چهارشنبه, ۱۲ بهمن, ۱۴۰۱ / 1 February, 2023
مجله ویستا

ترک سیگار با واکسن نیکوتین


ترک سیگار با واکسن نیکوتین
واكسن نیكوتین به سیگاری ها كمك می كند تا این عادت خود را برای همیشه ترك كنند.
تحقیقات نشان می دهد افرادی كه اعتیاد شدیدی به كشیدن سیگار دارند، تا ۴۰ درصد قادرند پس از ۶ ماه دریافت این واكسن سیگار خود را ترك كنند.
دكتر «جكوزكورنوز» استاد دانشگاه پزشكی سوئیس می گوید: این واكسن از یك نوع ویروس ساخته شده است كه این ویروس به باكتری ها حمله ور می شود و این واكسن با استفاده از قسمتی از پروتئین این ویروس ساخته شده كه از طریق ژن هایش طوری سیستم ایمنی را به كار می اندازد كه به نیكوتین مورد نیاز در بدن پاسخ مثبت بدهد. كسانی كه (بیمارانی كه) این واكسن را دریافت می كنند در بدنشان پادتنی تولید می شود كه نیكوتین را خنثی و بی اثر می كند و دیگر احساس نمی كنند، سیگار كشیدن حس خوب و بهتری به آنها می دهد.
«كورنوز و تیمش» ۳۴۱ فرد سیگاری را مورد آزمایش قرار دادند كه از این تعداد ۲۳۹ نفر از آنها حتی نباید از روش های نیكوتین درمانی مثل جویدن آدامس و... نیز استفاده می كردند. به دوسوم این افراد، حدود ۴ ماه، ۵ بار واكسن را با میزان های مختلف تزریق كردند و یك سوم آنها نیز از داروهای مسكن و آرامبخش استفاده كردند و همه آنها نیز موضوع ترك سیگار را از دیگران مخفی می كردند. البته همه چیز فقط مقدماتی و آزمایشی بود. افرادی كه خودشان داوطلب ترك سیگار بودند، پادتن بیشتری در بدنشان تولید می شد كه این افراد وقتی واكسن دریافت كردند راحت تر موفق به ترك سیگار شدند. در مجموع ۵۷ درصد این بیماران توانستند سیگار را ترك كنند.
تمام كسانی كه این واكسن را زدند در بدنشان انواع مختلفی از پادتن ضدنیكوتین تولید شد. «كورنوز» می گوید: ما می خواهیم تولید این واكسن را افزایش دهیم، زیرا همانطور كه می دانیم استفاده از تنباكو یكی از عوامل اصلی ایجاد سرطان و بیماری های قلبی است كه سالانه حدود ۵ میلیون نفر در جهان جان خود را در اثر ابتلا به این بیماری ها از دست می دهند.
منبع : روزنامه ایران


همچنین مشاهده کنید

روزنامه ایرانسایت ورزش سهسایت دیدارنیوزسایت رویداد 24خبرگزاری ایرناسایت فرادیدسایت انتخابسایت جمارانروزنامه ابتکارسایر منابع