پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳ / 13 June, 2024
مجله ویستا

رزولوشن در تلویزیون


رزولوشن در تلویزیون
هر تصویر روی صفحه نمایش از نقاط ریزی به نام پیکسل تشکیل شده است که مجموع این نقاط تصویر را ایجاد می کنند . وضوح تصویر با دو عدد بیان می شود که تعداد پیکسل ها در سطر و ستون را بیان می کند .
مثلاً وضوح ۱۰۲۴*۱۲۸۰ بیانگر آن است که در هر سطر ۱۲۸۰ پیکسل و در هر ستون ۱۰۲۴ پیکسل وجود دارد . ضرب این دو عدد در یکدیگر یعنی ۱۳۱۰۷۲۰ ، نشان دهنده وضوح کلی تصویر است . که در این مثال ۳/۱ مگاپیکسل است . در تلویزیون ها هر چه وضوح تصویر بیش تر باشد کیفیت بهتری ارائه می دهد به خصوص اگر قصد خرید تلویزیون سایز بالا دارید به دنبال مدل های با وضوح بالاتری باشید . البته تلویزیون برای نمایش تصویر با کیفیت بالا نیاز به یک دستگاه پخشی دارد که تصاویر را با کیفیت بالا برای تلویزیون ارسال کند در غیر اینصورت تلویزیون تصاویر را با همان کیفیت معمولی نمایش می دهد . معمولاً مقایسه تلویزیون ها در مورد کیفیت با تعداد پیکسل های موجود در ستون بررسی می شود .
در حال حاضر تلویزیون های دیجیتال در وضوح های ۷۲۰ و ۱۰۸۰ با یکدیگر رقابت می کنند . وضوح ۷۲۰ که نمایانگر وضوح کلی ۷۲۰*۱۲۸۰ است در ال سی دی ها و پلاسماها با اندازه کوچک مورد استفاده قرار می گیرد در واقع وضوح های HD با این مقدار آغاز می شود و تلویزیونی که دارای این وضوح باشد ، معمولاً بر چسب HD Ready می خورد . رزولوشن بعدی ۷۶۸*۱۳۶۶ است . البته این وضوح جزو استانداردهای HDTV محسوب نمی شود . ولی بسیاری از تولید کنندگان LCD به خصوص در اندازه های کوچکتر از چهل اینچ از این وضوح برای ساخت صفحه نمایش خود استفاده می کنند .
● ۱۰۸۰ : این وضوح در حال حاضر در مدل های حداقل چهل اینچ تلویزیون های LCD و در مدل های با سایز بزرگ تر از ۴۶ اینچ پلاسما یافت می شود . این استاندارد آخرین وضوح های HDTV محسوب می شوند و وضوح کامل آن ۱۰۸۰*۱۹۲۰ است . تلویزیون هایی که از این استاندارد پشتیبانی می کنند ، معمولاً در بر چسب Full HD می خورند .
تمام کنسول های بازی نسل جدید همانند Play Station۳ و Xbox ۳۶۰ قادر به نمایش با وضوح ۱۰۸۰ هستند . بنابراین اگر از این کنسول ها استفاده می کنید این نوع تلویزیون ها می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای شما باشد .
منبع : ارجان نت