جمعه, ۴ فروردین, ۱۴۰۲ / 24 March, 2023
مجله ویستا

کابوی‌های لنینگراد به آمریکا می‌روند - Leningrad Cowboys Go America


کابوی‌های لنینگراد به آمریکا می‌روند - Leningrad Cowboys Go America
سال تولید : ۱۹۸۹
کشور تولیدکننده : فنلاند
محصول : آکی کوریسماکی، کلاس اولوفسون و کاتینکا فاراگو
کارگردان : کوریسماکی، برمبنای داستانی نوشته ساکه یارونپا، ماتو والتونن و کوریسماکی
فیلمنامه‌نویس : کوریسماکی، برمبنای داستانی نوشته ساکه یارونپا، ماتو والتونن و کوریسماکی
فیلمبردار : تیمبو سالمینن.
آهنگساز(موسیقی متن) : مائوری سومن.
هنرپیشگان : ماتی پلونپا، نیکی تسکو، کاری وانانن، جیم جارموش، یارونپا و هایکی کسکینن.
نوع فیلم : رنگی، ۸۰ دقیقه.


جائی در تندراه. «کابوهای لنینگراد»، یک گروه مشهور ولی بسیار بد موسیقی، برای یک کارمند اتحاد جماهیر شوروی برنامه‌اجرا می‌کنند کارمند نیز به آنان نشانی یکی از خویشاوندانش را در نیویورک می‌دهد و می‌گوید که گروه، شانسش را در آمریکا امتحان کند. حالا گروه به همراه مدیر قلدورش «ولادیمیر» (هلون‌ها) و بدن یخ زده یکی از اعضای گروه که تا صبح در بیرون مشغول تمرین بوده، رخسپار آمریکا می‌شود. در حالی که «ایگو» (وانانی)، دیوانه دهکده نیز سایه‌به‌سایه تعقیب‌شان می‌کند و قاچاقی سوار هواپیما می‌شود. در نیویورک می‌فهمند که باید برای اجرای برنامه‌ائی در مراسم عروسی خویشاوند کارمند روس به مکزیک بروند. آنان یک اتوموبیل دست دوم می‌خرند و به سمت جنوب به راه می‌افتند و در طول راه در نوشگاه‌ها برنامه اجرا می‌کند. در نیواولیانز به خاطر دفن غیرمجاز دوست یخ زده‌یشان مدتی بازداشت به سر می‌برند. در هیتون، به طور اتفاقی یکی از اقوام قدیمی‌یشان را می‌بینند که او نیز با گروه همراه می‌شوند و بعدتر در باشگاه ژیواگو برنامه اجرا می‌کنند در اینجا «ولادیمیر» که در مصرف غذا و نوشیدنی زیاده‌روی کرده مجبور می‌شود سهم دیگر اعضای گروه را کم کند وقتی گروه از جریان باخبر می‌شوند، او را به پشت اتوموبیل می‌بندد اما «ولادینیر» به کمک «ایگور» خودش را نجات می‌دهد حالا گروه به همراه «ایگور» از مرز رد می‌شود و به موقع خود را به مراسم عروسی می‌رساند و با استقبال زیادی روبه‌رو می‌شوند. در اینجا «ایگور» با کمی نوشابه محلی، عضو منجمد گروه را زنده می‌کند. «ولادیمیر» نیز در دل شب گم می‌شود و دیگر کسی خبری از او نمی‌شود. حالا «کابوهای لنین‌گراد» جزو ده‌گروه برتر مکزیک هستند.
* کمدی «فارس»ی از کارگردان بر سروصدای فلاندی درباره بدترین گروه راک دنیا که اگرچه بهترین اثر او نیست، اما باعث شهرت جهانی‌اش می‌شود. در اینجا از طنز و تلخ سیاه دیگر آثارش - مثل آرئ‌یل 1988، و زندگی گولی‌بار - (1992) خبری نیست و حتی برخی صحنه‌ها کسل کننده است. جارموش فیلم‌ساز مستقل آمریکائی در نقش کوتاهی ظاهر می‌شود. کوریسماکی بعدتر دنباله‌ای بر فیلم با نام کابوی‌های لنینگراد با موسی ملاقات می‌کنند (1994) ساخت.


همچنین مشاهده کنید

سایت تجارت نیوزسایت جمارانخبرگزاری فارسسایت دیپلماسی ایرانیسایت لنداسپاروزنامه تعادلسایت عصرایرانسایر منابعسایت خبرآنلاینسایت همشهری‌آنلاین