یکشنبه, ۳ تیر, ۱۴۰۳ / 23 June, 2024
مجله ویستا

نابغه های چپ پا در غبار گم می شوند


نابغه های چپ پا در غبار گم می شوند
در طول سال های گذشته همواره كمبود بازیكن های «چپ پا» برای فوتبال ایران دردسرساز بوده است این نقیصه نه تنها در تیم ملی كه در باشگاه ها هم مشهود بوده است.
چپ پاهای كلاسیكی كه بتوانند توازن و تعادل لازم را با جناح راست تیم ها به وجود آورند برای مربیان همیشه مانند رؤیایی بوده است. بوده اند و هستند چپ پاهایی كه بسیار باهوش و تكنیكی اند اما هرگز شمار آنها حتی به اندازه نیمی از راست پاهای ستاره نیستند.
برانكو ایوانكوویچ در طول سال های مربیگری اش در تیم ملی كشورمان از این موضوع نگران بود و مدام انتقاد می كرد. این طور به نظر می رسد كه «چپ پاها» در غبار بی توجهی مربیانی كه در بیشتر موارد به ناآگاهی یا بی توجهی آنها مربوط است فراموش می شوند.
پرویز ابوطالب، كارشناس قدیمی فوتبال ایران از سال ها قبل دنبال این قضیه بوده و تحقیقات جالب توجهی پیرامون این موضوع انجام داده است. ابوطالب در بررسی های ۲۵ ساله اش متوجه شده است كه چپ پاها دارای شرایط منحصر به فردی هستند كه آنها را در زندگی اجتماعی نیز از راست پاها متمایز می كند.
وی می گوید: «بیشتر نابغه های ما، چپ پا بوده اند. اما كسی به این مسأله توجهی نكرده است». ابوطالب در آنالیزهایش از چپ پاها كه زمانی طولانی وقت برده است ستاره های ایران و جهان را زیرنظر گرفت.
این مربی توضیح می دهد: «تحقیقاتی كه صورت گرفته برای مرد و زن مهم است. حتی پدر و مادرها متوجه می شوند چرا فرزندان چپ پای آنها دردسرسازتر از بقیه هستند؟ این تحقیق نشان می دهد كه چپ ها دائم می خواهند خودشان را نشان بدهند و اگر مدیران، مربیان، سرپرستان و حتی استادان دانشگاه ها حساسیت این موضوع بسیار مهم را فراگیرند، می توانند شاگردان موفق تری تحویل جامعه دهند.
براساس این تحقیق حتی چپ پاها بهتر است با یكدیگر ازدواج نكنند زیرا به دلیل حساسیت های ذاتی با مشكلات احتمالی مواجه می شوند. در بخش دیگری از این پژوهش آمده است كه تنها ۱۳ درصد كل جمعیت كشور چپ پا هستند كه شناخت آنها می تواند در مدارس و محیط های ورزشی برای معلمان و مربیان مفید واقع شود.
ابوطالب نتیجه سال ها تحقیق خود را برای مهندس علی آبادی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان تربیت بدنی ارسال كرده است تا مركز پژوهش های سازمان ورزش در این باره اقدامات لازم را انجام دهند.
وی البته ۴ ماه پیش از جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان این طرح را به مقر فیفا ارسال كرد كه ۲ ماه پس از پایان این جام گروه طرح های فدراسیون جهانی فوتبال، با ارسال جوابیه ای كه در آن از كارشناس ایرانی تقدیر به عمل آمد خواستار انتقال سریع آن به مربیان فوتبال شد.
ابوطالب می گوید متأسفانه افرادی كه بتوانند نابغه ها را در فوتبال ایران كشف كنند بسیار اندك هستند و به همین خاطر است فوتبالیست های درجه اول كشورمان از ۴ هزار و ۸۰۰ فاكتور لازم، حتی به اندازه انگشتان دو دست هم نمی دانند.این مربی قدیمی به برنامه ریزی های فیفا برای سال های آینده اشاره می كند و می افزاید كه دنیای فوتبال به دنیای برنامه ریزی تبدیل شده است.
فیفا در اجلاس سال ۹۸ خود در سنگاپور با توجه به بررسی هایش به این نتیجه رسید كه در سال ۲۰۲۶ یك تیم از آسیا و یك تیم از آفریقا به فینال جام جهانی خواهند رسید. ما امیدواریم اهالی ورزش و متخصصان به این مسأله توجه خاص نشان بدهند و همه چیز را با علم روز پیش ببرند.
● چپ پاهای هنرمند
چپ پاها به طور معمول در میادین مهم به هنرنمایی و اجرای برنامه های رقابتی علاقه مند هستند و به بازی تكنیكی می پردازند روی همین اصل، دوست دارند زمان بیشتری در میدان مسابقه حضور داشته باشند. این تنها نكته كوچكی از تحقیقات وسیع صورت گرفته در سال های گذشته پیرامون چپ پاها بوده است.
