن برخوردار است. با این حال به شدت می‌خنداند و اصلاً نفس این موضوع که کیتن با آن بدن پرانعطاف و مهارت‌های آکروباتیکش، سعی می‌کند تا در مقابل ساده‌ترین حرکت‌های اولیه ورزشی، ناشی از بی‌عرضه جلوه کند، بسیار جالب و دیدنی است. البته کیتن در صحنه‌ای (پرش با نیزه به داخل پنجره‌ای در طبقه دوم ساختمان محل اقامت "مری")، برای نخستین و آخرین بار در عمرش، از یک قهرمان المپیک (لی بارنز) به‌عنوان بدل بهره می‌برد.


همچنین مشاهده کنید

سایت اکوایرانخبرگزاری فارسروزنامه ابتکارسایت اصلاحات نیوزسایت ساعدنیوزسایت سلام نوسایت الفسایت نامه نیوزسایت فرازدیلیسایت خبرآنلاین