دوشنبه, ۱۵ خرداد, ۱۴۰۲ / 5 June, 2023
مجله ویستا

عروسی شاهانه - Royal Wedding


عروسی شاهانه - Royal Wedding
سال تولید : ۱۹۵۱
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : آرتور فرید
کارگردان : استنلی دانن.
فیلمنامه‌نویس : آلن جی لرنر.
فیلمبردار : رابرت پلانک.
هنرپیشگان : فرد آستر، جین پوئل، پیتر لافورد و سارا چرچیل.
نوع فیلم : رنگی، ۹۳ دقیقه.


در آستانه ازداج "شاهزاده خانم الیزابت" (ملکه بعدی انگلستان) برادر و خواهر رقصنده و آوازخوان وودویلی، "الن" (پوئل) و "تام بوئن" (آستر)، برای اجرای برنامه به لندن می‌آیند. "تام" عاشق "آن اشموند" (چرچیل)، رقصنده موزیک‌هال می‌شود و "الن" به "لرد جان بریندیل" (لافورد) دل می‌بازد و پس از فراز و نشیب‌هائی هر دو زوج عروسی می‌کنند.
٭ نخستین فیلمی که دانن به تنهائی کارگردانی کرد (پس از سه فیلم مشتر با جین کلی) کمدی موزیکال سرگرم‌کننده‌ای است که اگرچه مصالح داستانی ناچیزی دارد، بهره‌مند از ترانه‌های زیبا لرنر و برتن لین است (از جمله ترانه نامزد اسکار "حالا دیگر خیلی دیر است") و شامل دو تا از خیره کننده‌ترین قطعات رقص آستر: در یکی او با یک چوب‌ لباسی چنان برخورد می‌کند که انگار هم‌رقص پراحساسی است و در دیگری به کمک ترفندهای دکور چرخان، سرمست از عقش روی دیوارها و سقف اتاق خود می‌رقصد و البته باید هر دو را ملهم از ذهن خلاق خود آستر دانست. سارا چرچیل دختر وینستن چرچیل که بازیگر بود، این‌جا در تنها فیلم آمریکائی‌اش ظاهر می‌شود. سرپرستی وجه موسیقائی کار را جانی گرین به عهده دارد.


همچنین مشاهده کنید

روزنامه ایرانسایت عصرایرانسایت اقتصاد 24خبرگزاری مهرروزنامه ابتکارسایت نامه نیوزخبرگزاری تحلیل بازارسایر منابعسایت نورنیوزسایت ساعدنیوز