یکشنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۱ / 22 May, 2022
مجله ویستا

احساسات کودکان را رمزگشایی کنید


احساسات کودکان را رمزگشایی کنید
دنیای كودكان، دنیایی پیچیده و پررمز و راز است و با دنیای بزرگترها فرقهای بسیاری دارد. این دنیا خوب و دوست داشتنی است و اگر بزرگترها بتوانند این دنیا را بشناسند و وارد آن شوند، از طریق آن كودك خود را بهتر خواهند شناخت و ارتباط صمیمی وعمیقی با آنها برقرار خواهند كرد تا كودكان بدانند والدینشان و بزرگترها، آنها و احساساتشان را درك می كنند وبه آن احترام می گذارند.
به طور مثال فرض می كنیم كودك شما با گریه و زاری و گله و شكایت پیش شما می آید و می گوید لباسی را كه خیلی دوست داشته، پاره شده است و از این بابت ناراحت است و شما برای اینكه كودكتان را آرام كرده واو را راضی كنید، به او دلداری می دهید كه مسأله ای نیست و یك پیراهن مانند همان را برایت می خرم. یا اینكه می گویید اشكال ندارد و خودت را ناراحت نكن، بالاخره پیش آمده. یا اینكه می گویید موردی ندارد، چون پیراهن تو فقط یك پیراهن ساده بود و ارزش این همه گریه و زاری را ندارد یا در بر خورد دیگر ممكن است بگویید تو دیگر بزرگ شده ای و نباید برای یك پیراهن این قدر ناراحت شوی. در هر یك از این برخوردها شما متعجب می شوید كه كودك شما آرام كه نشده هیچ، بلكه بیشتر ناراحت می شود و گریه و زاری می كند. شما به تصور خود می خواهید كودكتان را آرام كنید ولی او را بیشتر ناراحت كرده اید و به احساسات او توجه نكرده اید. شاید احساسی كه او نسبت به پیراهنش داشته، خیلی برای او مهم بوده است و شما آن را درك نكرده اید. ولی می توانید در مقابل این مسأله طور دیگری با كودك خود رفتار كنید وقتی او به شما می گوید پیراهنش پاره شده، می توانید بگویید چه قدر حیف! پیراهن قشنگی بود یا اینكه بگویید می فهمم چقدر برای این پیراهن ناراحتی یا مثلاً اینكه به او بگویید تو خیلی خوب از وسایل و لباسهایت مراقبت می كنی و با انضباط هستی یا در برخورد دیگر بگویید این پیراهن خیلی به تو می آمد و تو را زیبا می كرد. در این حالت می بینید كه كودك شما به حرفهایتان گوش می دهد و احساس می كند یك همدرد و همراه پیدا كرده است كه او را می فهمد و درك می كند. كودك می داند كه او چه قدر از این پیشامد ناراحت و دلگیر شده است.
منبع : روزنامه ایران


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری باشگاه خبرنگارانخبرگزاری صدا و سیماسایت اعتماد آنلاینسایت رویداد 24روزنامه آرمان ملیسایت مثلث آنلاینسایت بیتوتهسایت مجله شبکهخبرگزاری فارسسایت دیدبان ایران