یکشنبه, ۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 26 May, 2024
مجله ویستا


مرکز فن آوری برای بانوان


احداث پارك بانوان نخستین طرح زنانه در حوزه شهری بود كه با روی كار آمدن شورای دور دوم از قالب طرح خارج شد و شكل اجرایی به خود گرفت. این طرح با جانمایی در چهار نقطه تهران نخستین مراحل شكل پذیری خود را طی كرد و در چهار نقطه تهران به مرحله اجرایی خود نزدیك شد. اما برنامه ریزی در خصوص احداث پارك هایی منحصر به زنان از مرز تهران و تصمیم گیری های یك ارگان گذشت و به جز شهرداری تهران ،وزارت آموزش و پرورش نیز در راستای یكسان سازی توانمندی زنان طرح احداث پاركی با تعریف ویه زنان را عنوان كرد و با تخصصی كردن آن یك گام از تصمیمات شورای شهر تهران پیش گذاشت به این معنا كه وزارت آموزش و پرورش، پارك فن آوری بانوان را در منطقه ۷ آموزش و پرورش تهران به وسعت ۲ هزار متر مربع، احداث خواهد كرد و خارج از تهران نیز رئیس شورای شهر رشت از احداث پیست دوچرخه سواری بانوان رشت خبر داده است. احداث پارك های زنانه یا تفكیك جنسیتی فضاهای تفریحی و آموزشی در خارج از مرزهای ایران به صورتی دیگر نیز صورت می پذیرد. به عنوان نمونه در پارك های ساحلی امارات متحده عربی روزهایی خاص و ساعاتی مشخص برای حضور زنان محجبه در این اماكن در نظر گرفته می شود و پلیس در چنین زمان هایی مراقب عدم ورود مردان به این محوطه ها بوده و زنان می توانند بدون حجاب در این فضاها حضور پیدا كنند.
اما اجرای چنین طرحی در ایران به گونه ای دیگر است كه همان تفكیك سازی جنسیتی اماكن و مراكز فرهنگی - تفریحی است.
پاركی با ابعاد زنانه
پارك فن آوری بانوان در منطقه هفت آموزش و پرورش تهران و با وسعت ۲ هزار متر مربع احداث خواهد شد.
مریم شربت دار قدس، مشاور وزیر و مدیر كل دفتر زنان وزارت آموزش و پرورش از آغاز طرح تحقیقاتی احداث نخستین پارك فن آوری بانوان خبر داده است.
وی عنوان كرده است: پارك فن آوری بانوان برای توانمند سازی زنان و ارتقای مهارت های آنها در زمینه IT و پیشرفت هایی است كه زنان باید در بعد تكنولوی داشته باشند.
مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور زنان با تاكید بر این نكته كه اجرای طرح مطالعاتی و تحقیقاتی این پارك در سال جاری آغاز شده عنوان كرد: در صورت پیشرفت مناسب امور ممكن است مراحل نخستین احداث این پارك طی سال جاری آغاز شود، از دیگر سو اعتبارات در نظر گرفته شده برای طراحی، برنامه ریزی و اجرایی كردن احداث چنین پاركی توان بر هم زدن معادلات برنامه سازان آن را خواهد داشت. چه اگر صورت مسئله این مقوله موقعیت مالی خود را تثبیت نكرده و هزینه هایش را تعریف نكند، عملیاتی شدن آن نیز صورت حتمی به خود نخواهد گرفت.
شربت دار قدس، با تاكید بر الزامی بودن تامین اعتبار برای اجرایی شدن این طرح معتقد است: برآورد نخست اجرایی طرح پارك فن آوری بانوان ۵۰۰ میلیون تومان بوده، اما تاكنون ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده است.
وی توضیح می دهد: مرحله تحقیقاتی ایجاد طرح پارك فن آوری بانوان هم اكنون با همكاری سازمان آموزش و پرورش در حال اجراست كه پس از طی این مرحله در فرآیند اجرایی قرار گیرد.
طبق پیش بینی های نخست، راه اندازی این پارك نیمه دوم سال جاری صورت می پذیرد و مقرر شده است برای مطالعات این طرح از سازمان پوهش و برای اجرای آن از مگفا (مركز گسترش فن آوری اطلاعات) كمك گرفته شود.
تفرجگاه بانو
از دیگر سو فرهنگسراها نیز با هدف دربرگیری جمعیت زنان تهران فعالیتی همسو در همین راستا آغاز كرده و به عنوان نمونه مشخص، محوطه ای ویه بانوان در فرهنگسرای جوان در نظر گرفته شد.
این فرهنگسرا با هدف پاسخ به نیازهای طبیعی بانوان، همراه با حفظ شئونات مذهبی، دینی و اعتقادی این قشر از جامعه، محوطه ویه ای را به آنان اختصاص داد. زهرا اشرفی، مسئول انجمن بانوان فرهنگسرای جوان نیز در این خصوص عنوان كرده بود: این محوطه فضای سبزی است كه به طور كامل با درختان و گیاهان محصور شده و به همین دلیل برای حضور بانوان بسیار مناسب است.
این فضا در سال گذشته به مدت ۲ هفته در اختیار زنان قرار گرفت و ورود آقایان به این محوطه ممنوع شد و مقرر شد از تاریخ ۱۶ شهریور ماه فعالیت رسمی این فضا آغاز شود. این محوطه كه با عنوان تفرجگاه بانو نام گرفت با هدف پوشش برنامه های متنوعی از قبیل مسابقات ورزشی در رشته های تنیس، شطرنج، والیبال و تنیس روی میز و همچنین اجرای نمایش مخصوص بانوان، در نظر گرفته شد.
