دوشنبه, ۲ خرداد, ۱۴۰۱ / 23 May, 2022
مجله ویستا

در محل کار خوب لباس بپوشید


امـروزه هـمـه چـیـز بـا ســرعت شگفت انگیزی در حال حـركت است. از آنجا كه مردم این روزها با كمبود وقت مـواجه هستـنـد، فـقـط چـیـزهـایـی كــه به چشممان میخورد توجه ما را به خود جلب میكـند.این چیزها تبلیغات،جـلد مـجــلات و روزنــامه ها، بسته بندی محصولات و البته آدم ها هستند.
چـون خیلی مشغول هستیم و سرمان شلوغ است،ظاهر مسائل اهمیت بیشتری پیدا میكــند. این روزهابر خلاف گذشته فقط ظاهر افراد است كه اولین و آخرین تاثیر را روی ما می گذارد و نشان دهنده ی رفتار و شحصیت افراد است. در محیط كاری این مسئله بیش از آنچه فكر می كنید اهمیت پیدا می كند.
اهمیت خوش تیپ بودن
داشتن ظاهری خوب در محل كار اهمیت زیادی دارد و باعث می شود دیگران شما را جدی تر تلقی كنند. ربطی هم به سن و سال ندارد. چه پیر باشید و چه جوان، رعایت این موضوع به نفعتان است.
اگر باور نمی كنید، دو دفعه به بانك بروید، یكبار با ظاهری معمولی و متوسط و بار دیگر با ظاهری خوشایند، و تغییر نحوه ی برخورد افراد را با خود ببینید.
خوب لباس پوشیدن باعث می شود كه در اولین برخورد روی افراد تاثیری مثبت بگذارید. بهتر است كه در مواقع روبه رو شدن با ارباب رجوع یا افراد جدید در شركت این مسئله را رعایت كنید.
ظاهر خوب پیام دیگری نیز در خود دارد. خوب لباس پوشیدن در محل كار به دیگران این تفكر را می دهد كه شما همانطور كه در لباس پوشیدنتان دقیق و وسواسی هستید، در كار نیز منظم و دقیق هستید.
هر محل كاری بر حسب محیط خود مدل لباس پوشیدن خاص خود را می طلبد. حتی در یك شركت هم، افراد در پست های مختلف باید لباسهای مناسب پست خود را تن كنند. مسلماً مدیرعامل باید خیلی بهتر از كارمند ساده لباس بپوشد.
اما مدتی است كه لباس پوشیدن در محل كار بیشتر برحسب راحتی لباس انتخاب می شود. از وقتی كه مدیران شركت ها دریافتند كه كارمندان در لباسهای راحت بهتر از لباسهای رسمی و شق و رق می توانند كار كنند و بازده كار بالاتر می رود، این مسئله باب شد.
ابتدا لباس كار راحت و غیر رسمی، یك پیرهن همراه با شلوار با یك كت اسپرت بود. بعد ها این لباس به یك بلوز اسپرت و جین یا شلوار اسپرت تغییر كرد. تا اینكه به آنچه امروزه در بسیاری از شركت ها می بینیم تبدیل شد: تی-شرت و شلوار جین .
این روزها دیگر لباس راحتی پوشیدن در محل كار هر ۵ روز كاری اول هفته به شكل عادت درآمده است اما در دو روز بعدی (معمولاً چهارشنبه و پنجشنبه) كاركنان مجبور هستند كه خوب لباس بپوشند.
اما چنین لباس پوشیدنی مشكلاتی را هم به دنبال خواهد داشت. كاركنان ممكن است جدیت كمتری در كار خود نشان دهند و روابط كاری ممكن است بر هم بخورد.
وقتش است كه باز خوب لباس بپوشید
در اینجا می خواهیم سه مدل فرم لباس كار را برایتان معرفی كنیم:
۱- لباس راحتی: این نوع فرم لباس معمولاً یك پیرهن بدون كراوات با جین یا انواع شلوارهای راحت می باشد. در چنین محیط هایی معمولاً پوشیدن تی-شرت و شلوار جین یا سندل صحیح نمی باشد، هرچند كه در بسیاری از محیط های جوان تر و صمیمانه تر پوشیده می شود.
۲- نیمه رسمی: پیراهن خوشدوخت با كراوات همراه با شلواری خوش جنس با كت اسپرت.
۳- رسمی: كت و شلواری دست دوخت همراه با پیرهن و كراوات هماهنگ با آن. ترجیحاً با پارچه ی راه راه باریك استفاده شود. استفاده از جلیقه هم زیر كت بسیار خوب است.
نكاتی دیگر:
درست است كه می توانید بدون صرف میزان زیادی پول، خوشتیپ جلوه كنید، اما در مورد لباس كار بهتر است كه خساست به خرج ندهید. همیشه به یاد داشته باشید: برای پول درآوردن باید پول خرج كنید.
در اینجا به نكاتی اشاره می كنیم كه باید همیشه به خاطر داشته باشید:
تعداد زیادی پیراهن های شیك و خوش دوخت داشته باشید. این به شما كمك میكند كه در نبود كت و شلوار هنوز خوشتیپی خود را حفظ كرده و همینطور هنگام استفاده از كت و شلوار، جلوه ی خوبی پیدا كنید. ولی موقع ست كردن پیراهن با كت و شلوارتان خیلی دقت كنید.
از زیورآلات زیاد استفاده نكنید. یك ساعت و حلقه كفایت می كند.
سعی كنید از نوك سر تا پنجه پا خود را زیبا كنید. موهایتان را همیشه تمییز نگاه دارید. ناخن هایتان را هم همیشه تمیز و كوتاه كنید. از عطر و ادوكلن استفاده كنید.
كفشهایتان را تمیز نگاه دارید. همیشه گفته اند كه كفش نشاندهنده ی شخصیت افراد است.
در زدن گره ی كراواتتان دقت كنید.
در انتخاب لوازم فرعی مثل كیف و خودكار و كیف پولتان دقت كنید كه حتماً با كیفیت بالا و زیبا باشند.
سعی كنید همیشه یك درجه بالاتر از همكارانتان لباس بپوشید. اینطور در محیط كار بیشتر جلوه خواهید كرد.
به چشم بیایید
پوشیدن لباسهای راحتی هنگام كار بیشتر به این منظور بوده است كه كارمندان در هنگام انجام كارها احساس راحتی كنند. اما این مسئله تا حدودی ایجاد مشكل كرده است. دیگر وقتش رسیده است كه پوشیدن شلوار جین را كنار گذاشته و كمی موقرتر و رسمی تر در محل كار لباس بپوشید تا همیشه بین همكارانتان به چشم بیایید !
منبع : پایگاه اطلاع رسانی استان گلستان


همچنین مشاهده کنید

سایت اقتصادنیوزسایت اعتماد آنلاینخبرگزاری تسنیمسایت بیتوتهروزنامه دنیای اقتصادسایت ساعدنیوزخبرگزاری ایلناروزنامه ابتکارسایت انصاف نیوزسایت انتخاب