ابوطالب برای رسیدن به اهدافش در این طرح به سفرهای زیادی رفت تا رفتارهای این بازیكنان را در شرایط مختلف تحت نظر بگیرد. وی معتقد است بازیكنان چپ پا به طور مداوم در حال تغییر هستند و درصد زیادی از حسادت را نیز بروز می دهند.
این حساسیت ها در خارج از میدان بازی نیز مشهود است. وی نتایج تحقیق ۲۵ ساله خود را نسبت به ویژگی های اجتماعی و مهارت های فوتبالی چپ پاها به این صورت دسته بندی كرده است كه می تواند برای همه اقشار جامعه جالب توجه واقع شود:
۱) همه چپ پاها بسیار باهوش هستند.
۲) چپ پاها تیز پاتر و چالاك تر از بازیكنان راست پای مقابل خود هستند.
۳) چپ پاها خوش بیان و ناطق هستند.
۴) چپ پاها دوست دارند همیشه عضو ثابت تیم خود باشند.
۵) آنها نسبت به ذخیره بودن واكنش نشان می دهند.
۶) چپ پاها دوست دارند در درجه اول به آنها توجه شود تا دیگر نفرات تیم.
۷) چپ پاها بیشتر مورد علاقه تماشاگران، مربیان و حتی بازیكن های راست پا هستند.
۸) آنها كم حوصله هستند و در برابر سختی ها كم تحمل.
۹) بیشتر چپ پاها جزو افراد عصبی هستند.
۱۰) به طور معمول چپ پاها در یك تیم دوستان كمتری دارند.
۱۱) این بازیكن ها شاید بیشتر با ۲ یا ۳ بازیكن در تیم خود به صورت خانوادگی رفت و آمد دارند.
۱۲) چپ پاها به هنگام تقسیم هدایا یا جوایز و حتی تشویق ها از خود حساسیت و حسادت بروز می دهند.
۱۳) به طور میانگین در ایران حدود ۱۲ درصد كل مجموعه تیم را چپ پاها تشكیل می دهند. شاید از یك فهرست ۲۵ نفره تنها ۳ یا ۴ بازیكن چپ پا باشند.
۱۴) چپ پاها دل خوشی از دیگر چپ پاهای همطراز خود در تیم ندارند و با آنها كمتر رفت وآمد می كنند.
۱۵) تصمیم های عصبی چپ پاها در تیم بسیار خطرناك و ممكن است عواقب ناخوشایندی داشته باشد.
۱۶) چپ پاها خواب كمتری نسبت به هم سن و سال های خود دارند.
۱۷) ضربان قلب بازیكن های چپ پا براساس یافته های علمی حدود ۱۰ درصد نسبت به هم سن و سالان خود بیشتر است.
۱۸) چپ پاها بسیار علاقه مند هستند وقتی میوه ای یا جوایزی به تیم داده می شود زودتر از همه بهترین را دریافت كنند.
۱۹) كودكان چپ پا همه این صفات را از ۶ سالگی عملاً در زمین مسابقه نشان می دهند.
۲۰) از وظایف بسیار مهم معلمان و مربیان این است كه این ویژگی ها را در كودكی شناسایی كنند و در صدد رفع عیوب آنها برآیند. بهترین روش، تشویق همیشگی بچه هاست.
۲۱) اگر بچه های چپ پا، حركات یا عكس العمل های خوبی از خود نشان ندادند وظیفه مربیان است كه با رویی شاد آنها را به طور خصوصی پذیرا باشند.
۲۲) همه چپ پاها در هنگام بلوغ، حتی بزرگسالی با این كه نسبت به راست پاها شمار كمتری را دربرمی گیرند اما خطاهای بیشتر و خطرناك تری انجام می دهند.
۲۳) همه تصمیمات حاد از سوی معلمان و مربیان و حتی مدیران میانی و ارشد در هنگام كار با چپ پاها بیشتر بروز می كند.
۲۴) چپ پاها از نظر اجتماعی و بدنی آسیب پذیرتر از راست پاها هستند.
۲۵) بررسی ها نشان داده است آنها نمی توانند مدیر ارشد باشند، حتی اگر به مربیگری روی آورده باشند هم عمر مربیگری آنها بسیار كم است.
۲۶) همه محققین و پژوهشگران اطلاع دارند كه استثناها در همه رشته های تخصصی وجود دارند.
● نكته مهم
وظیفه همه مربیان فیفا در سرتاسر جهان است كه نگذارند بازیكنان چپ پا به دلیل ویژگی های حساس خود عصبی و تندخو شوند. ویژگی های حساس دیگری نزد بازیكنان وجود دارد كه اثرات بدی روی همسران و خانواده های آنها می گذارد.
ابوطالب در این زمینه برگزاری سمینارهای تخصصی میان مربیان را توصیه می كند. وی بر این باور است كه برحسب محیط زندگی در نقاط مختلف جهان، فاكتورهای چپ پاها نیز فرق می كند.
علی رضایی
منبع : روزنامه ایران