سه شنبه, ۲۱ آذر, ۱۴۰۲ / 12 December, 2023
مجله ویستا

مرد بدکرداری بود - There Was A Crooked Man


مرد بدکرداری بود - There Was A Crooked Man
سال تولید : ۱۹۷۰
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : جوزف ل. منکه‌ویتس
کارگردان : منکه‌ویتس
فیلمنامه‌نویس : دیوید نیومن و رابرت بنتن، بر مبنای داستانی نوشته نیومن و بنتن.
فیلمبردار : هاری استرادلینگ جونیر
آهنگساز(موسیقی متن) : چارلز استروس.
هنرپیشگان : کرک داگلاس، هنری فاندا، هیوم کرانین، وارن اوتس، برجس مردیت، جان راندولف، آرتور اوکانل، س. ک. یانگ، مارتین گیبل، مایکل بلاجت و آلن هیل جونیر.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۶ دقیقه.


سال 1883. «پاریس پیتمن جونیرِ» (داگلاس) خلافکار، خونسرد و حسابگر، در یک سرقت شرکت می‌کند و هنگام فرار، برای نجات جان خود، تنها همدستش را می‌کشد. سپس پول‌های دزدی را در سوراخ لانه مارهای رنگی پنهان می‌کند. اما خیلی زود «کلانتر لوپمن» (فاندا) او را دستگیر می‌کند و به زندانی در آریزونا منتقل می‌شود. هم سلولی‌های او عبارتند از: «میزوری کید» (مردیت)، بزرگترین سارق قطار که اینک پیر شده؛ «آه - پینگ» (یانگ)، آدم‌کش چینی؛ «سایروس مک‌نات» (راندولف) و «دادلی وینر» (کرانین)، زوج کلاهبردار؛ «کوی کاوندیش» (بلاجت) و «فلوید مون» (اوتس) که با شلیک به پای «لوپمن» او را از «کار» انداخته است. در زندان، «پیتمن» به کمک استعدادی که در نفوذ بر دیگران دارد و البته داستان پول‌ها، همه کس و همه چیز را در چنگ خود می‌گیرد. در این جا «لوپمن» به سمت سرپرست جدید زندان منصوب می‌شود و با توجه به وضعیت اسفبار زندان و شناختی که از توانائی‌های «پیتمن» در رهبری دیگران دارد، از او تقاضای کمک می‌کند. به‌زودی آنجا تبدیل به زندانی نمونه می‌شود و قرار می‌شود فرماندار برای بازدید از آنجا بیاید. «پیتمن» این لحظه خاص را برای اجرای نقشه‌اش انتخاب می‌کند. «میزوری کید»، «مک‌نات» و «وینر» را از گروهش اخراج می‌کند، «کاوندیش» را می‌کشد و به «آه - پینگ» و «مون» به هنگام فرار شلیک می‌کند. «لوپمن» سرخورده از این ماجرا، نشان کلانتری‌اش را دوباره بر سینه می‌زند و او را تعقیب می‌کند. در محل اختفای پول‌ها، «پیتمن» تمام مارهای رنگی را می‌کشد ولی خودش در اثر نیش یکی از آنها می‌میرد. حالا «لوپمن» سر می‌رسد و جسد او را پیدا می‌کند. سپس پول‌ها را برمی‌دارد و راهی مکزیک می‌شود.
* فیلم می‌تواند مهر تأئیدی باشد بر نظریه کسانی که معتقدند فیلم‌نامه‌های منکه‌ویتس همیشه از فیلم‌های او بهتر هستند، اگرچه که اینجا نیز فیلم‌نامه کار نیومن و بنتن است! از سوئی کسی نمی‌تواند نسبت به این وسترن کمدی، درباره فرار از زندان با صحنه‌های سرگرم‌کننده بسیار، بی‌تفاوت باشد. به‌خصوص داگلاس و فاندا در نقش‌های خود (دو روی یک سکه)، تماشائی‌اند. اما ماندنی‌ترین شخصیت فیلم «میزوری کید» با بازی مردیت است.


همچنین مشاهده کنید

سایت مثلث آنلاینروزنامه آرمان ملیروزنامه شرقخبرگزاری مهرسایت ساعدنیوزسایت جمارانسایت اعتماد آنلاینروزنامه ایرانسایر منابعسایت چیدانه