مسئول انجمن بانوان فرهنگسرای جوان دراین خصوص عنوان كرده بود: چند غرفه نیز برای فروش محصولات فرهنگی وهنری بانوان دراین محوطه تعبیه شده تا بانوانی كه فعالیت های وسیعی در زمینه های مختلف فرهنگی و هنری دارند، بتوانند محصولات خود را در معرض فروش گذاشته و همچنین این امكان در اختیار بانوان دیگر قرار گیرد تا بتوانند خریدی مناسب داشته باشند.
اشرفی اجرای چنین طرحی را بسیار مفید دانسته و گفت: این تصمیم گیری برای بانوان،بویه بانوان ساكن در محدوده فرهنگسرای جوان كه در مورد اصول اعتقادی و مذهبی مقید و پایبند هستند، بسیار ارزشمند و كاربردی است.
وی با تاكید توضیح داد: با وجود چنین محوطه ای، بانوان می توانند براحتی در پاركها حاضر شده و از فضای موجود و طبیعت فرح بخش آن، برای تجدید روحیه و رسیدن به آرامش خاطر استفاده كنند.
طبق گفته های مسئول انجمن بانوان فرهنگسرای جوان، این محوطه برای دختران جوانی كه تمایل دارند اوقاتی را در كنار هم و در محیطی امن و آرام بگذرانند بسیار مناسب است. وی در این مورد تاكید كرد: باتوجه به چندموردی كه طرح شد، می توان نتیجه گرفت كه این محوطه ویگی های بســـیار مثبتی دارد و پیش بینی می شود از سوی زنان مورداستقبال فراوان قرار گیرد.اشرفی با تاكید بر اینكه با هماهنگی های انجام شده قرار است همواره نیروهای انتظاماتی بر رفت وآمد دراین محوطه نظارت داشته باشند، گفت: به رغم اینكه، این محوطه توسط بیدهای مجنون و سایر گیاهان، به طور طبیعی محصور شده است اما زنان نمی توانند بدون پوشش اسلامی در آنجا حضور داشته باشند.
بوستان های مادر
یك خبر دیگر نیز مخابره شده است بااین عنوان كه بانوان، صاحب بوستان های ورزشی اختصاصی می شوند.براساس طرح احداث پارك های ویه بانوان مراكزی با عنوان بوستان های مادر در چهار نقطه جغرافیایی تهران پیش بینی و برای نخستین بار در ایران، بوستان های اختصاصی برای انجام آزادانه فعالیت های ورزشی و تفریحی در نظرگرفته شد.
شهرداری تهران باحتمی دانستن نیاز زنان جامعه ایران به داشتن فضاهای ورزشی و تفریحی ویه زنان با تاكید بر نیازمندی های آنان، سیاست های فرهنگی خود را اینگونه تعریف می كند: با توجه به نیاز بانوان به انجام ورزش های سبك، سازمان پاركها و فضای سبز با ارائه طرحی ابتكاری وخلاق، در راستای تامین رفاه حال بانوان تهرانی، عملیات احداث چهار بوستان اختصاصی بانوان تحت عنوان بوستان مادر را در چهار نقطه اطراف تهران و هم از شمال غربی و شرقی وجنوب غربی و شرقی آغاز كرده است واحتمال اینكه در راستای دسترسی آسان مناطق مركزی شهر اقدام به احداث بوستان مادر در مركز شهر شود نیز بسیار زیاد است.
از ویگی ها و شاخص های این بوستان ها قرار گرفتن در كنار بوستان های بزرگ شهری مانند آزادگان، چیتگر و سایر پاركهاست به طوری كه به هنگام حضور و استفاده مادر یا دختر خانواده از بوستان های مادر، دیگر اعضای خانواده نیز می توانند در بوستان های مجاور مشغول ورزش یا تفریح و سرگرمی شوند و از دیگر ویگی های آنهامساحت زیاد بوستان است به طوری كه بوستان های مادر آزادگان، قائم یافت آباد، چیتگر و پلیس به ترتیب ۲۷، ۸، ۱۷ و ۷ هكتار مساحت دارند.محمدجواد محمدی زاده، معاونت خدمات شهری شهرداری تهران در خصوص هدف مدیریت شهری از احداث بوستان های ویه بانوان در تهران با تاكید بر ضرورت وجود چنین بوستان هایی معتقد است: احداث فضاهای اختصاصی مناسب برای ورزش بانوان از ضروریات جامعه شهری است كه تاكنون این امكان فراهم نشده و در نتیجه، زنان جامعه بناچار در فضاهای محصور و نامطلوب به رفع نیازهای تفریحی و ورزشی خود می پردازند.
وی توزیع جغرافیایی بوستان های مادردر حال احداث را منطقی دانسته و عنوان می كند: در این بوستان هاعلاوه بر فراهم سازی امكانات و فضای مناسب برای انجام نرمش ها و ورزش های عمومی و سبك، سالن های بدنسازی و زمین اسكیت نیز ایجاد می شود.
معاون خدمات شهری شهرداری تهران با خاطرنشان كردن وجود مراكز هم راستا با علاقه مندی زنان در جوار بوستان ها پیش از این، از احداث مراكز فروش صنایع دستی در داخل بوستان های مادر خبر داده بود. وی همچنین اعلام كرده بود: تمام بانوانی كه به نوعی تولیدات خانگی داشته و فضایی برای عرضه محصولات خود ندارند، می توانند از طریق غرفه های ایجاد شده در این بوستان ها، نسبت به فروش محصولات خوداقدام كنند.
طبق برآورد برنامه ریزان شهری نخستین بوستان مادر كشوردر جوار پارك آزادگان در دهه فجر امسال به بهره برداری خواهد رسید و برای نخستین بار در ایران، زنان نیز صاحب بوستان اختصاصی می شوند.
عكس:گلناز بهشتی
منبع : روزنامه کیهان