چهارشنبه, ۱۵ آذر, ۱۴۰۲ / 6 December, 2023
مجله ویستا

چی؟ - Che?


چی؟ - Che?
سال تولید : ۱۹۷۲
کشور تولیدکننده : آلمان‌غربی، فرانسه و ایتالیا
محصول : کارلو پونتی
کارگردان : رومن پولانسکی
فیلمنامه‌نویس : ژرار براش و پولانسکی
فیلمبردار : مارچلو گاتی و جوزپه روتسولینی
آهنگساز(موسیقی متن) : فرانتس شوبرت، ولفگانگ آمادئوس موتسارت و لودویگ وان بتهوون
هنرپیشگان : سیدنی رُم، مارچلو ماسترویانی، هیو گریفیث، رومولو والی، گوییدو آلبرتی، جان فرانکو پیاچنتینی، راجر میدلتن و پولانسکی.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۳ دقیقه.


«نانسی» (رُم)، دختری آمریکائی که با اتواستاپ مسافرت می‌کند، از دست عده‌ای جوان ایتالیائی که قصد هتک حرمت به او را دارند، فرار می‌کند و لوازمش را جا می‌گذارد. در کوهستان، سر از ویلای مجلل میلیونرِ در حال احتضار، «جوزف نوبلارت» (گریفیث) درمی‌آورد. در آنجا مورد توجه «الکس» (ماسترویانی)، برادرزاده «نوبلارت» قرار می‌گیرد. در این بین او با دیگر افراد ویلا آشنا می‌شود: دو زن هم‌جنس دوست، یک کشیش عجیب و غریب (آلبرتی)، «موسکیتو» (پولانسکی) که عاشق تفنگ شکاری‌اش است و بالاخره «جیمی» (میدلتن) و «تونی» (پیاچنتینی) که به‌نظر می‌آید فرزندان «الکس» باشند. سرانجام «الکس» موفق به اغوا و برقراری ارتباط با «نانسی» می‌شود. وقتی «نوبلارتِ» پیر پس از دیدن بدن «نانسی» می‌میرد، او از آنجا می‌رود و سوار کامیونی پُر از خوک می‌شود.
* فیلم به مایه معصومیت و جنسیت می‌پردازد. بار دیگر این فکر مطرح می‌شود که دختری معصوم می‌تواند واسطه غلبه شر بر خیر باشد و در این روند بسیاری از انواع ترویرهای معاصر اجتماعی نمود می‌یابد. فیلم لحظه‌های پرا کنده و درخشانی دارد، اما تأثیر نهائی‌اش چندان چشم‌گیر نیست. نکته‌هائی که پولانسکی پیرامون جنسیت ارائه می‌دهد و جنبه‌های سوررآلیستی اثر پراکنده و یک‌سویه می‌نمایند. آدم‌های فیلم هم بین شخصیت و تیپ سرگردانند و ابعاد فردی آنان ضعیف است.


همچنین مشاهده کنید

سایت چیدانهسایت دیدبان ایرانخبرگزاری تسنیمخبرگزاری فارسسایت زومیتسایر منابعخبرگزاری مهرسایت خبرآنلاینسایت تاپ نازسایت فرازدیلی