پنجشنبه, ۹ آذر, ۱۴۰۲ / 30 November, 2023
مجله ویستا

اسکی روی آب ورزشی مفرح و جذاب


اسکی روی آب ورزشی مفرح و جذاب
۳ ورزش آبی اسکی روی آب (Water Ski) در سال ۱۹۹۲ در Lake City, Minnesota ایالات متحده آمریکا توسط رالف ساموالسون (Ralph Samuelson) که در آن زمان ۱۹ سال داشت، اختراع شد. رالف ساموالسون اولین‌بار این ورزش را در منطقه Pepin Lake رودخانه می‌سی‌سی‌پی (Mississippi) امتحان کرد. ایده اولیه این ورزش از همان اسکی معمولی (روی برف) گرفته شده بود.
ساموالسون معتقد بود که اگر می‌شود روی برف اسکی کرد پس می‌شود بر روی آب هم همین‌کار را انجام داد! چوبی هم که اولین‌بار برای انجام این ورزش استفاده شد، همان چوب اسکی معمولی بود. البته نوع اولیه چوب اسکی که برای روی آب ساخته شد از چوب بود اما امروزه جنسی که برای این نوع چوب‌ها استفاده می‌شود، از مواد فایبرگلاس هستند. چوب‌های اسکی روی آب معمولاً پهن‌تر از چوب‌های اسکی روی برف هستند و دارای بست و گیره کوچک‌تر برای پا نسبت به چوب نوع برفی می‌باشند. کسی‌که اسکی می‌کند خود را با دسته‌ای که توسط یک طناب به قایق وصل است، هدایت می‌کند.
معمولاً کتی (جلغه‌ای) نیز وجود دارد که جلقه نجات است و به این طناب بسته شده تا از غرق شدن اسکی سوار جلوگیری کند. پرش، اشخاص حرفه‌ای معمولاً از این کت استفاده نمی‌کنند. اما اسکی‌سواران آماتور می‌بایست این کت را بپوشند. برخی از اشخاص اسکی‌سوار نیز بدون چوب اسکی، این ورزش را انجام می‌دهند. در واقع با پاهای برهنه که به این نوع اسکی، البته اسکی با پای برهنه (Barefoot Skiing) گفته می‌شود. رقابت‌های اسکی روی آب این ورزش جذاب در انواع رقابت‌های مختلف پیگیری می‌شود. یکی از انواع این رقابت‌ها، رقابت تک‌نفره است. در این شکل هر شخص به‌صورت فردی در مسابقه شرکت می‌کند. نوع گروهی این ورزش نیز وجود دارد.
در این نوع چند نفر به یک قایق متصل می‌شوند و در شکل یک تیم این ورزش را انجام می‌دهند. معمولاً در رقابت اسکی روی آب مسیری با مسافتی مشخص تعیین می‌گردد. در این مسیر موانع، و پیچ‌راه‌هائی گذاشته می‌شود که اسکی باز می‌بایست با مهارت‌های خود و استفاده از حداقل زمان این مسیر را طی کند. همچنین حرکات آکروباتیک و نمایشی نیز در این رقابت‌ها از امتیاز برخوردار است. موانعی نظیر تخته پرش این امکان را به اسکی باز می‌دهد تا با پرش و چرخش در هوا حرکات آکروباتیک و مهارتی خود را به نمایش بگذارد.
سرعت نیز در این رقابت‌ها مهم است، هر چه قایق سریع‌تر حرکت کند و اسکی‌سوار خود را خوب کنترل کند، امتیاز بالا می‌رود.
سریع‌ترین اسکی‌بازی که تا به‌حال توانسته حرکت کند، دارای سرعتی معادل ۱۶۰ کیلومتر در ساعت بوده، اما در رقابت‌ها اسکی‌بازان حق ندارند تا بیش از ۵۸ کیلومتر در ساعت (برای مردان) ۵۲ کیلومتر (برای زنان) و کمتر از ۴۲ کیلومتر حرکت کنند. امروزه این ورزش به‌عنوان یکی از ورزش‌های تفریحی پرطرفدار در سراسر جهان به‌شمار می‌رود. در ایران اسکی روی آب در شمال کشور و همچنین جنوب آن انجام‌پذیر است. در سد کرج نیز این ورزش به علاقه‌مندان آن ارائه می‌شود.
منبع : مجله دانش ورزش


همچنین مشاهده کنید

سایت پارسینهروزنامه شهروندسایت تابناکسایت دیدارنیوزخبرگزاری مهرسایت باتوسایت نامه نیوزسایت ساعدنیوزخبرگزاری تسنیمسایت اعتماد آنلاین