سه شنبه, ۱ مرداد, ۱۳۹۸ / 23 July, 2019
مجله ویستا

خدمات نرم‌افزاری


خدمات نرم‌افزاری
در عرض چند ماه گذشته، فروشندگان درباره نرم‌افزارهایی كه خدمات ارائه می‌كنند، (Saas) بسیار سخن گفته‌اند. این سرویس كار عرضه كلیه امكانات ساختاری و زیربنایی اینترنت را برعهده دارد. تعجبی ندارد كه در عرض چند سال گذشته، بسیار رشد داشته است. در سال ۲۰۰۴، درآمد شركت‌های ارائه كننده Saas بالغ بر ۴ میلیارد دلار بوده و انتظار می‌رود كه تا سال ۲۰۰۹ به ۱۰ میلیارد دلار هم برسد.
به گفته تحلیلگران،‌Saas یكی از بخش‌های صنعت نرم‌افزار است كه بسیار سریع رشد كرده است. من در سال ۱۹۹۸ سرمایه‌گذاری در این بخش را شروع كردم. در آن زمان Saas را فراهم كننده خدمات كاربردی می‌خواندند و به عنوان ASP معروف بود. این سرویس برای سرمایه‌گذاران و صاحبان صنایع منافع مشخصی به دنبال دارد. این سرویس آنها را از سازمان‌های فن‌آوری تكنولوژی مستقل می‌كند و در زمینه انتخاب و انتقال نرم‌افزار به آنها استقلال می‌دهد و با عقد قرارداد‌هایی كه می‌توان پس از یك سال آنها را فسخ كرد،‌ آنها را از فروشندگان مستقل می‌كند. متأسفانه نسل اول ASP‌ها نتوانستند طرح تجاری مناسبی برای خود تدوین كنند، از این رو در ابتدا سرمایه‌گذاران از آنها استقبال و حمایت نكردند و تصمیم گرفتند در سال ۲۰۰۱ دیگر در این حوزه سرمایه‌گذاری نكنند. ولی از آن سال به بعد نوآوری‌ها و ابتكارات متنوعی در این حوزه عرضه شد. ساختار دور بُرد اكنون آماده شده است. ۱۰۰۰ شركتی كه در ردیف شركت‌های برتر مجله Fortune قرار گرفته‌اند،‌ از جهت امكانات شبكه خوب تجهیز شده‌اند اما گزارش‌ها و بررسی‌ها نشان می‌دهند كه ۹۵ درصد از كسب و كارهای متوسط و ۶۲ درصد از كسب و كارهای كوچك به اینترنت گسترده و دوربرد دسترسی دارند. هزینه مجوزگیری برای نرم‌افزارها با بكارگیری نرم‌افزارهایی چون Linux ، JBOSS ،‌ My SQL كاهش پیدا كرده است. گوگل با هزینه‌ای بسیار كمتر از هزینه تبلیغات سنتی برای بسیاری از شركت‌ها، تبلیغات می‌كند و به جای استفاده از تعداد زیادی كارمند از تعداد اندكی كارمند و بازاریابی از راه دور بهره می‌گیرد. اما با وجود این پیشرفت‌ها، هنوز هم كار زیادی باید انجام شود تا Saas موقعیت خود را تثبیت كند. مشكلاتی وجود دارد كه چندتای آنها در زیر آمده است :
▪ زمان بازدهی مفید نرم‌افزارها تضمین نشده است. حتی خیلی از شركت‌های شناخته شده و مهم نیز با ناكامی روبرو می‌شوند و امكان شكست دارند.
▪ امنیت این سیستم نیز بسیار اهمیت دارد. امكان دارد كه شركت‌ها اطلاعات محرمانه‌ای از مشتریان دریافت كنند و این اطلاعات باید از امنیت كامل برخوردار شوند.
▪ انعطاف‌پذیری این سرویس اهمیت زیادی دارد. بیشتر خدمات Saas انعطاف‌پذیری اندكی دارند و نمی‌توانند با ساختار كنونی IT ادغام شوند. خوشبختانه فروشندگان این سرویس در حال حل این مشكل هستند. مثلاً بعضی شبكه‌ها با رمزدار كردن داده‌ها در پایگاههای اطلاعاتی از داده‌های محرمانه حفاظت می‌كنند. همچنین سعی دارند انعطاف‌پذیری داده‌ها را نیز بیشتر كنند. شركت‌های سنتی نرم‌افزار ادعا دارند كه در این حوزه از همه موفق‌ترند اما با وجود سیستم‌های Saas و طرح‌های گسترده تجاری، كارهای بدیعی شروع شده‌اند كه باعث چالش با فروشندگان سنتی می‌شود. در طولانی مدت،‌ فروشندگان سنتی نرم‌افزار باید از این تكنولوژی جدید استقبال كنند و مدیران اجرایی باید به فكر بهره‌گیری از فروشندگان Saas باشند تا بتوانند رویه اقتصادی و به صرفه‌تری را پیش بكشند.
by : Philippe Cases
مترجم : آذین صحابی
منبع : روزنامه تفاهم
همچنین مشاهده کنید

 وبگردی
 مرور روزنامه‌ها


 گزارش / تحلیل

 از میان خبرها

 وبگردی


خبرگزاری تسنیمسایت اعتماد آنلاینخبرگزاری ایلناخبرگزاری اسپوتنیکسایت همشهری‌آنلاین