پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا


افزایش قیمت نفت فرصت یا تهدید


در حال حاضر با توجه به روند جاری بازار و رویدادهای عراق، آثار سیاسی در افزایش قیمت ها حداكثر تاثیر خود را دارد اما به اعتقاد كارشناسان، رشد روزافزون مصرف به ویژه افزایش تقاضا در چین به عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار نفت دامن می زند.در هفته های اخیر، انتشار آمارهای رشد اقتصادی چین از ادامه روند شتابناك مصرف انرژی در این كشور حكایت داشت.این روند موجب شد تا بسیاری ازنهادهای اقتصادی در غرب خواهان سرمایه گذاری بیشتر در تولید و اكتشاف نفت شوند. از جمله سازمان بین المللی انرژی در این زمینه از كشورهای تولیدكننده خواست تا سرمایه گذاری در تولید نفت را افزایش دهند.در حالی كه قیمت ها همچنان روند رو به رشد را پی می گیرند بازار سهام اكثر كشورها كه دماسنج اقتصاد آنان است روبه روكود گذاشته است و با ادامه این روند و امكان ركود و تورم در كشورهای غربی، نگرانی در كشورهای جنوب شرقی آسیا نیز كه اقتصاد آنان براساس صادرات به غرب سامان یافته، افزایش یافته است.همچنین برپایه اخبار واصله با ادامه روند افزایش قیمت نفت خام گرایش به مصرف گاز در كشورهای مصرف كننده افزایش یافته و قیمت هر هزار فوت مربع گاز به ۸ دلار رسید كه در نوع خود قیمت بی سابقه ای در بازار گاز در چند سال اخیر محسوب می شود.

افزایش بین المللی قیمت نفت و گاز را از چند منظر می توان مورد بررسی قرار داد:

۱- این رشد قیمت، اقتصاد جهانی را با چالش روبه رو می كند. رشد اقتصاد جهانی در سال های اخیر، بسیار مثبت بوده و امیدهای فراوانی ایجاد نموده است، به دلیل وابستگی كشورهای توسعه یافته و درحال توسعه به نفت، ممكن است این رشد كند شود.

۲- اصولاً انرژی عواقب سیاسی دارد. اگر قیمت نفت ازحدی بگذرد كه برای كشورهای مصرف كننده مقرون به صرفه نباشد؛ به طور طبیعی به راهكارهای سیاسی رو می آورند و به احتمال قوی كشورهای تولید كننده را به بهانه های مختلف تحت فشار قرار می دهند.

۳- افزایش قیمت انرژی موجب افزایش قیمت تمام شده سایر كالاهای صنعتی خواهد شد، به عنوان نمونه بر اثر افزایش قیمت نفت و گاز، اخیراً قیمت فولاد افزایش یافته و شركت های هواپیمایی درصددند تا در قیمت های خود تجدیدنظر كنند.همچنین قیمت فرآورده های نفتی همچون بنزین و گازوییل نیز افزایش خواهد یافت. با توجه به وابستگی صنایع كشور ما به این فرآوده ها قطعاً در برخی زمینه ها، شاهد افزایش قیمت و تورم خواهیم بود.

۴- اما نكته مهم تر این است كه معدل افزایش جهانی قیمت نفت به نفع اقتصاد ماست و دولت باید برنامه ای داشته باشد تا در زندگی و معیشت مردم نیز تاثیر مثبت بگذارد.

منبع: صبح اقتصاد، محمدرضا محسنی، http://www.gostaresh.net، سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۸۳
منبع : نمایشگاه بین‌المللی