جمعه, ۷ مهر, ۱۴۰۲ / 29 September, 2023
مجله ویستا

زندگی کولی‌وار - LA VIE DE BOHEME


زندگی کولی‌وار - LA VIE DE BOHEME
سال تولید : ۱۹۹۲
کشور تولیدکننده : فنلاند
محصول : آکی کوریسماکی
کارگردان : کوریسماکی، بر مبنای رمانی نوشتهٔ هانری مورژه
فیلمنامه‌نویس : تیمو سالمینن
هنرپیشگان : ماتی پلونیا، اولین دیدی، آندره ویلم، کاری وانانن، کریستین موریلو و ژان پی‌یر لئو
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۰۰ دقیقه


ـ ̎رودولفو̎ (پلونپا)، یک پناهندهٔ آلبانیائی و نقاشی بزرگ است. ̎مارسل̎ (ویلم)، یک شاعر بزرگ فرانسوی است و ̎شونارد̎ (وانانن)، یک آهنگساز بزرگ ایرلندی، این هنرمندان بزرگ و سازش‌ناپذیر در شرایطی سخت و در حالیکه همگی به دنبال یک هدف واحد ـ یک پنج فرانکی ـ هستند، با یکدیگر آشنا می‌شوند. همهٔ آنان مردان سرشناسی هستند، کافی است چند قدم در یکی از بلوارها پیش بروند تا با یک طلبکار روبه‌رو شوند! تا اینکه هر کدام طعم عشق را می‌چشند اما این خوشبختی هم زیاد دوام ندارد.
ـ از نمونه‌‌ای‌ترین، تلخ‌ترین و غنائی‌ترین آثار کوریسماکی که طنزی گزنده در سرتاسر آن موج می‌زند. کوریسماکی با همان دیدگاه معروف کمینه‌خواهش، یکی از عریان‌ترین و گویاترین تصاویر را از زندگی نه چندان سرخوش هنرمندان پاریس‌نشین ارائه می‌دهد. بازی‌های فوق‌العادهٔ بازیگران ـ به خصوص پلونپا و وانانن ـ موسیقی و انتخاب قالب سیاه و سفید به غنای اثر می‌افزایند. ساموئل فولر، ژان پی‌یر لئو و لوئی مال نیز در نقش‌های کوتاهی ظاهر می‌شوند.


همچنین مشاهده کنید

سایت رویداد 24روزنامه ابتکارخبرگزاری صدا و سیماسایت فراروسایت ساعدنیوزروزنامه همشهریسایت چیدانهسایت فرازدیلیسایت پارسینه پلاسروزنامه آرمان ملی